• horoz eti tavuk etinden daha lezzetli ancak görece sert olur. dolayısıyla, pişmek için daha uzun süre ister. yani tüketici tarafından “kart” bulunarak tercih edilmez, bu da üretici için zarar demektir.

bu nedenle besi çiftliklerinde yumurtadan çıkan civcivler cinsiyetine göre ayrılır ve erkek civcivler kağıt kıyma makinası gibi bir makinada kıyılarak yem olurlar.

bu uygulama, biz müşterilerin konforu ve gıda endüstrisinin fayda/maliyet politikasının ürünü.

ancak, yukarıda belirttiğimiz gibi, horoz eti tavuğa göre daha lezzetlidir. fransa ve almanya’da “kapaun” adıyla özel olarak yetiştirilir ve gurmeler için hazırlanır.

horoz eti anadolu’da da eskiden beri bilinir. horoz çorbası “hasta yemeği” olarak geçer. gerçekten de, doğal ortamda beslenmiş bir horozun eti protein, mineral ve vitamin bakımından zengindir ve oldukça lezzetli olduğu için en iştahsız hastayı bile ayağa kaldırabilir.

horozun eti tavuğa göre daha kaslı ve koyudur. aroması daha yoğundur. suyu pilavlara ve diğer yemeklere lezzet katar.

almanya’da erkek civcivlerin doğar doğmaz öldürülmemesi ve kaynak israfının engellenmesi için son dönemde horoz etine özendirici çalışmalar yaygınlaşmaktadır. bazı televizyon aşçılarının da şovlarında horoz etini tercih ettiği görülmektedir.

ben ise, köy tavuğu satan kasabımdan özel olarak sipariş ediyorum. denemek isteyenler, benzer bir yöntem izleyebilir.

görece sert olsa da, çorba, söğüş ve et suyu için düdüklü tencerede kolaylıkla pişirilebilir. kırmızı et kalitesindeki but ve bageti ise, basit bir terbiyeden sonra ızgara olarak hazırlanabilir.

köy tavuğu ve köy horozu, besi tavuğuna göre çok daha lezzetli ve en önemlisi, sağlıklıdır.
  • çok yakın bi beyaz etli prensten işittiğime göre:
    piyasada yediğimiz tavuklar aslında "piliç".
    42 günlükken kesiliyor ve erkek dişi karışık..
    ayrıca etlik piliçlere broiler denir yani senin marketten satın aldığın broiler ve onlar da erkek dişi karışık çünkü ergenliğe ulaşmadan kesiliyorlar

anladın mı piç?

aynen böyle dedi..
  • hep düşünmüşümdür acaba tavuk eti diye satılan etlerin arasında hiç horoz eti yok mudur diye. eğer yoksa niye horoz eti diye ayrı bir et çeşidi yok? o da mı dinimizde haram yoksa*?
  • ben ne bileyim yandex miyim diye reklam kasan yandex'te aradım ve sonuç bulamadığım et çeşidi. ayrıca big cock sonuçlarını saymıyorum bile...

http://www.yandex.com.tr/…8&text=horoz neden yenmez
  • gerçekten tavuktan daha lezzetli , sadece tavuk eti satılması bana mantıksız geliyor.
  • pişirme işlemi tavuk etine göre biraz daha zahmetli ama beklemeye değer lezzet...
  • horiz eti yenir, hem de çok lezzetlidir. kesin bilgi, yayın.
  • haram degildir velakin kart olur denir, halbuki bana kart filan gelmedi hapir hupur yemistim...
hesabın var mı? giriş yap