şükela:  tümü | bugün
  • romantizm ile fantastik öğelerin karışımı olan baş rollerinde ıu ve yeo jin goonun yer aldığı tvn kanalının 16 bölümlük güney kore dizisi.müşterilerinin sadece hayalet olduğu bir otelde otelin sahibi ve yöneticisi arasında geçiyor konu. aralarda bin yıl önceye gidiyoruz sonra bir anda o gösterişli otele geri dönüyoruz ki o oteli muazzam yapmışlar.
    açıkçası ben diziyi sevdim. gerek oyuncuların uyumu gerek rejinin o büyülü dünyayı yansıtmadaki başarısı insanın kalbini çalıyor. fantastik öğeler insanı rahatsız etmeden öyle sakince işlenmiş ki bazen kendi hayatınızı yaptıklarınızı ve yaşadıklarınızı sorgulayabiliyorsunuz. sonrasında dizisinin şarkılarını açıp bir turda dinleyebilirsiniz, cidden güzel şarkılar var.
    eğer fantastik dizi severim birazda romantik olsun diyorsanız bir göz atın derim.

dizi 1 eylül'de bitiyor. bitince konunun gidişatı hakkındaki fikrimi eklerim.

finalin ardından edit : efsaneydi. abartmıyorum bakın her bölümün tadı, size kattıkları, kendi içindeki tutarlılıkları ve bütündeki uyum...senaryo, kurgu, oyunculuklar, prodüksiyon kocaman bir alkışı hak ediyor. tek tek yazmaya kalksam 16 bölümün hepsini yazmam gerekir o yüzden sadece başroller için birşeyler yazmak en iyisi olacak sanırım.

--- spoiler ---

jang man weol : dizinin en başındaki yalnızlığı, güçlü duruşu ama içindeki çocuksuluğu geçmişinden gelen intikam ateşiyle bizi her bölüm bir güzel ağlattı.

ku chan seong : her insanın hayatında olması gereken insan. sevgisiyle iyileştirdi man weol'ü... '' gitmek değil gidenin ardından kalmak cesaret ister'' dizide bir çok kez geçen bir cümleydi ve bize bu cesareti gösterdi.

--- spoiler ---

yani eğer izlemeyi düşünürseniz sakın tereddüt etmeyin..arada ''bu ne değişik dizi'' derseniz de pes etmeyin..finale kadar izleyin.
  • 12. bölüme kadar gayet güzel devam eden bir kore dizisi. romantik fantastik bir dizi bana master's sun dizisini anımsattı biraz ama o dizi çok komikti. bunda yer yer komik sahneler olsa da genel olarak daha sade bir çizgisi var. ıu zaten ilk aşkım olabilir dream high dizisinden beri aşığım bu kadına birde suzy var tabi. ıu nun oyunculuğu beni benden aldı bu dizide, her duyguyu o kadar iyi veriyorki ayakta alkışlarım.
    yeo jin goo için ayrı bir parantez açmak istiyorum bu çocuk orange marmelade dizisinde kara kuru tipsiz bişeydi. bu dizide ilk tanıyamadım ama sonra tanidim. yıllar iyi gelmiş çocuğa valla. bi yakışıklı olmuş bir yakışıklı olmuş. maşallah. normalde yakışıklı bir çocuk ama gülünce böyle normal yakışıklıliktan çıkıp ultra üst bir yakışıklılığa doğru gidiyor. bkz: "güneşi gülüşüne nasıl sığdırdın?" :) neyse gözümüz yok ta insan aynaya bakınca bi kötü oluyor bunları görüp . bunlar bu kadar yakışıklı biz niye böyleyiz lan diyor insan kendi kendine... neyse güzelim yurdumun güzel kızları bizi böyle kabul etmiş. kadınlarımızı baş tacı etmemiz lazım beyler bu tiplerle bizi sevebiliyorlar ;)
  • hayretle uzun zamandır bu diziye nasıl kimse yazmamış diyordum, sonunda yazılanları gördüm ve mest oldum.

iki genç oyuncunun, 93'lü iu ve 97'li yeo jin goo'nun döktürdüğü, fantastik drama dizisidir hotel del luna.

konu bir miktar goblin'i anımsatmakla birlikte bu sefer başroller ters olmuş; yüzyılları deviren kadın, 20'lerinde olan ise erkek.

sırf atmosferi, ebediyete intikal edecek ruhların yaşamla ve yaşayanlarla son hesaplaşmaları, bir de mükemmel soundtrack'i için bile izlenir...

ayrıca iu'nun bu dizi için yazdığı ama orjinal soundtrack'inde yer almayan, dizideki ilişkiyi hem sözleri hem notaları ile tanımlayan our happy ending şarkısını da tavsiye ederim, dinlemeden geçmeyin.

dizinin bütün izleyenleri finalde salya sümük olmayı bekliyor, ben dahil... 1 eylül'de topluca ağlayacağız herhalde.
  • final yaparak boşluğa düşüren dizim.

