şükela:  tümü | bugün
 • kendilerinden tek beklentim tavuklu sandviçimi kalkış sonrası ilk 15 dk. içinde getirmesi olan hosteslerin 5 yıllık kabin memuru olunca aldıkları maaş.

  gözümüz yok da asgari ücretli bu maaşı almak için 10 ay calisiyor bu işte bir terslik mi var ne?

  edit: inanmayıp (bkz: ebesinin amı ali sami) diyen linke tıklayarak, 5 yıllık kabin memurunun aylık gelirinin 13-15 bin tl olduğunu öğrenebilir.
 • spesifik bir meslektir bu hosteslik ve hostluk. birincisi dil bilmeniz lazım, fiziğinizin düzgün olması lazım (boy, kilo), zaman mefhumu olmadan çalışmak var, nerede sabahlayacağınız belirsiz olan bir meslektir.

  çok görmüyorum aslında. bana 25 bin verseler yine yapmam. aynı lafım sağlık sektörü için de geçerli. girişi çıkışı belirli haftasonu 2 gün tatilli iş gibisi yoktur cankolar.
 • kıdemden kaynaklı bir ucret olabilir. yaşlandikca insanların kaprisini; özellikle ucaga binince kendini lord insanlarin kaprisini bunca yıl cektiği icin verilebilir. calısma saatlerinin düzensizliginden ve tam yerlesik bi düzenlerinin olmayısından bahsetmedik bile. ama yine de o kadar çok aldıklarını düsünmüyorum biraz abartılmıs.
 • yanılmıyorsam hostesler turizm mezunu oluyorlar. bunu takiben çok iyi ingilizce konuşmaları aranan kriterler arasındadır. bununla da kalmayıp ciddi bir işe alım testine giriyorlar, daha çok psikolojik ağırlıklı testlere tabii tutuluyorlar.
  bir miktar hayati tehlike riski olduğu için ve tüm günleri havada oradan oraya geçtiği için aldıkları ücret bu nedenle yüksektir.

  kalkıp asgari ücretliyle, bunları kıyaslamak nasıl bir kimyasalın etkisidir? otobüs muvini değil amk bu. şoförün yanında otursun, leş gibi koksun, arada kek ile çay dağıtsın. neyle neyi kıyaslıyorsunuz anlamıyorum ki...
 • bazı özellikler maaşı çok arttırır. hayati tehlike riski, 8 saatten fazla süren çalışma süreleri, yurtdışı çalışma, yolculuk vesaire. uluslararası firmalarda bu haklar gözetildiği için maaşlar biraz daha yüksektir.

  ha türkiye'de işçi hakları halk tarafından istenmediği ve hatta hor görüldüğü için yerel işlerin maaşları düşüktür, vesairedir. seçme ve seçilme hakkını bile "ama verirken bize mi sordular" diyerek hor gören geniş bir kitle var. akp jargonuyla söylemek gerekirse "halk az maaşı ve haftada 80 saat çalışmayı seçti, sandıkta görüşürüz cehabeli".
 • standart ekonomi bilimine göre, bu durumda, herkesin hostes olmak için başvurması, ve hostes maaşlarının zamanla düşmesi gerekir.

  bu olmuyorsa standart ekonomi bilimi sunların muhtemel olduğunu söyler.

  - hosteslik, görünmeyen bir takım zorluklar içeriyor olabilir. misal o kadar gün tekrar tekrar uçağa binmek bizim anlayamadığımız bir nedenle zor olabilir.

  - hosteslik yetenek gerektiren bir eğitim sürecinin sonucunda girilebilen bir meslektir.

  - bir kurum mesela hostesler sendikası, hostes sayısını düşük tutuyordur.

  -hostes olabilmek için bağlantılara, uzun bir başvuru süreci ile uğraşmaya, veya şu veya bu nedenle para harcamaya (mesela gerekli eğitimi almak için) gerek vardır, ve bu bu alana girebilen insanları kısıtlıyordur.
 • bir bitmediniz, bir bitmediniz.
 • 15 bin tl 3 bin euro yapıyor. bence çok almıyorlar. tl çok değersiz