*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rus bir ekip tarafından geliştirilmekte olan heroes of might and magic 3 eklentisi. yeni yaratıklar, kaleler, artifactlar; var olan yaratıklara alternatif upgradeler falan var. yaratıklar wog'un aksine eskilerin varyantı değil, orijinal; ama bence oyuna pek yakışmamış yine de.
  http://www.celestialheavens.com/…torder=asc&start=0
  http://www.youtube.com/watch?v=gbxvdpcczyo
  http://www.youtube.com/watch?v=u9threpkz2a
  http://heroes3hota.com/ (rusça)
  http://forum.df2.ru/index.php?showtopic=26463 (rusça; kurulumu anlatılıyor sanırım)
 • ingilizce versiyonu çıktığında heroes 3 ün üzerine kurarak deneyeceğim unofficial ama oyuna yeni kale eklemeyi becerebilmiş, çıkışı vaktinde yılan hikayesine dönmüş eklenti.
 • ingilizce versiyonu bir süre önce çıkmış heroes of might and magic iii eklentisi. wog'un aksine oyunun oynanışına büyük değişiklikler getirmesi yerine sadece yeni bir ırk * ve birkaç ekstra bina ekleyerek daha iyi etmiş.

  yeni kale korsan teması üzerine kurulmuş ve ekstra güçlü değil. war machines kısmına eklenmiş hayvani cannon harici tabii. sadece 1. ve 4. lvl yaratıkları uçabiliyor ama iki tane yeterince güçlü ranged ünitesi var.
  http://cs408616.vk.me/…8616864/795e/s2olmf-scia.jpg
  http://heroes3wog.net/…3/01/horn-of-the-abbys-2.jpg
  http://www.tawerna.biz/…allery/gallery/rescrn01.jpg

  random map'te xl'dan 4-5 kat büyük h ve g tipi haritalar ise günler sürebilecek single scenariolar çıkarabiliyor. şahsi kanaatim her heroessever mutlaka oynamalı.
 • heroes of might and magic iii (homm3)'ün fanları tarafından geliştirilmiş mod'dur, hota olarak anılır. 2012'de ilk versiyonu çıkmış olup hala geliştirilmekte ve güncellenmektedir.

  homm3'ün 1999 yılında piyasaya çıktığını; hota'nın ilk sürümünün de 2012'de paylaşıma açıldığını hesaba kattığımızda toplamda neredeyse 20 yıldır bu oyunla haşır neşiriz. bu yüzden game of thrones'taki ejderhanın undead'e convert edildiği meşhur sahnede hiç şaşırmadık; biz bunu 20 yıl önce zaten yapıyorduk... bu konuya daha önceden değinilmiş*, üstüne üstlük mortifera da tweet atmış:
  https://twitter.com/…fera/status/902434306651541505

  bu geçen süre zarfında oyun hem aşırı geliştirildi hem de yok artık denecek bir başka gelişme yaşandı...
  (bkz: multiplayer mod) !

  hota'nın forumlarını takip edenler bilir, ana geliştiricilerin asıl amacı hamachi, gameranger, gamespy, evolve tarzı sanal yerel ağ (virtual lan) yazılımlarını devre dışı bırakıp kendi host ve server'larını kurabilmekti.

  ve nihayet oyun içine gömülü çok temel bir protokolle bu işi çözmüşler. hem çok hızlı (input lag yok, delay yok, temiz) hem de kullanımı çok basit; diğer yazılımlardaki gibi elli bin tane ayar çekmek gerekmiyor. yalnızca oyunun dosyalarının ağ erişimini bloklayan gerzek windows firewall'a kendi ayarınızı vermeniz yeterli (h3hota hd.exe'ye allow / izin ver deyin tamam).

  an itibariyle 15.000 kayıtlı kullanıcı mevcut ve random bir vakitte online olduğunuzda bile en az 300 kullanıcının daha online olduğunu görüyorsunuz ki bu kadar kült bir oyun için çok iyi bir rakam.

  bu entry girildiğinde en güncel sürüm 1.4.2 (1.5.0 beta diye de geçiyor fakat 1.5.0'da grafikler ve animasyonlar baştan aşağı yenilenecek o yüzden sakin olun, heyecan yapmayın).

  hota'yı kurabilmeniz için elinizde orijinal homm3 olması gerekir, eğer yoksa alakasız yerlerde karşınıza çıkabiliyor.

  burada yapılması gereken şey, sıkıştırılmış dosya içinden çıkan setup dosyalarını aşağıdaki sırayla kurmak:

  01_setup_homm3_complete_2.0.0.16
  02_patch_homm3_complete_2.0.1.17
  03_homm3_hd
  04_hota_1.4.2_full_setup
  * 05_homm3 hd plugin - hw_rules_1.40

  * 05. dosya plug-in dosyası, multiplayer mod'u çalıştırırken kurulu olması gerekiyor, birazdan bahsedeceğim...

