şükela:  tümü | bugün
 • bahce sulamaya yarayan uzatma kablosu.
 • banka soymaya yarayan fiil.
 • (bkz: twister)
 • dogal afet. sicak ve soguk havanin kaynasarak ücüncü sahislara yaptigi azizlik.

  tornado tehlikesi varsa (ki bu bir cok sehirlerde sirenlerle halka bildirilir) ve eger evde iseniz, hic vakit kaybetmeden, evin bodrum katina sivisilmalidir. su hata kesinlikle yapilmamalidir:
  - dur hanim/bey ben bi kosu el fenerini alayim, ne yapariz sonra karanlikta...
  diyerekten merdivenleri üclü cikip, feneri kapip, yatak odasinin camindan disari bakmak. bu gibi durumlarda tornadonun karsidan gelisini görmek an meselesidir. yasanmistir, allah basa vermesindir. neyseki, bu vatandas son saniyede, kedisini bodruma atabilmis, akabinde disari cikildiginda evin tamamen(!) yerle bir oldugunu görebilmistir.

  uyari sirenlerini duydugunuz an evde degilde disarida iseniz, durum daha kritik boyutlara ulasir. hele gökyüzü tipik yesilimsi bir renk almissa size kacacak pekte zaman kalmadigini gösterir. bu durumlarda en tehlikeli olan, havada ucan cisimlerin size isabet edip, hicte hos olmayan görüntülerin ortaya cikmasidir. vakit kaybetmeden cukurumsu bir yere tünemeli özellikle kafayi saglama almaya calisilmalidir, eger iki veya daha fazla kisi iseniz, sikica birbirinine yapisilmalidir. bu özellikle kilosu 50yi gecmeyenler icin cok önemlidir. cukurumsu bir yer bulunamazsa, kesinlikle cukur kazmaya kalkisilmamalidir. arabalarin park ettigi mekanlardan uzak durulmalidir.
  en iyisi tornadolarin olusabilecegi bölgelere hic yanasmamaktir, oralardan gecmemektir.
 • terasta, uçuk yeşil yağlıboyayla özensizce boyanmış bir sehpa köşede duruyor. sehpanın üzerinde bir karton koli, kolinin içinde de on dokuz litrelik, mavi, üreticisince geri dönüşümlü olduğu iddia edilen polikarbonattan imal edilmiş boş bir damacana. eminönü’nde küçük bir nalburdan satın alınmış, terası yıkamaya ve balkon duvarının üzerinde sıralı saksılardaki çiçekleri sulamaya yarayan nesne, yani hortum, kullanılmadığı zamanlarda düzgün bir biçimde çember edilip toplanmış olarak işte bu damacananın üzerinde duruyor. hortum fosforluya kaçan çok canlı bir mavi renkte ve eğer nalburun satarken kullandığı mezura dürüst, doğru ölçülü bir mezura ise tam on beş metre uzunluğunda.
 • fillerde olan ve top çevirmeye yarayan bişi.
  (alicam, 45, işsiz)
 • tornadolardan daha küçük çaptadırlar ancak tüm özelliklerini taşırlar(maksimum 20 m)...fırtına bulutlarının altında, yani şiddetli yükselmelerin olduğu kısımlarda gelişen hava olayı. fırtına, kümülonimbüslerin altında geliştiği zaman hava boşluğu şeklinde bulutlar, hava titreşimlerinden ileri gelen şiddetli gök gürlemeleri gibi meteorolojik olaylarla birlikte görülür ve tornadolar gibi, etraftaki nesne(!)leri havaya kaldırarak sürükler. evlerin damlarının uçması, ağaçların köklerinden sökülmesi, arabaların uçması vs. gibi büyük zarara sebebiyet verir.

  denizlerde gelişen hortumlar ise;

  havanın hızla yükselmesi, adiyabatik genleşme sonucu, kümülonimbüs altında hortum şeklinde bir bulutun oluşmasına yol açar. bu bulutsu hortum, denizden yükselen beyaz köpüklü bir su sütünu halinde uzanır ve böylece kümülonimbüsü okyanusa bağlayan sürekli bir sütunumuz olur..bu sütunun da üst kısımları bulutsu alt kısımları sıvı haldedir.
 • karadenizde yazın bir iki kere görülebilen, ama orda denizin içinse sakin sakin oluştuğu için facialara sebep olmayan (bkz: 19 haziran 2004 cubuk hortum faciasi), uzaktan izlemesi eğlenceli ilginç doğa olayı....