şimdiden iu ve yeo jin goo ikilisinin atışmalarını, ölülerin ruhlarını rahat ettirip onları ahirete uğurlayan otel ekibi kim sunbae, bayan choi ve hyun joong ile şapşik yu-na'yı, sanchez'i, ku myeong chung'u, mi-ra ve yeon woo'yu özledim.

iyi ki izlemişim hotel del luna'yı. son zamanlarda izlediğim en iyi dizilerdendi. kendi evreninde (fantastik kurgu anlamında) harika bir tutarlılık sergileyen, karakterleriyle, kurgusuyla, evreniyle, atmosferiyle, renkleriyle insanı büyüleyen bir diziydi.

aşağısı finale dair spoiler içerir:

--- spoiler ---

bugüne kadar izlediğim en iyi kadın karakterlerden birini oynadı lee ji-eun, nam-ı diğer iu. diken üstü hareketleri, hakaretleri, bağırış çağırışları, kini, öfkesi, hepsi o kadar gerçekti ki; bütün bunları içindeki büyük üzüntüyü ve büyük özlemi bastırmak için yaptığını ve dışarıya çok güçlü bir kadın izlenimi verip içinden aslında sevilmek istediğini, sevilmeyi özlediğini fark edince daha da duygulanıyor insan.

ku chan-seong'un ise ilk başlarda korktuğu durumlara kendini alıştırmasıyla ve ilerleyen bölümlerde aslında ne kadar cesur ve iyi yürekli olduğunu anlamamıza yetecek flash-back'ler ile mükemmel bir insan olduğunu fark edince ona daha da üzülüyorsunuz. geride kalan olmak o kadar zor ki... ku chan-seong geride kalacak dirayeti gösterecek bir karaktere sahip olsa da içten içe onun da paramparça olduğunu görmek korkunçtu.

--- spoiler ---
  • efsane bir kore dizisi olarak akıllarda yer almayacaksa da 2019'un iyi işlerinden biri olduğu kesin hotel del luna'nın. müzikleri, müthiş oteli, ay güzellemeleri için bile seyredilir.

başlarken daha ders dolu, anlamlı bir dizi olmasını bekliyordum. konu müsaitti ama günlük hayalet hikayeleri ile yetindiler, derinlere fazla inemediler. yine de affetmenin önemini, kin tutmanın gereksizliğini gösterdiği için sevdim ay pansiyonunu.

--- spoiler ---

seni hain yazan tarih utansın chun myung ... kalbimizde yaşayacak, asla batmayan bir ay olarak hatırlanacaksın :)

--- spoiler ---
  • 13 temmuz- 1 eylül 2019 tarihlerinde tv n'de yayınlanmış, 16 bölümlük, yazlık, çerezlik, fantastik, bol hayaletli güzel bir güney kore dizisidir.

dizideki bütün oyuncular iu gibi havalı olsaydı goblin gibi efsane bir dizi olabilirmiş. ne yazık ki yaz dizilerine böyle bir önem ve bütçe verilmiyor. özellikle esas oğlan yeo jin goo yeteneksizi, iu karşısında hiç olmamış. bunun yerine kimi koysalar olurmuş. o derece yakışmamış.
  • ghost whisperer dizisini ara ara bana hatırlatan daha çok romantizm ağırlıklı, iu nun herzamankinden daha da cok beni etkiledigi dizi.
  • netflix e gelmis.
  • dandik başlayıp, güzel devam edip efsane biten dizi.
    kore dizisinden de öte genel olarak tv dizisi sınıfında oldukça başarılı yapım. bence 70-80 dakikalık bölüm başına devam eden bikaç farklı konuyu işleyip sonuca çok iyi bağlamışlar. henüz 11.bölümü bitirdim. genelde son bölümlere doğru durgunluk hakim olur kore dizilerine. ama tam gaz devam ediyo şimdilik.

--- spoiler ---

man wol 1000 yıldır bedel öderken, onu tuzağa düşürüp ona aşık yoldaşını idam ettiren prensesin pek çok farklı hayat yaşamış olmasına acaip sınır oldum. hepsi bok yiyen mago karın başının altından çıkma. 12. bölümden sonra olayların seyri değişebilir tabi. mesela man wol un kalbini çalıp sonra da paramparça eden generalim aslında hiç de kötü olmadığını anlicaz gibi geliyo. ama hala o ırısıpı prensesin ruhunun toza dönüşmek yerine yeni hayatlar yaşaması hiç adil değil. man wol un idam edilen aşığının da bu hayatta o prensesle imtihan edilmesi de dizide komedi unsuru olarak verilmiş.

--- spoiler ---

vel hasılı biraz fazla ciddiye aldım sanırım

finalin son 30 dakikası editi:
    evet 15 bölüm bitti nerdeyse 90 dakikalık final bölümünün son 30 dakikası kaldı.
    --- spoiler ---

man wol un ilk aşkının 1300 yıl dünyada onunla kalıp da köprüde man wol tarafından bırakılması çok acıklı. chan sung da sevdi fakat generalin sevgisi de güzelmiş.

son 30. dakikada artık otelde kimse kalmadı. tüm çalışanları uğurladık. boşluk ve özlemi çok iyi hissettirmişler. içim daraldı boş otel koridorlarında dolandıkça man wol. bitince çok üzülecem sanırım.
    --- spoiler ---
  • senaryo goblin 'den arak olsa da yine de ciğerimizi söken bir dizi olmuş. hatta goblin' de bi kaç bölümü atlaya atlaya izlemiştim ama bu dizide atlamaya gönlüm el vermedi.

şu ana kadar izlediğim diziler içinde en güçlü kadın karaktere sahip diziydi diyebilirim tabi müdüre aşık olunca o zekadan eser kalmadı. müdür rolündeki çocuk dizinin ilk bölümlerinde çok da başarılı gelmemişti bana ama dizi ilerledikçe bayağı iyi iş çıkarmış son bölümlerde efsaneydi.

ay ışığı sonatıyla, başkan rolündeki kızın kıyafetleriyle hatta kaplan desenli kostümle, mekanlarla ama en önemli alt metinleriyle güzel ve izlemeye değer bir dizi olmuş. sanırım artık kdramaları artık verilen mesajlar için izliyorum. bu dizi de o açıdan başarılıydı.