şükela:  tümü | bugün
 • hoşgörü/tölerans/tahammül taraftarı bir insanın hoşgörüsüzlüğe düşman olması ve böylece hoşgörüsüz olması durumudur.

  bu durumda bir hoşgörü toplumunun yapması gerekenin hoşgörüsüz alt gruba* güvenlik ve özgürlük hususunda kendini koruma sınırlarına gelinene dek müsamaha göstermesi olduğu ifade edilir. ancak bu noktada müdahale makul karşılanır.

  http://en.wikipedia.org/wiki/paradox_of_tolerance
 • hoşgörüsüzlüğe tepki olarak hoşgörüsüzlük şeklinde ortaya çıkan durum.
 • nazizm gibi akimlarin avrupa'da yasaklanma sebebidir.

  eger nazilere dusunce ozgurlugunden oturu hosgoru ile yaklasilir ise, bundan guc alan nazilerin neler yapacagini kestirmek guc olur. avrupalilar da boyle sorunlarla karsilasmamak icin nazizmi yasakliyor ki, gayet mantikli.
 • hoşgörüyü hak etmeyen insanlara hoşgörü göstermemek hoşgörüsüzlük olmadığından böyle bir paradokstan da bahsedemeyiz. asıl hoşgörüsüzlük; bunu hak edene de hak etmeyene da aynı muameleyi yapmaktır. ha hoşgörü göstermemek; o milleti veya o insanı itin götüne sokmak değildir. sadece hoşgörü göstermemektir; nefret etmek veya kin kusmak değil. hoşgörü eğer bir sayı doğrusu üzerinde gösterilseydi, hoşgörüsüzlük eksi değerle ifade edilebilecek bir kavram olmayacaktı. biraz daha detaylı düşünüldüğünde asıl paradoks; hoşgörü paradoksu diye ifade edilen kavramdadır ta kendisindedir.
 • saygı duymak zorundasın cümlesiyle tanınır.

  kendisi gibi düşünmediğim bir arkadaşım, bana bunu söylüyorsa, gerçekte hoşgörülü değil, bencildir. kendi görüşüne eleştiriler arttıkça, bencilliği faşizme doğru evrilebilir.

  saygı duymak, hoşgörülü olmanın ön koşulu değil. sizin gibi düşünmeyen bir insanın düşüncesine saygı duymak zorunda değilsiniz. örneğin, flat earth society'nin öğretilerini benimsemiş bir insanın düşüncesine ne kadar saygı duyabilirsiniz?

  önemli olan, tahammül. toplumları bir arada tutan en önemli kavramlardan biri bu. binlerce değişik ve birbirine zıt görüşün, inancın birlikte var olabilmesinin yegane güvencesi.
 • hintlilerin bagisiklik sahibi oldugu paradoks. adamlarin kutsalini mangala atip bişirip yiyoruz, bana misin demiyorlar misal. ya da belki de pasif agresif yapiyorlar, icinden "ye de catla amk" falan durumlari var. anlayamayiz.
 • (bkz: #14572468)
 • (bkz: karl popper)

hesabın var mı? giriş yap