  01'den 05'e tüm setup aşaması bittikten sonra "hd_launcher.exe"yi çalıştırın. açılan pencerede en sol altta, donate butonunun üzerinde update butonu var, buna basın, ilk kurulumda birkaç update daha gelecektir fakat çok kısa sürüyor basın geçin. sol üst tarafta "h3hota hd.exe"nin seçili olduğundan emin olun, seçili değilse seçin. pencerenin sağ yarısında "plugins" diye bir iç pencere / kutucuk olacak. 05 no'lu dosyayı yüklemiştik, işte bu plug-in dosyası buradaki kutucuğun içine "hw_rules_1.40" ibaresiyle gelmiş oluyor. hemen altındaki "add" butonuna basın; "add plugin" diye boş bir kutucuk çıkacak, "ok" deyin geçin.

  oyunu açın, sırasıyla "new game" ==> "multiplayer" deyin. açılan pencerenin ortasında kocaman "online-lobby" butonu yer almakta. "create an account" deyip email adresinizi yazın ve şifre yaratın. daha sonra az önceki pencerede "login" butonuna basarak kendinizi lobiye, kalabalığın ortasına bırakıverin.

  en sol üstte kullanıcı adınız ve rating'iniz yer almakta. ekranın sol yarısı oyunları gösteriyor; bronz renkli yazılar aktif / oynanan oyunlar; beyaz renkli oyunlar ise oyuncu bekleyen salonlar. bu salonların yanında kilit simgesi olduğuna bakmayın, bir mesajla size şifreyi veriyorlar, öyle random girilmesin diye konmuş bir koruma bu. ekranın sağ yarısı "chat room". genel chat burada yapılıyor. özel mesaj atmak isterseniz o kullanıcının isminin yanındaki konuşma baloncuğu ikonuna basıp mesajınızı iletebilirsiniz.

  ** önemli ** artık hota'yı her açışınızda aşağıda anlattığım belirli standartları olan bu plug-in aktif olacak. eğer "yok efendim ben bu plug-in'i beğenmedim", "bu standartlar bana uymaz"... filan derseniz, lobide oynayacak online oyuncu bulamazsınız çünkü herkes hw 1.40 kullanıyor, "ben yine de bu plug-in olmadan açarım" derseniz, bu sefer de plug-in'i olmayan oyuncu ile hw 1.40 kullanan oyuncunun eşleşmesine sistem izin vermiyor.

  plug-in'e gelince; adı üstünde heroes world versiyon 1.40, bu zamana kadar homm3'ün mod versiyonları olan hota, wog* ya da sade homm3 oynayan fan kitlesi ve geliştiricilerin ortak uzlaşıyla kararlaştırdıkları bir kurallar bütünü. tabi ki ilk önce multiplayer oynayanlar belirli bir standartta oynasın diye düşünülmüş; ardından gelen başlıca özellikler ise şöyle:

  - player rating gelmiş, bu sizin kullanıcı hesabınızın rating'i; kazandığınız / kaybettiğiniz maça göre artıyor / azalıyor.
  - heroes dünyası oyunlarının kurallarının dışına (tweak vs ile) çıkılması yasak
  - online oyun için en tutarlı ayar / mod
  - grail'in yerini bilseniz bile ikinci aya kadar dig yapmak yasak
  - expert necromancy en son açılan skill'lere atılmış, hemen gelmiyor
  - diplomacy zorlaştırılmış, neutral olan yaratıkların ordunuza katılması imkansız
  - m ve daha küçük haritalarda dimension door, town portal ve fly büyüleri yasak
  - dimension door büyüsü yalnızca xl ve üzeri haritalarda turn başına iki kez kullanılabiliyor (air'de expertseniz), onun dışında turn başına tek sefer kullanıma açık

  - burası önemli: "anti hit-n-run". şimdi oyuna başladığınız rakibin hero'sunu nihayet gördünüz ve gaza gelip saldırdınız, bir baktınız karşınızdaki adam maşallah dizmiş orduyu ve büyüler de gırla. o zaman "bi' arkadaşa bakıp çıkacaktık" diyemiyorsunuz, kolunuza shackles of war takılmış gibi savaşın sonuna kadar kalıyorsunuz. yani "saldırayım, eğer yenilecek gibi olursam kaçarım" diye bir şey yok.

