şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünyanın en berbat sesi. maruz kalana saç baş yoldurur.
 • (bkz: ninni)
 • gok gurultusu seklindeki horlama sesi tahammul edilemeyen ve horlayani horlama onleyici yastikla bogma girisimine sevk eden bir ses olsa da, gece uyanip da farkedilen horlama sesinin huzur verici bir tarafi olduguna inaniyorum. yanibasinizda, karanliktaki rutin ve sakin hiriltilar mutlu eder. uyku kadar tatli olabilir bile dinlemesi...
 • bazı horlama sesleri, ağaçtesteresi ile peynir tenekesi kesmeye benzer.

  (bkz: allah korusun)
 • kimisinin ki adeta fabrika sesidir. o kadar gürültülü ve yüksektir ki 3 oda ötesinde yatsanız bile duyarsınız bu sesi. o yüzden hep horlayandan önce yatmak isterseniz, kazara o erken davrandıysa yandınız bütün gece fabrika işçisi gibi o sesi dinlemek, yatağın bir sağına bir soluna dönmek ve sabah olsun da uyansın diye dua etmek zorunda kalırsınız.
  horlama sesinin senfonik olduğunu iddia edenler vardır. doğrudur da, kimisi hem ağzından hem de burnundan ses çıkarır, bunlar senfonik tadındadır. bir de çok sesli koro olanları var ki hem ağzı hem burnu hem de götü çalışır bunların, harikadır. *
 • sık dalgalı keskin seslerdir. 4'e ayrılırlar:

  istikrarlı horlama sesi: horlamanın devamlılığı ile alakalıdır. genelde aynı ses tonu ile periyodik bir şekilde horlanır. horlayan kişi ile aynı odada kalanlar zamanla bu horlamaya alışır. hatta ninni gibi gelir bazılarına.

  artan horlama sesi: kişi horlamaya kısık bir ses ile başlar. uykuya dalgınlık arttıkça horlamanın düzeyi de eş doğrultuda yükselir. bu horlama çeşidini önlemenin en başarılı yolu, uyuyan kişinin yastığını hafifçe sağa sola sallamaktır. sallamanın etkisiyle kişinin uykusu hafifleyecek ve aynı oranda horlama gürültüsü de azalacaktır.

  patlayan horlama sesi: en tehlikeli horlama çeşididir. özellikle horlayan kişi ile aynı odada kalınıyorsa, tıpkı bir bomba patlamış gibi aniden uyanılabilinir. gecenin sessizliğini dinlerken aniden bu horlama sesini duyar, irkilirsiniz. ilk şoku atlattıktan sonra alışırsınız.

  şiddetli horlama sesi: bıkkınlık getiren horlama çeşididir. horlayan kişi resman avazı çıktığı kadar bağırır. yanınızda bir insan değil de tıpkı hayvan yatıyor gibidir. aynı odada kalanlar için öneri bulunmamaktadır nitekim aynı odada kalmak neredeyse imkansızdır.
 • yakınınızda bir yerlerde uyuyan insan klasik horlama sesine ardından upssss diyerek eşlik ediyorsa komik olabilecek sestir zira yatış pozisyonu ile alakalı olduğunu düşünmekteyim.
 • iskenderun'da olduğum için sıcaklar başladı ve haliyle pencereler açık. dışarıdan gelen ve gittikçe yükselen sesi duyunca önce ezan okunuyor sanıp hemen saate baktım. saatin de ezan için erken olduğunu görünce israfil'in sur dinletisi başlıyor sandım. lan ne oluyor demeye kalmadan ses bir anda kesildi. pencereye çıkıp ne oluyor amk derken karşı apartmanda aslan kükrüyormuş. yolda böyle gezsen egzozdan trafik ceza yazar. amca siktir git susturucu falan taktır, küçük dilini aldır bir şey yap. ailene yazık mınakoyim ki ben karşı binadayım, yanında yatanı düşünemiyorum.

  tanım: saçma bir frekansta yayıldığında insanı ürküten ses.
 • gecenin sessizliginde insanin uykusuna sican ses.

  sevdiklerin yapsa o kadar koymaz belki; ama taa yan komsunun horlama sesi geliyor ya eve.. cok fena lan.
 • dinlenen için yorgunluğun terennümü, dinleyen için ise huzûrun ve emniyetin sesidir.

  kıymeti, kaybedildikten sonra anlaşılır.