şükela:  tümü | bugün
  • -horo-: saat
    -scope-: resim
    horoscope: saatin resmi (belirli bir anın gezegen konumlarının grafik ifadesi)

astrolojiyle neredeyse eşanlamlıdır. temel olarak, belirli bir zaman-mekan noktasıyla eşleşen gezegen konumlarının sunumudur ki, astrolojik yorumun temelini teşkil eder. genel olarak insanların astroloji ile ilgili olarak bilmeleri gereken şeydir. çünkü horoskobun ne olduğunu bilmek, astrolojinin yalnızca güneş burcundan (insanların "burcum şu" diyerek ifade ettikleri burç) ibaret olmadığını gösterir. eh zaten insan gibi karmaşık bi varlık da yalnızca tek bir burçla ifade edilemezdi herhalde...
  • (bkz: horozkop)
  • (bkz: çarkıfelek)
  • (bkz: zayiçe)
  • doğum haritasıdır.
  • babamla aramızdaki şifreli o***pu deme stilimizdir.

insaların önünde hunharca gıybet yapa yapa söylüyoruz, çok aptalca da eğleniyoruz kikikikikii...

ama sanırım şu an ifşa etmiş oldum :/
  • "öncelikle elimizin altında üç kıtanın bütün mandala sembolizmi var. ikinci olarak da mandalanın belirli zaman sembolizmi var; çünkü bu, özellikle de batıda astrolojinin etkisi altında gelişmiştir. horoskopun kendisi karanlık merkezi, "evler" ve gezegenleriyle sola doğru bir circumambulatio ile bir mandaladır." carl gustav jung - rüyalar

(bkz: zodyak)
  • yıldız haritası demektir. söz konusu eylem veya doğum anındaki, astrolojik öngörüye esas olan gök cisimlerinin konumlarını gösteren bir yıldız haritası hazırlanır, kişinin.
  • astrolojiye göre yıldız haritası demektir. zodyak burçları karakteristik tanım yaparken, horoskop gün, hafta, ay ve seneyi öngören açıklamalar yapar. örneğin zodyak burçları x burcu erkeği/kadını yorumlar. horoskop da o erkeğe/kadına dair gelecekteki gelişmeler konusunda öngörüler sunar. aynı zamanda doğum haritasıdır. buna ingilizceyle soru bazında şöyle basit bir örnek verelim:

what's your zodiac sign? -> burcun ne?

what's your horoscope? -> doğum haritan * nedir?

birinde sadece güneş'teki burcunu sorarken, diğerinde bütün burçlarını sormuş olursunuz. çoğu insan bütün burçlarını bilmeyebilir veya hatırlamayabilir. bu yüzden kimisi 'güneş burcum bu, yükselen burcum da bu' diye cevap verebilir. kimisi de horoscope için sadece güneş burcunu söyleyebilir. kimi de bilmediği için horoskopu normal burç sorusu zanneder. mesela burada da bazen denk gelmişliğim vardır. örneğin doğum haritan nedir diyorum kimisi bilmediğini kimisi sadece güneş ve yükselendeki burcunu söylüyor. bilmeyene ay, mars, venüs gibi burçlar diye söylüyorum bilmiyorum bakmadım diyor. kısaca güneş/yükselen burcunu söylüyor. yani burada veya başka yerde bu durumla karşılınca şaşırmaya gerek yok. zamanla öğrenilecek şeyler diyelim.

işte birkaç burca dair örnek horoskop yorumları:
    (bkz: aslan burcu/#112573201)
    (bkz: yengeç burcu/#112938511)
    (bkz: boğa burcu/#113166781)