şükela:  tümü | bugün soru sor
 • halka arz edilmis ve uluslararasi boyutta faaliyet gösteren sirketler için birlesmelerde kullanilan stratejilerden birinin ismidir.

  olayin özünde hedef bir sirketin* yöneticileriyle ortak müzakere plani olmadan, hisselerinin çogunlugunun kontrolünü ele geçirmek vardir.

  hedef sirketin degeri belirlenir, teklif sunulur. genelde yönteciler, gerçek degerin altinda sunulan teklife sicak bakmazlar, bu etapta hem kendi islerini savunmak hem de hissedarlarin haklarini gözetmek gibi zor bir görevle yükümlüdürler.

  ataga geçen sirket ise, hedef sirketin hissedarlarini ayartmaya çalisir "bakin böyle güçlü bir sirketiz, stratejimiz belli, piyasa bizim olacak, sizi de devasa kar bekliyor"* diyerek...

  hostile take over'in bir de bidi vardir ki, yapilan dalaverenin tamamina tekabül eder.. bu bid'in sonu hedef sirket için savunma gerektirir..
  neticesi ya hezimet* ya zaferdir*.
 • aynı zamanda csi miami sekizinci sezon ikinci bölümünün adı.
 • hileli veya düşmanca satın alma.
 • arma tabanlı online oyun topluluğu. oyun alışkanlıklarınıza göre us, eu veya ru uzantılı serverlarını seçebilirsiniz. 120 kişilik savaş simülasyonu tadını almak ve birlik ruhunu hissetmek için us, sadece bakıp çıkmak için eu, team deathmatch ruhu ile search & destroy konseptinde kapışmak için ise ru serverlarını tercih edebilirsiniz; ama hepsinde de en çok duyacağınız cümleler:

  "mavi ne zaman organize olabildi ki ?"
  "gene kırmızılar kazanacak"
  "bu yeşiller de nereden çıktı ?"

  http://hostiletakeover.co/

  (bkz: arma 3)
 • son yillarda efsane taktikler geliştirildi.

  once hisselerin 4.99% unu sirket kendisi topluyor, diger 4.99% bir banka tarafından toplanıyor ama iki taraf kontrata giriyor, sirket bankadan bu pozisyonu cost + komisyon ile alıyor. avantajı 5% ustune çıkmadigin surece sec'ye bildirmek zorunda degilsin, piyasa bunun farkinda degil yani

  yuzde 10'da zaten board'a girebiliyorsun. threshold'lara bağlı ama bu vereceğim ornekte %20'ye çıkmak istiyordu yatirimci. bunun icin herhalde 6-7 milyar dolara ihtiyacı var ama sonu belli olmayacak is icin bunu koymak istemiyor.

  cozum: collar trade. yatırım bankacılar sana 10% luk pozisyonu veriyor ama pozisyonun icindeki equity'in aslinda yuzde 10 kadar pozisyonun, upside ve downside protected cunku amacin kar degil sirketi ele geçirmek yani board'a girmek ve geri kalan tarafa. bankalar da senin pozisyonun etrafında zaten margin loan falan yapıyorlar, yani sen 6 milyar dolarlık pozisyonu alıyorsun, sonra banka o hisseler uzerinden 60-70% ltv loan yapiyor, zaten upside ve downside da call ve put'larla korumalı ya, o yuzden margin loan'in riski de pek yok pozisyon korunuyor cunku -- devamı sonra gelecek