• ingilizce adı into the forest of fireflies' light olan, 44 dakika süren kısa bir anime. hikaye ilk kez 2002 yılında manga olarak çıkmış. 2011'de kısa anime gelmiş.

konusu ise ormanda kaybolan küçük bir kızın, suratında sürekli maske ile dolaşan genç bir çocuk tarafından bulunup / kurtarılıp sonra da bu ikilinin uzun yıllar sürecek bir arkadaşlığa başlamasıdır.

yalnız bu çocuk aslında insan değildir ve bir insan evladının kendisine dokunması halinde sonsuza dek kaybolacaktır.

o kadar uzun zaman olmuştu ki herhangi bir şeyden sonra "vay anasını zaman nasıl da geçmiş" demeyeli. işbu anime 44 dakikanın 4 dakika gibi geçmesini sağlayan sihirli bir şey.

esas kızımızın adı hotaru, esas oğlanımızın adı gin ve ben tabii ki gin'e aşık oldum sorgusuz sualsiz. pençesinde kıvrandığım amansız hastalık için (bkz: anime karakterine aşık olmak)

hani bazı saatler vardır, uyumak için erken, film izlemek içinse geç olan. işte bu anime tam o vakitlik. kapanış müziğinden sonra kafayı yastığa koyup "vay anasını millet neler düşünüyor da çiziyor, ot gibi yaşıyoruz yemin ediyorum" demelik. son kısım biraz özel oldu sanki.

neyse, izlemek isteyenler buradan buyurabilir.

biraz daha kutsal bilgi isterseniz anime hakkında, şöyle bir şey verebilirim: http://en.wikipedia.org/wiki/hotarubi_no_mori_e
  • --- spoiler ---

o kucaklaşma sahnesinde gözümden yaş geldi.sevdiğine sarılırken ellerinin arasından kayıp gitmesi nasıl kötü birşeydir.

--- spoiler ---
  • çok duygusal çok anlamlı bir anime. ayrıca natsume yuujinchou ile bağlantılıdır.
  • akşam akşam hüngür hüngür ağlatan animedir. 45 dakikalık kısacık bir şeyin insanı böyle üzebileceğini düşünmezdim.

--- spoiler ---

come here hotaru! i can finally touch you. i love you.
    --- spoiler ---
  • her izlediğimde beni ağlatan, dünya tatlısı ve bir o kadar da acımasız anime. o kadar çok severim ki telefonumun ekranında bile hotaru ve gin var,

--- spoiler ---

hani şu gin'in canına tak edip maskeyi hotaruya takıp kafasını yasladığı sahne<3
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

gel hotaru, sonunda sana sarılabileceğim.
    --- spoiler ---
  • bazı şeyleri hissedebilmek için nelerden vazgeçersin ? sorusuna cevap bulunabilecek 45 dakikalık muhteşem anime..

çok şey de yazabilirim aslında bu anime için ama yukarıdaki yazarın aksine 30lu yaşlar döngüsüne takılı kaldım, ağlıyorum..

mutlaka izleyin, izlettirin..
  • konusunu pushing daisies'e benzettiğim pek güzel anime. yalnız bunu izleyen gençlerin genel tepkisi "çok ağladım, öldüm geberdim" olurken, yaşlı başlı gri ablanız izlerken mutlu olup huzur buluyor. gençler yaşanmayan yıllara ağlarken ben birlikte yaşanmış yılların, anıların güzelliğinde huzur buluyorum sanırım.
  • yuki midorikawa tarafından mangası çizilen, baş rollerinde hotaru ve gin adında iki karakteri barındıran anime. başta ova olarak yayınlanması beklenirken mangakası midorikawa'nın natsume yujin-cho mangasının popüler olmasından dolayı film olarak yayınlanmıştır. moral bozukken yorganın altına girip izlenmelik animlerden. zira moral bozuk değilse bozacağı çok yüksek bir olasılıktır.
hesabın var mı? giriş yap