  - cartographers ve hill forts ziyarete kapalı (haritada karşınıza çıksa bile işlevi sıfırlanmış)
  - necro amplifier inşa etmek yasak
  - mage's guild level 4 ve 5'i inşa etmeden, 4. ve 5. level scroll bulsanız bile kullanmanız yasak, kullanabilmeniz için mage's guild'e kaçak kat çıkmanız gerekecek.

  (kaynak)

  multiplayer'la ilgili yazısız kurallara da değinmek istiyorum.

  - her oyuna join demeyin, açıklamalarına bakın.
  - bir host'un açtığı session'a girdiniz, oyuna başlamadan önce kurallarda mutabık mısınız sorun. oyunun ortasında "aa chess timer mı vardı" deyip çıkmayın, rating'iniz düşer, itibarınız da.
  - siz bir oyunu host etmek istiyorsanız bence provalarını single player'da yapın.
  - ilk maddede açıklamalara bakın dedim, yeni bir session açtığınızda / host olduğunuzda sizin de aptala anlatır gibi açıklama yapmanız lazım, örneğin:

  *** l 160% 3+2+1 simturn611 nowater nouw ***

  örnek üzerinden gidersek:
  * s/m/l/xl/h/g haritanın büyüklüğünü
  * 80%, 100%, 130%, 160%, 200% zorluk derecesini
  * nowater: sulandırmaya gerek yok
  * nouw: underworld / yeraltı yok
  * 3+2+1 chess timer'ı (start + turn + battle) belirtiyor: başlangıçta 3 dakika süreniz var ve geriye sayıyor, girdiğiniz her kavgada sürenize 1 dakika daha ekleniyor, turn bitiminde süreniz durduruluyor ve yeni turn'de önceden kalan sürenize 2 dakika daha ekleniyor. online oynarken insanlar saatlerini harcamak istemediği için hemen herkes timer kullanıyor bilginiz olsun.

  * simturn (ay + hafta + gün) **çok önemli** bu da heyecan verici bir diğer gelişme, multiplayer oyunu gerçek zamanda epey kısaltan bir opsiyon:

  + belirlediğiniz turn'e kadar her oyuncu sanki single player oynuyormuş gibi devam ediyor.
  + belirlenen ay/hafta/gün'e kadar online kullanıcılar birbirlerini beklemiyor, turn'ü bitirdikten sonra yeni turn sanki ai'nin sırası geçermiş gibi yine anında kullanıcıya geliyor.
  + mesela bu örnekte 6. ayın 1. haftasının 1. gününe kadar iki taraf da simültane oynuyor. örneği 611 olarak verdim bu rakam tabi ki değiştirilebilir.
  + bu durum yalnızca online oyuncular için geçerli, ai'yi yine bekliyoruz. yani şöyle diyeyim, nasıl single player oynarken bilgisayar hamlesini hemen yapıp turn'ü bize veriyor, bunda da rakip oyuncunun hamlesi bellekte tutulup sanki ai oynamış gibi sıra hiç beklemeden yine bize geliyor. dahiyane!

  ...şimdi diyeceksiniz (bu örnekte) 6. aya gelene kadar tüm kaleleri ele geçiririm, online rakibimi de darma duman ederim. hah, burada sistem, simturn'ü anında devre dışı bırakıyor ve klasik sıra bazlı oyuna geçiliyor. böylece online kullanıcılar karşılaşana kadar zamandan (gerçek zamandan) tasarruf sağlanıyor.

  bitirmeden şunu da ekleyeyim: oyunun multiplayer lobisi rus, polonya ve güney koreli kullanıcı ağırlıklı, şu ana kadar türk'e hiç denk gelmedim. benimle iletişime geçebilirsiniz, 2x2 veya 4x4 adamlara karşı allied kapışabiliriz. ally olduğunuz oyuncuyla kaynaklarınızı (ister maddi, ister askeri) dilediğiniz gibi takas edebildiğinizi, istediğiniz ally kalesinin tavern'inden hero çıkartabildiğinizi ve istediğiniz ally kalesine tp ile teleport olabileceğinizi unutmayın. eğer aranızda gönüllü gençler varsa dischord açabilir ve bizi toplayabilir. muhabbet ede ede fethederiz alemi.

  son olarak; kayıtlı 15.000 kullanıcı ve kayıtlı olmayan on binlercesi daha, multiplayer ve hota hd+ lezzetini oyunun baş geliştiricisi ve admin'i baratorch'a borçlu, emeğe saygı.
 • bir heroes ııı eklentisidir ve modudur.
  http://www.hota.acidcave.net/download.html bu siteden indirebilirsiniz. korsan kalesini oyuna dahil etmiş, campaignler ve haritalar eklenmiş. yapan polonyalı abi'nin eline sağlık.
  (bkz: horn of the abyss)