şükela:  tümü | bugün
  • arizona'da page şehrinin güneyinde yer almakta olan bu yer adını colorado nehrinin at nalı şeklinde kıvrımlaşmasından almaktadır. manzarası harika olmakla birlikte, özellikle gün batımında harika bir seyir zevki sunmaktadır. nehir üzerinde bot turları da yapılmaktadır.
  • arizona'nın grand canyon bölgesinde bulunan, south rim'e yaklaşık üç buçuk dört saat uzaklığında, las vegas'tan arabayla yaklaşık altı saatte ulaşabileceğiniz, dünyanın en harika doğa olaylarından birini görebileceğiniz ciddi anlamda underrated olan yer.

araba kiralayıp los angeles'tan las vegas'a giden herkes gibi kafamda "buraya kadar gelmişken arizona'ya gidip grand canyon'ı görmeli miyim acaba?" sorusu oluşmuştu.
    "oraya kadar gitmişken" felsefesini bir tık daha ileri götürüp, "grand canyon'a kadar gitmişken" düşüncesinden hareketle, daha önce resimlerden gördüğüm horseshoe bend'i görmek istemiştim, doğa aşığı bir insan olarak.

kiraladığım arabayla las vegas'tan yola çıktım, horseshoe bend'e doğru yol almaya başladım. şanssızlığım bir yol yapım çalışması olmasıydı. bu yol yapım çalışmasının gecikmesi ile birlikte yaklaşık 7 saat içerisinde horseshoe bend'in bulunduğu page kasabasına varmıştım.

resimlerden gördüğüm bu harika doğa olayını, çölün içinden geçip tepeden tırmanıp canlı olarak gördüğümde ellerimle ağzımı kapattım ve "bu ne böyle be!" gibi sesli bir tepki verdim.

hayatımda gördüğüm en iyi görüntü ve doğa olayıydı belki de.

gecikmeden dolayı tam da gün batımına denk gelmiştik. çantamızdaki küçük şarabı açıp bu harika doğa olayını yaklaşık iki saate yakın izledik. dünyanın dört bir tarafından insanlar buraya gelmiş, bu müthiş doğa olayına şahitlik ediyor ve onunla fotoğraf çektiriyorlardı.

aşırı mutlu bir şekilde ayrıldım buradan ve altı yedi saatlik yolu "iyi ki gelmişim" olarak değerlendirdim. las vegas'tan çıktığımda amacım arizona'ya gidip grand canyon south rim'i görüp oradan da horseshoe bend'i görmekti fakat horseshoe bend'e hem geç vardığım hem de günü orada batırdığım için grand canyon south rim'i ertesi güne erteledik.

horseshoe bend'e gidildiğinde hemen horseshoe bend'in yanındaki page kasabasında konaklayabilir, üst tarafındaki sessiz, sakin, huzurlu sokakları gezebilir, arizona'nın bu tatlı, küçük ve aynı zamanda şık olan kasabasındaki fiesta isimli müthiş meksika restaurantında çok lezzetli meksika yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

page kasabası abd ve arizona kültürünü yansıtan restaurantları, pubları, cafeleri, tipleri barındıran, aşırı lüks olmayan fakat temiz ve düzenli olan otelleri, yardımsever insanları, sakin, sessiz sokakları, estetik ve şık evleri ile abd'de gördüğüm en güzel yerlerden biriydi.

eğer abd'ye ve california, nevada bölgesine gittiyseniz bu müthiş doğa olayını görmeden geçmeyin.

tahminimce bu underrated yer yakın zaman içerisinde çok vizyonlu gezi bloggerlarımız ve şahane instagram kullanıcılarımız tarafından keşfedildiğinde bir "northern lights" popülaritesine ulaşacaktır.