• başlı başına komik sahnelerinden biri de pilotlardan dead meat'in ölüme yürüyüşüdür. spoiler dememe gerek yok herhâlde.

. dead meat önce uğurlu sakızını kaybeder.
    . sonra önünden kara kedi geçer.
    . sonra bi merdivenin altından geçer.
    . karısının aynası kırılır.
    . bu esnada karısı hayat sigortasını imzalaması için verir. kalem yazmaz. "boş ver dönünce imzalarım." der.
    . küresel ısınmanın çaresini bulduğunu söyler. karısı ne olduğunu sorar. "dönünce söylerim." der. yalnız dikkatini çekerim: sene 1991 ve küresel ısınmadan bahsediyorlar. biz hâlâ olayın ayırdında değiliz amk...
    . jfk suikastini çözdüğünü söyler. "kanıtlar bende." der. karısı kanıtları ona vermesini önerir. "bende daha emniyetli. bi jetin içindeyim. ne ters gidebilir ki?" der.
    . uçağı düşer. içinden sağ sâlim çıkar ama onu almaya gelen ambulans kendisine çarpar.
    . topper(charlie sheen), onu kucağına alır ve ambulansa götürürken kafasını arabanın kapılarına çarpar.
    . ambulansa koyarlar ama kafası dışarda olduğu için kapıyı kapatırken kafasına gömerler.
    . asfalt yol dururken engebeli yoldan giderler, dead meat'in içi dışına çıkar.
    . nihayet hastaneye getirirler ama kafasını bu sefer de açılır kapının arasında bırakırlar.

hastane doktoru da ayrı olaydır:
    . dead meat'in nabzını tutup saatine bakar ve "acele etmem lâzım. öğle yemeğine geç kaldım." der.
    . hemşireye "bak bakalım çükü benimkinden büyük mü?" der. hemşire bakar ve "hayır doktor." der.
    . "pekâlâ, bu biraz acıtacak." deyip dead meat'in burnunu ısırır.
    . hemşireye, "bana 15cc morfin ver." der, hemşire de 15cc morfini doktora enjekte eder.
    . topper, "onu kurtarabilecek misiniz?" diye sorar. "emin değilim. ben pek iyi bi doktor sayılmam." der.
    . topper, "merak etme dostum. iyi olacaksın." diyerek arkadaşına moral verir. dead meat de "bi hastanedeyim. ne ters gidebilir ki?" der.

sonraki sahne: mezarlık...
  • kadikoy sureyya'nin onunde uzun kuyruklar olusmasina yol acan filmlerden birisi. sinemalarda gosterildigi zaman gise rekorunun allahini kirmisti. zannedersem ikincisi bu kadar ilgi gormemisti. ozellikle top gun temali sahnelerde seyirci gulme krizlerine girmisti. dokuz bucuk hafta sahnesinde ise bazilarinin yeter artik diye inledigini duymustum. filmin bir diger ozelligi de, televizyonda yayinlandigi aksamin ertesi gunu okuldaki muhabbetlerin tumunun esansini olusturmasidir. liseli gencler (belki universite versiyonalri da vardir bilemiyorum) filmin esprilerini belki tekrar gulen bulunur amaciyla gun boyu tekrar edpi nasiplenmek istemislerdir. sozu gecen son olguyu cem yilmaz esprilerini tekrar tekrar eden adam tipine de baglayabailiriz istersek.
  • tabii en yaran karakteri amiral benson'dır.

amiral: bu arada, geçen akşam bizi yemeğe davet ettiğin teşekkür ederim. cheryl ve ben stroganoff'u çok beğendik.
    komutan: ama komutanım, biz geçen gece yemek yemedik ki.
    amiral: yapma ya! öyleyse nerdeydim ben? hem bu cheryl da kim?
  • amerikalilarin sava$tigi arap* pilotlarin kasklarinda "baklava", "babagannu$", "humus", "kuskus", "kebab", "pita (pide)" vb. ortadogu mutfagindan yemeklerin yazdigi 1991 yilinda vizyona giren super komik hollywood yapimi. bahsi gecen gibi daha onlarca komik espri ihtiva eder.
  • jim abrahams in yonettigi 1991 yapimi yaran bir film.

tekrar tekrar izlemek gerekir cunku her karesinde, on ya da arka planda bir espri vardir. replikleri kacirmamak gerekir.

--- spoiler ---

ornegin: topper ve ramada (esas oglan charlie sheen ve esas kiz valeria golinosahildedirler. topperelimi attigim her $eyi mahvediyorum der. kiz ona, aaah canim oyle deme derken eleman suda ta$ kaydirir. bunlar bir birlerine sevgiyle bakarken arka tarafta yelken yapan bir adam topper'in attigi ta$la alabora olur.
    --- spoiler ---

detaylar da gozden kacirilmamalidir.

--- spoiler ---

ucagin dikiz aynasini ayarlayan pilot.
    kizilderilicadirina konmu$ ding dong kapi zili.
    kizilderilinin walkmaniyle u can't touch thisdinlemesi ve charlie'den donu$te pil getirmesini istemesi.
    topper in 35 cent atarak usse girebilmesi.
    askerlerin talimleri

bir de bir cok sahnede kullanilan alakasiz minik bir kopek vardir.

--- spoiler ---
  • dün itibariyle tv de uzun zaman sonra bir kez daha izlemeye nail olduğum, "biz çocuktuk da ondan gülüyoduk heralde" sanrılarımı altüst eden, hala çok komik olan film.
  • cephanesi bittiği için düşman uçaklarını kanatları ile vura vura indirdiği sahnesi efsane olan film.
  • sözlükte bu kadar ilgisiz kalınmasına akıl sır erdiremediğim, muhteşem filmler sınıfına rahatlıkla girebilecek olan 1991 yapımı absürt komedi. kesinlikle izle izlettir cinsinde bir filmdir. çocukluğumda izlemiş olmama rağmen halen hafızamdadır.

yönetmen;
    (bkz: jim abrahams)

senaryo;
    (bkz: jim abrahams)
    (bkz: pat proft)

oyuncular;
    (bkz: charlie sheen)
    (bkz: valeria golino)
    (bkz: lloyd bridges)
    (bkz: cary elwes)
    (bkz: ryan stiles)
    (bkz: jon cryer)
    (bkz: pat proft)
    (bkz: kristy swanson)
    (bkz: kevin dunn)
    (bkz: efrem zimbalist jr)
    (bkz: william o'leary)
    (bkz: bill irwin)
    (bkz: heidi swedberg)
    (bkz: bruce young)
    (bkz: ryan cutrona)

yıl: 1991
    süre: 84 dakika

imdb puanı'nın 6.7 olması sizi aldatmasın. nerede bir dallama var girip düşük puan vermiş sanırım.
  • charlie sheen'in oynadığı, inanılmaz diyaloglar barındıran efsane film.

ramada thompson: you were discharged from the service 18 months ago for willful insubordination. you disobeyed a direct order and lost a $13 million fighter in the process.
    topper harley: yes, ı did. but ı'm paying it off at ten bucks a week. and ı wouldn't be doing that if ı'd gotten that extra collision coverage.

kısaca
    ramada: emirlere uymadığın için 13 milyon dolarlık jeti kaybettin.
    topper harley: evet, ama haftada 10 dolar ödeyerek borcumu kapatıyorum.
hesabın var mı? giriş yap