şükela:  tümü | bugün
  • bağcılar kız kuran kursu kermesiydi. bardak mısır tezgahının başındaydı. ilk kez o an gördüm. dudaklarından dökülen 'ketçap ta dökiyim mi' sesi halen kulaklarımda. onu takıntı haline getirmiştim. o günün akşamında yediğim 12. bardakta mısırdı. yine ketçap döktürmüştüm. ama muhabbet kurmak şöyle dursun daha ismini bile öğrenememiştim. tam tezgahı terk edecekken biri ona ismiyle seslendi. "buğlem"

o sıralar ben de aynı tarikatın bağcılar erkek kuran kursunda öğrenim görmekteydim. akranlarım aynı kursta hocalık mertebesine yükselmişken ben hızlı geçen gençliğimden ötürü hak yolu biraz geç keşfetmem sebebiyle liseli talebelerle rahle çürütmek zorundaydım. kanka ayağına yattığım sır tutabileceğine güvendiğim yaşıtım birkaç hocamız vardı. onlara buğlem'i sordum.

buğlem tarikatımızın şıhının kızıydı. yüksek lisansını cambridge ilahiyat'ta yapmıştı. halbuki ben daha bayburt üniversitesi su ürünlerinden bile kabul alamamıştım. ama o ingiltere'deki akademik kariyerini bir kenara bırakıp bağcılar'a geri dönerek babasının kız kuran kursunda gönüllü hocalık yapmaya karar vermişti. ona bir kez daha aşık olmuştum. mütevazılık onun her hücresine sirayet etmişti. yoksa orada et döner tezgahı dururken neden bardakta mısır tezgahının başında dursundu?

buğlem şüphesiz mütevazıydı. ama kendini geliştirmekten, yurtdışı seyahatlerinden de geri kalmıyordu. her sene şıhımızla birlikte hac farizasını yerine getirmek maksadıyla arabistan'a gidiyordu. hatta bazı seneler hac ile umreyi birleştirerek kombo yaptığı da oluyordu. halbuki benim seyahat namına gerçekleştirdiğim en büyük atraksiyon yuşa hazretlerinin türbesine çıkıp üç kulhuvallahi bir elham okumaktı.

buğlem'in bir talibi vardı. hafız taylan. hafız taylan erkek kuran kursumuzun gelecek vaad eden hocalarındandı. hatta ileride kursun müdürü olması bekleniyordu. şıhın ailesiyle hafız taylan'ın ailesi yakın dostlardı. her şey bir kenara hafız taylan adı üstünde hafızdı. halbuki ben daha hatim etmek şöyle dursun elifba'yı yeni bitirmiş, ancak yasin'e geçebilmiştim. buğlem, hafız taylan varken neden beni sevsindi?

işte bu şartlar altında karar verdim buğlem'den vazgeçmeyi. hiçbir zaman hislerimden haberi olmayacaktı. ilk hatim ettiği kuranın baş sahifesinin köşesine gizlice yazdığım arapça 'ahwak' yazısının kimden geldiğini bilemeyecekti. onunla küçük şakirtlerimiz olamayacaktı belki ama o tarikatımıza yüzlerce yeni şakirt kazandıracaktı. ömür boyu hislerimden habersiz hafız taylan ile mutlu mesut yaşayacaktı. mutlu ol buğlem, çünkü bunu hak ediyorsun…
  • -bahçelievler 7. caddede ki marco pasha (yanmadan önceki hali)
    -armada hayat sokağı
    hatırladığım bunlar...