• --- spoiler ---
    kahramanımız nicholas* kasabaya yeni gelmiş, pub'ta kızılcık suyu içmektedir ki ortamda takılan gençler dikkatini çeker, yaşlarının 18'den ufak olduğuna kanaat getirince başlarında bitiverir..

na: doğum tarihin ne?
    g1: 22 şubat
    na: hangi yıl?
    g1: her yıl?!?

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

nicholas'ın 90'lık ninenin suratına uçan depik attığı sahne en klâs yeridir.

--- spoiler ---
  • peter jackson'ın noel baba kılığındayken simon pegg'i elinden pıçakladığı, cate blanchett'in ise yine simon pegg'in eski sevgilisi rolünde oynadığı ancak adli tıp kıyafetleri içindeyken sadece gözleri ve sesinden tanınabildiği filmdir...
  • simon pegg'in sahane filmlerinden bi tanesi. bunu seven shaun of the dead ve run fatboy run filmlerini de sever tavsiye ederim.

--- spoiler ---

shaun of the dead filminde, shaun ed'e (hot fuzz'da danny karakteri) markete gidiyorum bisey istiyo musun der. ed cornetto istiyorum der.
    hot fuzz'da danny nicholas'a (simon pegg) markete gidiyorum bisey istiyo musun der. nicholas cornetto ister.

shaun of the dead'de shaun ekibi citlerin arasindan goturmek ister biri sorar 20 tane citin ustunden mi gecicez diye. noldu daha once kestirme kullanmadin mi der ve daha ilk citin ustunden atlamaya calisirken cit yikilir.

hot fuzz'da nicholas bi kovalamaca sirasinda ayni sekilde citlerin onunde noldu daha once kestirme kullanmadin mi der ve bu sefer citleri muthis bir atletiklikle gecer.

--- spoiler ---

boyle kucuk onemsiz gondermeler var ancak hastasiyim bu filmlerin nabayim heves ettim kirmayin hevesimi.
  • izlediğim en sağlam komedi polisiye ve dedektifimsi filmlerden birisidir. kendi çapında bir tür gibidir aslında bu film. hani ne kadar izlersen izle espirileri ve bazı sahneleri bayatlamayan filmler vardır ya ha bu filmde onlara örnektir.
  • zombili filmlerden hoşlanmama rağmen sanırım ben bunu shaun of the dead'den daha çok sevdim. en çok güldüğüm sahneyi, cephane zulalayan amcaya çeviri yapmaya çalıştıkları sahne olarak hatırlıyorum.

shaun of the dead'de, modern toplumlardaki insanların hayatlarını nasıl zombi gibi yaşadıklarına değinmişlerdi inceden. bu filmde de modern toplumların nasıl yönetildiğine dair bir eleştiri algıladım ben şahsen. ve gerçekten başarılıydı. dışarıdan bakınca herkesin mutlu olduğu örnek bir toplum. ama içeride dehşet verici bir mekanizma. yönetim tabakası dışındakiler ise kendilerini ayrıcalıklı bir toplum sanıyor ve böyle hissetmelerine neden olan şeyin arkasındaki dehşeti görmeyi ısrarla reddediyorlar.
  • tek kelimeyle harika bir komedi.

hele o iki dedektif yok mu. filmin sonununa doğru kameralar varken yaptıkları harekete dikkat etmek gerekir.
  • aile komedisi şeklinde başlayıp biranda from dusk till dawn moduna giren, eglenceli karakterlerin oldugu iyi zaman geciren bir film
  • filmin ismini ve tanıtımını enteresan bulmayıp gitmemeyi düşünenlere hıncal uluç bu filmi hiç mi hiç beğenmemiş, gönül rahatlığıyla gidebilirsin denebilecek müthiş komik yapım.
  • bilgisayardan rastgele açıp izlediğim bir filmdi.
    komedi filmi falan denmiş ama bence bu filmin bir türü yok süper bir film.
hesabın var mı? giriş yap