şükela:  tümü | bugün soru sor
 • spesifik bir meslektir bu hosteslik ve hostluk. birincisi dil bilmeniz lazım, fiziğinizin düzgün olması lazım (boy, kilo), zaman mefhumu olmadan çalışmak var, nerede sabahlayacağınız belirsiz olan bir meslektir.

  çok görmüyorum aslında. bana 25 bin verseler yine yapmam. aynı lafım sağlık sektörü için de geçerli. girişi çıkışı belirli haftasonu 2 gün tatilli iş gibisi yoktur cankolar.
 • kıdemden kaynaklı bir ucret olabilir. yaşlandikca insanların kaprisini; özellikle ucaga binince kendini lord insanlarin kaprisini bunca yıl cektiği icin verilebilir. calısma saatlerinin düzensizliginden ve tam yerlesik bi düzenlerinin olmayısından bahsetmedik bile. ama yine de o kadar çok aldıklarını düsünmüyorum biraz abartılmıs.
 • yanılmıyorsam hostesler turizm mezunu oluyorlar. bunu takiben çok iyi ingilizce konuşmaları aranan kriterler arasındadır. bununla da kalmayıp ciddi bir işe alım testine giriyorlar, daha çok psikolojik ağırlıklı testlere tabii tutuluyorlar.
  bir miktar hayati tehlike riski olduğu için ve tüm günleri havada oradan oraya geçtiği için aldıkları ücret bu nedenle yüksektir.

  kalkıp asgari ücretliyle, bunları kıyaslamak nasıl bir kimyasalın etkisidir? otobüs muvini değil amk bu. şoförün yanında otursun, leş gibi koksun, arada kek ile çay dağıtsın. neyle neyi kıyaslıyorsunuz anlamıyorum ki...
 • evet yurt dışı uçuşlarda çok iyi maaş almaktadırlar "kabin memurları". lakin kendilerinin görevi size sandvicinizi getirmek değildir. kendim de uçak teknisyeni olarak havacılık sektörünün içinde olaraktan biraz anlatayım.

  pilotun görevi uçuşu icra etmektir. uçuş süresince oluşacak tüm teknik durumlar kendisi ve teknik birimlerin yetkisinde yönetilir. yani görevi uçağı emniyetli bir şekilde kaldırdıktan sonra bir de kondurabilmektir.

  biz uçak teknisyenleri de kabin memurları kadar maaş alıyoruz lisanslarımızı tamamladıktan sonra. bizim ise görevimiz, o uçak yerdeyken(biz groundken diye tabir ederiz) en kısa sürede tekrar havalanacak şekilde bir durum dahilinde(on-condition) ya da periyodik(hard-time) bakımlarını tamamlamaktır. yani biz de tabiri caizse teknik servis oluyoruz burada.

  gelelim kabin memurlarına. kendilerinin görevleri sayamayacağımız kadar çoktur. bizler işimizi iyi yaptıkça ve yolcularda da herhangi bir problem yaşanmaması durumunda sizlere yiyecek/içecek ikramı yaparlar. sonra geçer arkada muhabbetlerini yaparlar. lakin diyelim ki bir durum oldu. bu durum gebe bir yolcunun doğum yapması olabilir ve kabin memurları ile amirleri doğum eğitimi alırlar. bir yangın söz konusu olabilir, kabin memurları bunun eğitimlerini alırlar. yanınızda herhangi bir şiddet içerikli eylemde bulunan birileri olabilir, kabin memurları bunun eğitimini alırlar. uçak suya acil iniş yapacak olabilir ve kendileri bunun dahi eğitimlerini almışlardır. kendileri sizlere yiyecek/içecek ikramında bulunurken her daim, her türlü tehlikeye ve duruma hazır beklemektedirler aslında. anlayacağınız kabin memurları uçak içinde yaşam sürdürülebilirliğini sağlamaktadırlar. sıcacık evimizdeymişiz gibi bizlere "annelik/babalık" ederler.

  ben kendilerinin görevlerinin en zoru olduğunu düşünüyorum. birebir insanlarla daimi bir iletişim içerisinde bulunuyorlar. her gün pek çok farklı insana yardımcı olmaya çalışıyorlar. o çıtı pıtı takım elbiseli hanım kızlarımız, beyefendilerimiz koskoca demir kapayı bir kerede kapatırlar, açarlar.

  bizler tüm bunları yaparken de sizlere eksiksiz hizmet verebilmek için periyodik olarak yeterlilik sınavlarına gireriz. yani sanmayın ki pilotu, teknisyeni, memuru bir kere okul bitiriyor ve mükemmel maaşlar alıyor. hayır efendim, üniversiteden havacılık bölümlerinden mezun olan bir kişi okuduğu okul kadar bir daha pek çok konudan sınava giriyor düzenli olarak. şimdi açıkcası afedersiniz de ben bomboş insanlara 5-6 bin lira maaş verildiğini gördüm başka sektörlerde. onlara göre sektördeki personelin maaşının az bile olduğunu düşünüyorum.

  havacılık sektörü de böyle işte. sizleri çok seviyoruz, bizimle uçtuğunuz için de çok mutluyuz. özellikle portakal suyunuzu ve sandviçinizi yediğinizde en çok biz mutlu oluyoruz. çünkü o sandviçi yemek yerine çok korkunç bir ruh hali ve durum içerisinde olabilirdiniz. kalın sağlıcakla efendim.
 • bazı özellikler maaşı çok arttırır. hayati tehlike riski, 8 saatten fazla süren çalışma süreleri, yurtdışı çalışma, yolculuk vesaire. uluslararası firmalarda bu haklar gözetildiği için maaşlar biraz daha yüksektir.

  ha türkiye'de işçi hakları halk tarafından istenmediği ve hatta hor görüldüğü için yerel işlerin maaşları düşüktür, vesairedir. seçme ve seçilme hakkını bile "ama verirken bize mi sordular" diyerek hor gören geniş bir kitle var. akp jargonuyla söylemek gerekirse "halk az maaşı ve haftada 80 saat çalışmayı seçti, sandıkta görüşürüz cehabeli".
 • standart ekonomi bilimine göre, bu durumda, herkesin hostes olmak için başvurması, ve hostes maaşlarının zamanla düşmesi gerekir.

  bu olmuyorsa standart ekonomi bilimi sunların muhtemel olduğunu söyler.

  - hosteslik, görünmeyen bir takım zorluklar içeriyor olabilir. misal o kadar gün tekrar tekrar uçağa binmek bizim anlayamadığımız bir nedenle zor olabilir.

  - hosteslik yetenek gerektiren bir eğitim sürecinin sonucunda girilebilen bir meslektir.

  - bir kurum mesela hostesler sendikası, hostes sayısını düşük tutuyordur.

  -hostes olabilmek için bağlantılara, uzun bir başvuru süreci ile uğraşmaya, veya şu veya bu nedenle para harcamaya (mesela gerekli eğitimi almak için) gerek vardır, ve bu bu alana girebilen insanları kısıtlıyordur.
 • bir bitmediniz, bir bitmediniz.
 • 15 bin tl 3 bin euro yapıyor. bence çok almıyorlar. tl çok değersiz