• antik mısır'da 18. hanedanın son firavunu. ramses 19. hanedanın kurucusu ve ünlü ramses ii'nin dedesidir.
 • kendisi bir ordu komutanıdır ve darbe yaparak firavun olmuş, 22 yıl boyunca tahtta kalmıştır. özellikle kendinden önceki firavunların isimlerini hafızalardan ve yazılı kaynaklardan silmek için büyük uğraşlar vermiştir. bir varisi olmadığı için veziri ramses'i taht varisi ilan etmiştir. kendinden önceki firavunla olmadığı gibi, kendinden sonraki firavunla da kan bağı yoktur.
 • tarihin gördüğü en zeki ve başarılı askerlerinden bir tanesidir. (bkz: akenaton)'un yüzyıllardır süre gelen geleneği bir gecede kırarak tek tanrı inanışına geçmesini fırsat bilerek önce ordu ve halkın gücünü arkasına almış, bu süre içinde tüm gruplarla ilişkilerini harika düzeyde tutmuş, stratejileriyle hanedanlığa karşı en ciddi ve büyük başkaldırıları ve müttefik birleşmeleri bastırmış bir generaldir. akenaton'un zehirlenmesinde rahiplerle işbirliği yapmış olma ihtimali oldukça yüksektir.

  9 yaşında tahta gelen (bkz: tutankamon)'u hep dışarıda tutup, (bkz: ay) ile birlikte hanedanı yönetmiştir. tutankamon büyüyüp kendisinden beklenmedik şekilde başarılı ve baskın bir kral olabileceğini gösterince, vezir ay ile riskli ve acımasız planlar yapmışlardır. tutankamon'un kafasında ciddi hasarı (bkz: mitanni baskını) sonrası horemheb'in vermiş olma ihtimali oldukça yüksektir. genç firavunun ölümünden sonra dul kraliçe (bkz: ankhesenamen) ile evlenen ay tahta geçmiş, ve bir süre sonra da, firavun ve kraliyet kanı taşımasa da, general horemheb tahta geçerek hanedanlığa uzun seneler hükmetmiştir.

  ay yalnızca 4 yıl tahtta kalmış ve bu durum da horemheb'in ay'ın ölümünde de bir parmağı olduğu konusunda bazı şüpheler doğurmuştur. tarihçiler de bu konuda bölünmüşlerdir.

  veziri (bkz: ramses)'i firavun ilan etmiştir ve hiç çocuğu olmamıştır. meşhur (bkz: ramses ıı)'nin biyolojik dedesi değildir. ağır emirlerle ve baskılarla piramit, tapınak, belge, yazıtlarda yer alan tek tanrıcılığa dair tüm bilgi ve resimleri sildirmiş, yok ettirmiştir.
 • kendisinden önceki bazı firavunların isimlerini silmeye çalışmış firavun gibi firavun!
  https://tr.wikipedia.org/wiki/horemheb
 • hakkında çok yanlış bilgiler vardır. öncelikle bunları dillendirmek lazım, mezarı açıldıktan sonra uzun süre hiyeroglifler okunamasa da artık (teknolojinin gelişmesi ile de beraber) yapılan x-ray taramaları ile beraber hayatı hakkında daha geniş çaplı bilgiye sahibiz.

  - kendisi "kap" okulu denilen enderun mektebi tarzı bir okulda okumuş. burdan çıktıktan sonra da amon'un kılıcı adlı orduya süvari başı (teğmen) rütbesi ile 15 yaşında katılmış. sonra bu işte çok başarılı olduğu görülünce 17 yaşında tekrar çağırılıp, house of books(kitaplar okulu) denilen enderun mektebinde tekrar siyaset okumuş ve 20 yaşında baş vezir olarak mezun olmuş.

  - 4. tuthmosis'in 21 yaşında baş veziliğini yaparken aynı zamanda tiye'nin(firavunun karısı akheneton'un annesi) güvenini kazanmış. daha sonra tiye'nin talimatları ile de 4. tuthmosis'e bir darbe girişimi yapmış ama başarılı olamamış. bu girişimden sonra çıktığı orduya geri gönderilmiş ve nübyelilerin üzerine sefere çıkartılmış. amacı orda ölüp gitmesiymiş ama ölmediği gibi nübyelileri perişan etmiş (bu kısım muhtemelen yalan) . 4. tuthmosis'in ölümüyle de saraya geri çağırılmış.

  - tiye en çok horemheb'e ve sınıf arkadaşı doktor pentju'ya güvenirmiş. o yüzden tahta çıkmadan önce akhneton'un abisi tuthmose'yi bu ikiliye öldürtmüş. akheneton'u tahtın tek varisi yapmış. daha sonra da tahta geçirmiş. akheneton'un ilk yaptığı iş pentju'yu saray doktoru, horehheb'i de (hem sevgilisi hem en yakın arkadaşı) rameses ile beraber tüm mısır ordularının başına atamış. (evet kendisi biseksüel)

  - horemheb orduları kendi lehine çevirmiş. tiye'de ölünce, üzerinde hiç kontrol mekanizması kalmamış. önce kenan bölgesini sonra da kuzey suriye'yi izinsiz fethetmiş. burda kendi valiliklerini ilan etmiş ve zenginleşmiş ve adına ordu kurmuş. akheneton bu güçten korkmuş ve kendisini "aten'in takipçisi" anlamına gelen "atentotenhotep" ilan etmiş ve kız kardeşi ile evlendirmiş. bu sırada horemheb 25 yaşında kız kardeş(yani abla 40'lı yaşlardaymış).

