şükela:  tümü | bugün
388 entry daha
  • yurtiçi ile ilgili sözlerimi geri alıyorum.

    türkiye'nin en rezil en iğrenç kargo firmasıdır. mayıs sonlarına doğru bir tarihten beri internetten aldığım bir ürünü şubelerinde bekletip, ne depolarından konu ile ilgili bir haber almış, ne de çözüm olmuşlardır. resmen dolandırmışlardır. getireceğiz diye devamlı oyalayıp, kandırıp, üstüne şimdi gönderi kodu ile sistemden girdiğimde böyle bir gönderi bulunamadı yazısı çıkmaktadır. alışveriş yaptığım site bile konu ile ilgili bir çözüm bulamadı ve sonunda ben de soluğu tüketici hakları mahkemesinde aldım. artık o yetkililerine iletme ayaklarını bir de mahkemede görürüz.
  • allah kimseyi bunların eline düşürmesin. trendyol'dan alışveriş yapmak gibi bir hatada bulundum. #303393020 numaralı siparişim bu firma ile bana gönderilecekti ancak ne geldikleri var ne haber verip bildirdikleri, buna yetmiyormuş gibi bir de bugün sistemden geldik yoktunuz diye yalan bir bilgilendirme yaptılar dolayısıyla trendyol'da sanki ben ürünü almamışım gibi gösteriyorlar, kendileri dolandırıcıdır, trendyol da ne siparişimi iptal etmeme imkan vererek ne de konu hakkında bilgilendirme yaparak bana yardımcı olamamıştır. anlaşılan o ki, biz de herkes gibi tüketici mahkemesinde soluğu alacağız, yardımcı olabilecek dostlar yeşillendirirse sevinirim.
  • vivense üzerinden adore marka bir kitaplık ve çalışma sandalyesi aldım haziran'ın başlarında. siparişin onaylanıp faturalandırılması, kargo şirketine verilmesi derken 12 haziran'da bana teslimat sürecinin başladığına dair bilgi geldi. bilirsiniz nakliyat ve kargo firmaları şu şekil çalışır: aldığınız ürün başka bir şehirden gelecekse önce yaşadığınız şehirdeki aktarma merkezine gönderilir, sonra da dağıtıma çıkar. horoz lojistik firmasının merkezi ankara kazan'da. adore'nin fabrikası ankara çankaya'da. ben nerede yaşıyorum, ankara eryaman'da. 12 haziran'da kendilerine teslim edilen ürünüm tam 13 gün boyunca taş çatlasın 30 km mesafedeki merkezlerine gidemedi. internet siteleri taş devrinden kalma, sipariş takibi yapmak neredeyse imkansız. arıyorsun açmıyorlar. vivense desen, onların direkt telefonla ulaşabileceğin bir müşteri hizmetleri yok zaten. gerekli görürlerse lütfedip arıyorlar seni. en sonunda kuşandım olanca çirkefliğimi, sıçtım ağızlarına müşteri hizmetlerinin. emeğe, çalışana saygı da bir yere kadar. gerçekten bir işi severek ve hakkıyla yapamayacak, üstüne bir de elinize yüzünüze bulaştıracaksınız yapmayın arkadaşım. kavga, dövüş, kıyamet ancak 17 gün sonra getirtebildim ürünleri. allah'tan sıkıntılı veya hasarlı çıkmadı yoksa yemin ederim basardım kesin merkezlerini bu sefer. ilk defa kullanmak zorunda kaldığım bir firmaydı, bir daha asla bilinçli veya bilinçsiz olarak tercih etmem kendilerini.
  • 6 gün oldu sipariş verdiğim televizyonu getirecekler güya. istanbul-iğneada(kırklareli) arasında gelecek kargo. leş gibi kargo olduğunu kanıtlamıştır bana.
14 entry daha