şükela:  tümü | bugün
 • biraz önce izledim , şu anda herşey boş geliyor. özeneerek döşediğim odam , gözüm gibi baktiğim kütüphanem , 2 de bir upgrade ettiğim bilgisayarim , biraz önce yediğim yemek , zırt pırt kullandiğim cep telefonum (gereksiz ve utanç duyulasi liste uzar gider).... hepsine gözümü kırpmadan arkami dönerim setsuko için
 • --- spoiler ---
  gece uyurken seita'nın setsuko'ya sarılmaya çalışması, setsuko'nun buna karşılık "öf seita" tavrıyla onu kenara itmesi gülümsetir bizi. abi-ablanın kardeşini -sevgiden- sıkıştırmasına karşılık kardeşin bu itişi fazlasıyla gerçekçi ve tanıdıktır.
  filmin sonlarında bir sahnede setsuko'nun yanında yatmaktadır seita. ama bu kez setsuko onu itmez, itemez...
  --- spoiler ---
 • bilinen en acıklı anime olarak tarihe geçen başyapıt.
 • saat sabahın körü. bu anime biteli birkaç dakika oldu.

  öncelikle buradan seslenmek istiyorum: hala mısın teyze misin nesin senin ta amına koyum orospu karı! bit kadar kızanları aç bırakıp kazık kadar heriflere yemeğin bol kısmından veriyosun! kocasıyla kızı vatan için çalışıyomuş da bilmemne de! taş düşsün kafanıza da ölün istedim ben! çocuk orda ağlıyo, kalkıp neyin var yavrum diyeceğine abisini azarlıyosun sustur şunu çocuklarım işe gitçek diye! orospu çocuğu orospusun sen kaltak karı! yatacak yerin yok senin! bit kadar sabi sübyanı sokaklarda bıraktın aç bıraktın! hem öksüz hem yetim kalmış onlar tamam mı! annelerinin kimonolarını bile sattın gözün doymadı! gidip hallerini hatırlarını sormadın! bu yaptığın insanlığa sığar mı? sığar mı atalay? sığar mı he? mezarında hortla inşalla!

  bu film aç karnına, susuzken, tuvalete gitmen gerekirken, mümkünse karanlıkta izlenmeli. o abi, nasıl bir abisin sen öyle? o nasıl bir özendir kardeşine... bizim abiler olsa "kalk lan su getir" diye kardeşini iteleyen ayılar olurdu. ama öyle mi? çocuk aklıyla o kıza baktı be. baktı. ama o kız da ona baktı. zaten, ufaklık gidince, abinin de yaşama gücü kalmadı ki.

  o küçücük çocuk aklıyla, abisinin ağladığını görünce "neren ağrıyor doktora götüreyim" diye soran kocaman yürekli küçücük bi kız gitti. öyle. kardeşinin cesedine sarılan, küllerini bir şeker kutusuna koyup boynunda taşıyan bir abi gitti. neden? hiç uğruna! boktan bi savaş yüzünden. savaşı çıkardıkları neden, bu ikisine değer miydi? sadece iki kişi mi öldü? yanlarında daha niceleri gitti. hepsi boktan bi savaş yüzünden. daha çok para için. elde edilense bisikim yok. bu iki kardeş öldü. ama yaşasalardı bence dünya çok daha güzel bir yer olurdu. ateş böcekleri neden bu kadar çabuk ölüyor?

  bu filmi izleyin. ama aç karnına, susuzken ve karanlıkta izleyin. korkmuş ve çişiniz varken. sizi tuvalete götürecek bir abi yokken yanınızda, yalnızken.
 • --- spoiler ---
  seita öyle çaresizdir ki, kardeşi setsuko'yu doyurabilmek için hırsızlık yapar. fakat yakalanır, dayak yer. kardeşinin kendisini o durumda görmesi üzerine de dayanamaz, ağlamaya başlar. ve kardeşi ona şöyle der :
  - neren acıyor ? doktor çağırayım mı ?
  setsuko 4 yaşında ufacık bir çocuktur ve o an abisinin ağlamasını sadece yaralarının acımasına bağlar.

  onun saflığı ve abisinin bu saflık karşısındaki yapayalnızlığı tüm açıklığıyla ortaya çıkar bu sahnede.
  --- spoiler ---

  gerçek dünyaya dair yaşanan acıların çizgi dünyasında böylesine vurucu bir şekilde anlatılması insanı üzer, fazlasıyla da şaşırtır. zira, çizgi film denen kavramı tom ve jerry'den ibaret sanan çocukluklardık biz; alışkın değildik hiç çizgilerin ağlamasına...
 • günlük güneşlik bir hava sonrası, bombarduman etkisiyle grıleşen gökyüzü ve patlamayan bombaların çıkardığı tok metalik sesler ve havaya kalkan küller gibi detaylarla süslenmiş anime. bu tarz hassasiyetler profesyonelliğin bir diğer parçasıdır.

  --- spoiler ---

  seita'nın annesini hastanedeki ziyaretinden sonra, kız kardeşinin ağlaması ve içindeki her türlü hissi bastırabilmek için, oyun bahçesindeki barda parandeler atması, sanırım sinema tarihinin en insanî sahnelerinden biridir.

  --- spoiler ---
 • ikinci dunya savasi sirasinda, anne ve babasini yitirmis bir abi-kardesin drami..

  --- spoiler ---
  filmde ates bocekleri insanlari temsil etmektedir.. kucuk kiz ates bocekleri icin mezar hazirlarken bir kac saniye kadar, insanlarin toplu sekilde mezarlara gomulmeleri gosterilir.. kucuk kiz sorar, ates bocekleri icin yaptigi mezari kapattiktan sonra "neden ates bocekleri bu kadar cabuk ölüyor?".. neden insanlar bu kadar cabuk ölüyor?
  --- spoiler ---
 • böyle insanın kalbini en başında eline alıp sonuna kadar bura bura giden ve en sonunda o yamrı yumru haliyle çöpe atan bir anime. bir pazar akşamı keyfi vardı ağzımıza sıçtı. kendime gelmek için 3 bölüm modern family izlemek zorunda kaldım.
 • "izlemez olaydım" dediğim anime. hakkında söyleyeceklerim ise şunlar:

  --- spoiler ---
  el kadar bebeyle bir avuç pirinç paylaşmayan japonların allah da belasını versin. 3 tane patates için ufacık çocuğu döven aç gözlü orospu çocuğu japonların da allah belasını versin. bir deri bir kemik kalmış küçücük kız çocuğundan iğneyi esirgeyen doktorun götüne hipokrat yemini girsin, o sırada setsuko yu itekleyen inek karının da ta amına koyayım. hepsinden önemlisi o savaşı başlatanların götüne girsin bütün o bombalar.

  --- spoiler ---

  bu anime bir de yaşanmış bir hikayeden esinlenilmiş. ibne japonların suratımı avuçlarıma gömdürüp beni hüngür hüngür ağlatan ibne animesi.
 • asla bir daha izlemek istemiyecegeniz, dunyanin en guzel filmi. sonu gelmez.