şükela:  tümü | bugün
 • http://www.hostelworld.com/ adresinden ulaşılabilinen güzel bir hostel rezervasyon sitesi.
 • 1 aylik interrail gezim boyunca kullandığım, yaklaşık 7-8 kez internetten rezervasyon yaptırdığım ve hiç problem yaşamadığım, gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim site.
 • burda bulunan pansiyon ve oteller cogunlukla temiz ve guvenlidir, ozellikle tercihlerinizde ratingleri yuzde 70 in uzerinde olanlari secerseniz sorunsuz bir tatil yasarsiniz.
 • turizm turlarından bağımsız bir tatil için kesinlikle ilk kaynak olması gereken site.. fiyat/performans açısından en uygun hostel'i, yada ucuz oteli bulur bulmaz uygun tarihler için rezervasyon yapabilirsiniz.. ancak bu rezervasyon karşılığında sizden toplam oda ücretinin %10'u gibi bir para talep ederler.. bu parayı'da cancelation protection diye başka bir ufak meblağ ödeyerek geri alabilmeniz mümkündür..şayet iptal ettirmezseniz, rezervasyon ardından ücretin geri kalanını otele vardığınızda ödersiniz..

  fakat yorumları iyi okumak ve oteli iyi incelemek gerekir.. kiminin cennet dediği yere kimisi "fareler kol geziyor" demiş olabiliyor.. bu sebeple kişi önce gittiği mekanda neye öncelik verdiğini belirlemeli.. "fiyat, temizlik, eğlence, konum vb.." ardındanda bu kriterlere göre bu sitede advanced search yapmak suretiyle kalacağı oteli gözüne kestirmelidir..
 • mumbai'de alakasız bir yerde gayet ucuza hostel bulmamızı sağlyarak bir geceliğine götü kurtardı burası.
 • bu sitenin aldığı %10 ücret fazladan komisyon değil, kaporadan ibarettir. kalan %90'ı hostele/otele gittiğinizde ödersiniz.
  kaldı ki sitedeki fiyatlar hostellerin walk-in fiyatlarından, yani o hostele rezervasyonsuz elinizi kolunuzu sallayarak gittiğinizde vereceğiniz fiyatlardan hemen hemen her zaman daha düşüktür.

  cancellation protection aldığınızda ise rezervasyonunuzu iptal etmeniz durumunda bu %10'u geri verirler tek fark o.

  bir de rezervasyon başına 1-2 euro civarı bir servis ücretleri var ki üye olup birkaç rezervasyon yaptıktan sonra bunu da almamaya başlıyorlar.
 • güncellenme sıklığı, hostelleri tanıtıcı bilgilerin ve şehir rehberlerinin ayrıntısı, hostel seçenekleri ve kullanıcı sayısının fazlalığı, dolayısıyla hosteller hakkındaki yorum ve puanların gerçekçilik oranı ile alanındaki en iyi sitedir.

  yalnız dikkat edilmesi gereken birkaç husus var:
  - bir kere arama sayfası gerçekten sorunlu. default gelen "availability"ye göre sıralama gerçekten seçilen günler için müsait olan hostelleri listede göstermeyebiliyor, ne uygunluk ne de fiyat açısından mantıklı bir sıralama yapamıyor. özellikle birden fazla gece için arama yapıldığında gayet sapıtıyor bu.
  - fiyata göre arama da aynı şekilde sorunlu. bunu seçince doğrudan kişi başına düşen fiyata göre bir sıralama yapıyor, ancak private odaları tek kişi için rezerve etmek mümkün değil. dolayısıyla fiyata göre yapılan sıralamada kalacak toplam kişi sayısı için en uygun fiyatlı hostellerin hangileri olacağını bulmak mümkün değil, çıkan sonuçlara teker teker bakmak gerekiyor.
  - hemen hemen tüm hosteller check-in'i belli saatlerden sonra yapıyor. sitedeki rezervasyon yapılırken belirtilen "varış saati" seçeneği bu açıdan epey yanıltıcı. "sabah 8'de eşyaları bırakıp şehre gezmeye başlarım" ya da "akşam 10'da gelip yerleşiriz odaya" deyip elinizde patlatabilirsiniz dikkat edin.
  - otomasyonu iyi olmayan hosteller kontenjanlarının yalnızca belli bir kısmını ya da yalnızca sonraki 2-3 günden ilerisini bu siteye ayırıyor. dolayısıyla bu sitede göremediğiniz/boş yer bulamadığınız hostellere telefon açarak ya da hihostels, hostelmania gibi başka sitelerden yer bulmanız mümkün olabilir.
 • sorunsuz çalışan, dünyanın neresine giderseniz gidin konaklama endişenizi gideren, alanındaki en iyi site.

  edit büdüt: siteye olan sevgimden superlative takılmışım biraz, tabi dünyanın neresine giderseniz gidin değil, dunyada gidilip görülesi, içinde hostel barındıran bi cok yerine diye düzeltelim kendimizi.
 • yer bulmanın zor olduğu 5 farklı zamanda kullandım gayet de memnun kaldım.
  otel/hostellerin kendi haklarında verdikleri bilgiler yanıltıcı olabiliyor, ancak bu sitenin "reviews" kısmı oldukça bilgi verici.

  oteller içinse (bkz: booking.com)
 • bu siteden rezervasyon yapıp bir hostele gittiğinizde size krallar gibi davranırlar. ben bugüne kadarki 6 hostel tecrübemde bunu gördüm. klimasız oda rezerve edip hiç bir ücret ödemeden klimalı odaya almışlardı bir keresinde, odaya karpuz servisi yaptılar, hostel sahibi notebookunu odamıza alıp istediğimiz gibi kullanmamıza izin vermişti, fazladan kahvaltı aldık. tabi bunların hepsi sonunda vereceğiniz notla ilgili bi durum. bir hostele 100 vermiştim ,hostel sahibi mesaj atıp çok teşekkür etti hatta sana bi yemek ısmarlamak istiyorum bile dedi.