• son dönemlerde hoş geldiniz denildiğinde bazı ergenlerden duyulan karşılık. bilgisizlik kokar.
  • tam bir varoş turnusolü kelime. duyduğunuz kişi ile ilişkinizi derhal kesin.

hoş bulduk diyen insan candır, gönül rahatlığı ile ömür boyu dost kalabilirsiniz.
  • bakın bunun doğrusu bu olabilir yada olmaya da bilir,* ben onun derdinde değilim; lakin bu lafta bi soykalık, bi buldumcukluk, bi sonradan görmecilik, bi küçük hesapçılık var. yani sen şimdi hoş bulduk yerine hoş buldum dedin de ne oldu? ne oldum delisi mi oldun acaba sen? çok farklıyım çok başkayım vurgusu mu yaptın acaba? ekstra kıymete mi bindi varoluşun? yani şimdi sana "çay içen mi" diye sormaya da çekiniyor insan, zira hoş buldum diyen birine daha vasıflı bir ikram sorulması icap eder izlenimi uyandırıyorsun bende ve bedenimde. ama hoşbulduk demiş olsan ben daha rahat ederdim senin yanında yörende, hele hele hoşgördük desen vay vay vay, çalsın sazlar oynasın kızlar gelsin çaylar!

yaa aslında ben bunu evvelce de duyardım da bu kadar kafama takmazdım, yemekteyiz programına özgü bir soykalık sanırdım. ancak bugün bi yerde okudum: toyota firması bizim yerli otomobilin tanıtımı sonrası aramıza hoş geldiniz gibisine bir mesaj yayınlamış bizimki de bugün "hoş buldum" diye cevap vermiş, tüylerim diken diken oldu, resmen made in soykalık bu aq!
  • (bkz: z kuşağı)
    geçende okula yeni nakil gelen bir öğrencime hoş geldin deyince böyle karşılık verdi, mimiklerimi zor kontrol ettim* gerçekten itici bir ifade, bir gün kulağımız alışır mı acaba?

tanım: kulak tırmalayan yeni nesil bir ifade
  • cahil uydurması bir laf. sakın kullanmayın, kullananlarla aranıza mesafe koyun hatta muhattap olmayın, o derece.
  • ıyyy nasıl itici, nasıl itici bir kelime anlatamam. tekilmiş çoğulmuş geçin bunları. hoş geldiniz deyince koro halinde mi hoş bulduk diyorsunuz? hoş bulduk yerleşmiş bir kalıptır, hoş buldum itici bir ifadedir bence. bana hoş geldin dedi ben tekil şahısım o yüzden hoş buldum demek daha doğru yeaaa falan geçin bunları.
  • kaç kişi gidiyorsunuz da hoş buluyorsunuz?

ben zamirini kullanma o zaman, 'biz' de kendini kastederken padişahlar gibi.
  • çok sakil bir cevap. böyle, duyulmaz, arada kalmış, sıkıcı, eğreti, bik bik bir laf. söyleyen kişi konuşmayı bilmiyor gibi hissettiriyor.
  • -hoş geldiniz.
    +hoş bulduk.

-hoş geldin.
    -hoş buldum.

okey?
hesabın var mı? giriş yap