şükela:  tümü | bugün
  • horlama geceleri zor nefes alıp vermeden kaynaklanan bir hastalıktır.
    bu da genelde uyku apnesi nedeniyle oluşur.
    horlayan insanların bazıları da sadece zayıflayarak bundan kurtulabilirler.
    horlama tedavisinde ağıza özel bir protez yapılıyor ve bununla horlamanın önüne geçilebiliyor. anladığım kadarıyla gece ağızın biraz açık kalmasını sağlayıp nefes alıp vermeyi kolaylaştırıyor.
    edit: http://www.horlamatedavisi.com/ diye bi site bulmuştum ondan açmıştım başlığı da.

ataşehir'de dr. tuğrul saygı bu alanda uzman birisiymiş görüşüp randevu almıştım. önce ağız ölçüsü alıyorlar sonra bir protez yapıldı şuan kullanıyorum.
    reklam oldu ama yapcak bişey yok.

not:bazı dişçiler yapıyor bunu ama hepsi bu alanda uzmanlaşmış değillermiş.
  • babannem ve dedemin bir yastıkta uygulaması gereken tedavidir.

horlama her ne kadar zararsız görünse de horlayan kişinin etrafındakiler için büyük bir problem teşkil etmektedir. kaldı ki sadece bir aylık süreçte buna katlanması gereken bir kişi olarak uykusuzluklukla sonuçlanan gecelerin sabahında sinirle uyandığımda günlük yaşantıma devam etmekte zorlandığımı söyleyebilirim.

horlayan ben olsam belki tedavi olmazdım. nasıl bir şey bilmem kişinin kendisi için. ancak etrafında horlayan biri ikisi olanlar bir an beklemesinler derim ben.
  • yoktur. horlamanın tedavisi yoktur maalesef. eğer bir kbb uzamanına giderseniz de size horlamayı önlemenin tedavisi olmadığını söyleyecektir.
    yapılan sadece solunum yolunda tıkanma olan yerler varsa açmaktır ama bunun yanında size şunu diyeceklerdir : "horlamayı kesin durdurmuş olacaksın diyemem. bunun garantisi yok. sadece horlamaman için solunum yolunu açabiliriz" diyecektir.
    yapılan ameliyat ve / veya tedavi sonrasında horlamaya devam edeceksiniz.