  - bu sırada gördüğü bir suriyeli kıza aşık olup onu da yanına köle/eş olarak almış ve ondan tandemedy adlı cinsiyeti belli olmayan bir çocuk yapmış ama karısını kölelikten azat etmediği için çocuğun da akıbeti belli değil. asıl aşkı rameses ile hiç ama hiç ayrılmamış. yani 3 farklı ailesi varmış.

  - asıl mevzu akheneton'un ortadan kaybolması ile başlıyor. cüzzam'a yakalanan akheneton "maskeli kişi" olup (maske takıp) çöle gidip geri dönemyince akheneton'un karısı nefertiti'nin babası ay ile birleşip tutankahamun'u tahtta gölgelemişler. ay resmi olmasa da firavun olmuş. rameses ve horemheb'de eski görevlerine geri dönmüşler ve hititler üzerine akın yapmışlar. kendi adlarına ordu kurma izni almışlar.

  - ne zaman ki ay kendi torunu ankhesemun ile evlenmiş. horemheb o zaman anlamış ki iş boka sarıyor, tutankhamun ölüp de ay kalırsa, ay resmi olarak firavun olacak bunlar da isyancı konumuna düşecekler. bu sırada ankhesemun'da hititli prens zannanza, kraliçe ile evlenmek için yola çıkınca bu suriye'de önlerini kesmiş ve hititleri kılıçtan geçirmiş.

  - resmi bir savaş başlattığı için de isyancı konumuna düşmüş ve ay tarafından devlet düşmanı ilan edilmiş. tek çaresi başkente geri dönüp darbe yapmasıymış. yolda karşılaştığı mısır orduları da kendisine katılmış ve kan dökmeden darbe yapmış. ay'ı boğarak kendi elleri ile öldürmüş. aynı zamanda ay'ın, nefertiti'nin ve tiye'nin geldiği bölge olan ve liyakatsiz bir şekilde saraya yerleşen tüm akhminlileri(akhmin bölge ismi) büyük-küçük-çocuk-kadın demeden, görevleri ne olursa olsun(hizmetçisinden rütbeli askerine) mahkemeler kurup saçma suçlardan öldürtmüş. en yakın arkadaşı olan saray doktoru pentju'da akhminli olduğu için onu da öldürtmüş.

  - tutankhamun'u tahta çıkarmış ve ankhesemun'u da köle/eş olarak yanına vermiş. ama bir süre sonra tutankahmun ölünce (ki bence horemheb bu işi planladı) ankhesemun ses çıkarmasın diye saçları kazınmış(soyluluğu elinden alnmış yani) ve mitannilere köle/cariye olarak satılmış.

  - tahta çıkmak istemediği için dönemin önde gelen saray eşrafından "mahu" adlı (el-amarna yazıtlarının yazarı) firavun yapmak istemiş. mahu evli olmadığı için ve yaşça da büyük olduğu için o ölene kadar yeni bir hanedanlık kurup en uygun firavunu seçene kadar onun firavun olmasını uygun görmüş. lakin halk ve özellikle askerler "ille de horemheb firavun olsun" , "biz başkasını istemezük" diye ortaya düşünce gönülsüz bir biçimde firavun olmuş.

  - firavun olduktan sonra ilk yaptığı iş, kendisi firavun olarak görmek isteyen grupların ele başlarını, kendisi üzerinden para veya isteklerde bulunulmasın diye öldürtmek olmuş.

  - döneminde hititler ile barış yapılmış, kenan'da fethedilmedik yer kalmamış. nübyelilerin üzerine gidilmiş. büyük yeşil(akdeniz) e açılmak istemiş ama din adamlarından icazet alamamış.

  - aten dinini yok etmiş ve kendinden önceki firavunların ismini silmiş (bu bilgi yukarıda da var da bu zaten çok normal bunu herkes yapıyor)

  - peki bu üç aileli adamın firavuniçesi kim? kimse! adam aşkını rameses ile yaşamış ve son nefesine kadar da onunla olmuş. tam bir gay love story.

  - erken yaşta vefat etmiş(45 yaşında), ölmeden önce tüm mısır'ı sevgilisine bırkmış. rameses'i kendi yerinde firavun tayin etmiş ve ismini de 1. ramses yapmış. kendi 18. hanedanlıkken, 1. ramses 19. hanedanlığı kurmuş.

  -öldükten sonra ismi hiç bir yerden silinmemiş çünkü ismini kendi mezar odası dışında bir yere yazdırmamış zaten. ayrıca yanında sürekli 2 tane cüce gezdidirdiği, bu cüceleri bir kaç sene de bir çocukların tanrısı "bes" in istediğine göre azad ettiği söylenir.

  - onca askeri deha ve başarı(gelmiş geçmiş en iyi ordu kumandanlarından biridir) savaştan hiç hazzetmediğini hep söylermiş.

  kaynaklarıdan bir tanesi " who is the egyptians and where they came from" bununla başlayın zaten gerisi gelir.
hesabın var mı? giriş yap