şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeterince hoşlanmıyor olabilir ya da badakizm'in kurbanlarından biridir. aklıma başka mantıklı sebep gelmiyor.
 • 1- çekingendir
  2- eğer arkadaşıysa arkadaşlığının bozulacagindan veya zarar göreceğinden korkar en azından arkadaş kalalım mantığı ile hareket eder.
  3- maldır
  4- kişiyi liginin üstünde görür
 • (bkz: rahatsız olmasın diye hoşlanılan kıza açılmamak)
  (bkz: #42367374)

  edit: hazır dördüncü entry'i kapmışken daha detaylı yazayım.

  bu sebep sadece hoşlanılan kişi aynı zamanda arkadaşsa oluyor. eğer karşı tarafta da benzer bir ilgi sinyali gözükmüyorsa karşı tarafa ondan hoşlandığını söylemek ancak arkadaşlığın biraz gerilimli bir hal almasına sebep olacak (kız bilinçli veya bilinçsiz "umut veriyo gibi durmayayım" diye daha az ilgi gösterebilir, ilgi seven biriyseniz bu kötü olur falan). ki karşı tarafta da aynı biçimde* bir ilgi varsa dahi yersiz bir "awkward"lık getiriyor açılma durumu ("ee ikimiz de birbirimizden hoşlanıyomuşuz, şimdi daha farklı mı davranmamız gerekiyo" afallaması). sanırım tutturulmuş dengedeki en ufak bir bozulmadan rahatsız olma sendromuna sahip olmakla alakalı bir sıkıntı bu.

  edit 2: hoşlanılan kişi tanınmayan bir kişiyse adım atmak için önce tanışmak; sonra tanışıklık miktarını artırmak, yakınlaşmak gerekiyor. bunlar yeterince kısa bir süre içinde yapıldığında yukarıdaki adım atma engeli ortadan kalkabilir (zira aradaki yakınlığın değeri kişi daha az tanındığı için görece daha az oluyor; karşı taraf dünyanın en mükemmel insanı falan olmadığı sürece aradaki bağın bir aşk itirafıyla zedelenmesinin veya değişmesinin önemi daha az oluyor). ancak hoşlanılan kişiyle tanışmak zaten başarması yeterince zor bir eylem iken bir de bunun üzerine tanışılan kişiyle yakınlaşabilmek eğer ortada yakınlaşma sebebi yaratacak dış etmenler yoksa imkansıza yakın. bunun sebebi de sosyal kodları belli bir miktar önemseyen biriyseniz beliren, yavşak durma çekincesinden kimseyle yakınlaşamamak da denebilecek* bir olgu.
 • yaralıdır.*
 • cinsinizin zamanında yediği boklardandır.
 • sevdiği/hoşlandığı kızla hayallerindeki kadar güzel bir ilişki yaşayamayacağını ve bu seferde hayalkırıklığına uğrayacağını bilir, bu yüzden uzaktan sever. onu hep hayalindeki o kusursuz kız olarak düşünür ve uzaktan sevmek onu daha mutlu eder, çünkü eğer yakınlaşırsa hayalinin bir yalan olduğu yüzüne çarpılır ve mutlu olacağı yerde mutsuz olur. hayalindeki çoğu şey gerçekleşmez. yada hayalindeki kadar kusursuz bir kız olmadığını görünce soğuma dönemi başlar. bunları düşünen biri bu yüzden kıza açılmaz bu bir.

  iki, korkar erkek. reddedilmekten korkar, sevdiği halde onla olamamaktan. uzaktan sever bu yüzden, böylece reddedilemeyeceğini düşünür,uzaktan sevmeye devam eder. bu sırada diğer kızları, olaylarıda kaçırır, çünkü korku iyice büyür içinde. başka birinin de reddedeceğini , öbürününde reddedeceği korkusu dolar içine.

  üç, kız erkeğe ilgili olsa bile erkek açıl(a)maz. çünkü bilir erkek eninde sonunda kızı üzecek, eninde sonunda ayrılacak, kavga edecek, başka bir kızı sevecek hatta... sadık kalamayacak o kıza. eğer sadık olursada sonuna kadar sadık olacak ancak ayrılık vakti geldiğinde hiç yaşamadığı bir yıkımla karşılaşacak, bir daha ayağa kalkamayacak yada bayağı zorlanacak. bu yüzdende uzaktan devam eder erkek sevmeye...

  yada erkek kızı değil, sevmeyi seviyordur aslında. sadece bu işlem o kızda vücud bulmuştur. aslında sevdiği kız değil, aşktır, sevmektir sevdiği...

  birde c. bukowski'nin dediği gibi " kızlar, uzaktan güzellerdi. saçlarına ve bedenlerine vuran güneş... yaklaştığımda, beyinlerinden ağızlarına dökülen kelimleri duydukça silahlanıp yer altına saklanmak istiyordum "
 • 'hoşlanan erkek adım atmaz' şeklinde söylenirse önerme olacak cümledir.
 • yaralı maralı değil bildiğin ılıktır.

  3 günlük dünya geberip gidecen neyi bekliyon kamil!

  (bkz: henüz vakit varken)
 • kötürümdür.