• insanın yaşama sevincini yok eden, "ağzına yüzüne" girişmek istediğiniz tiptir.

tipik özellikleri ve yapabilecekleriniz;

1- asla horladıklarını kabul etmezler.

2- uyandırdığınız zaman, "ya amk ben horlamıyorum, yat" derler.

3- ondan önce uyuyamazsanız, o gece bir daha uyuyamamanıza neden olurlar.

4- burnunu kapattığınız zaman, ölücek gibi olurlar. (bu eğlencelidir)

5- dönecekleri zaman horlamaları kesilir, sizi bir daha horlamayacaklarına inandırır, sonra da hayal kırıklığına uğratırlar.

6- eğer müdahale etmezseniz, sabaha kadar horlar ibneler.

7- yataklarını sallayarak, deprem süsü verip, bir süre horlamalarını engelleyebilirsiniz. o kısa sürede uyumayı başarabilmek önemlidir.

8- sık sık tuvalet'e ya da banyo'ya kalkarak, gürültü yapıp onları rahatsız etmek zevklidir.

9- "yeter amk, kes şu horlamayı" dediğiniz zaman bir an sessizlik olur, sonra yine başlarlar.

10- kafanızı yastığınız arasına alıp sıkıca bastırmak çözüm değildir.

11- kulaklık almak, geçici bir çözüm olabilir. ancak yine de tiz bir ses duyarsınız.

12- sürekli aynı sesi, belirli aralıklarla duymak insanı kahreder. sürekli küfredersiniz.

13- eğer evin sahibi siz iseniz, onu evden kovmak en kalıcı çözümdür.
  • ders çalışmayı da baltalıyor.

(bkz: ben bugün bunu gördüm)

(bkz: kadınlar da horlar)

tanım: hayatımın herhangi bir evresinde olmaktan korktuğum insan modeli. doktora gitmekten hiç hoşlanmamama ve hastane fobime rağmen, kendimi tez zamanda doktor kapısında bulmama sebebiyet verecek bir illet bu.

şeytan diyor al eline bir şişe sürahi...
  • (bkz: horlayan ev arkadaşı) yastıkla boğmayı bile düşündüğüm oluyor, halbuki gündüzleri severim bu hatunu ama geceleri bir canavar edasıyla gürültüler, hırıltılar çıkarabiliyor; memlekete dönmeme az kalmasa cinnet geçirirdim, kesinlikle ve kesinlikle seneye aynı evde hatta apartmanda abartacak olursak mahallede bile bulunmak istemiyorum.
  • yorgun veya içkili bir gününde ise başarılı performansı sizi sabaha kadar uyanık tutmaya yeter. *
  • erasmusta iken oda arkadaşımın her gün düzenli olarak gerçekleştirdiği eylem idi. yastığını düzeltmek, garip sesler çıkarmak, öksürmek vs gibi metodlar deneyip başarısız olduktan sonra en kesin yolu olarak ondan önce uyumak olarak buldum. ama ondan sonra uyuduğum geceler hep zor oldu benim için. gerçekten yaşamayan anlayamaz. bir insan uykusunda nasıl (bkz: traktör) gibi ses çıkarır ya? iyi çocuktu ama bu horlama meselesi yüzünden ciddi ciddi aramızın bozulduğu çok zaman oldu.
  • yorgun bir uyku gecesini, uykusuz ve yorgun haline getiren, nasıl uyuyacağımı bilememe sebep olan arkadaş. elinde değil ama, ben ne yapacağım? yani ben de horluyorum muhtemelen. ama iki saattir gözümü kapatmaya çalışıyorum. olmuyor.
  • sevilmeyen-sayılmayan bir şahsiyetse, üstelik bir de kendisiyle zorunlu olmadıkça konuşulmuyorsa gürültü yapılarak uyandırılır. örneğin sandalye çekilip itilir veya masanın üstündeki sert ve ağır bir obje masaya öküzler gibi kakılır. önemli olan uyandırma aracının yatılan yerden erişilebilir olmasıdır; zira zaten uyumak için büyük bir savaş verilmekte, eziyetten eziyete koşulmaktadır. bir de bütün gün hayali kurulan o rahatsız yurt yatağından kalkıp eziyetin boyutunu büyütmek akıl kârı değildir.
  • uyku uyutmayan oda arkadaşıdır. ama kafasına çorap atınca 10 dk falan rahat edilebilir, deneyin *
hesabın var mı? giriş yap