şükela:  tümü | bugün
 • bir anita brookner kitabı.
 • bir özgüveni olmayan kadının umutsuz tavırlarından dolayı çevresindekiler tarafından tek başına tatile gönderilmesini ve bu süreçte kendiyle baş başa kalarak değişmesini anlatan kitap.
 • türkçe ilk baskısı aynı adla 1992'de ayrıntı yayınları'ndan serdar rifat kırkoğlu çevirisiyle çıkmış güzel romandır.

  alıntıların da yer aldığı tanıtım metni aynen şöyle:

  çağdaş ingiliz romanının önde gelen adlarından anita brookner, hotel du lac’ta, yerleşik ahlakın normlarını değil de kalbinin sesini dinlediği için yakın çevresi tarafından ‘kendini toparlaması’ gerekçesiyle isviçre’de bir otele ‘sürgüne’ gönderilen bir yazarın hikâyesini anlatıyor. müşterilerinin ilginç öyküleri hotel du lac’ı benzersiz bir mekân kılar.

  durmamacasına kendini sorgularken çevresindeki kişilerin birbirinden ilginç yaşamlarına tanıklık eden bir yazar: edith hope... kendine özgü bir çeşit ‘bencillik öğretisi’ vaaz eden, esrarengiz gülümsemeli bir adam: mr. neville... öteki müşterilere kurulu düzen’in erişilmez yüksekliklerinden bakan bir ana-kız: mrs ve miss pusey... 1984 booker edebiyat ödülü’nü kazanan bu romanında anita brookner, ilk bakışta duygusal melodram gibi gözükebilecek bir konuyu sağlam bir gerçekçilik temeline oturtarak kadınlık durumu üzerine çok incelikli bir eleştirel gözlem getirmekte.

  “bu yıl booker ödülü, bir kitabı onurlandırdığı kadar kitap da ödülü onurlandırıyor... hotel du lac müthiş bir aşk hikâyesi: son derece romantik olmasının yanında, aynı zamanda esprili, zarif, dokunaklı ve korkunç zekice bir kitap.”
  the times

  “hotel du lac, romans, gerçeklik ve ikisi arasındaki mesafeyle ilgili bir roman. yalnızlık, incinebilirlik, kaybeden duyarlılar, kazanan duyarsızlar, yani kaplumbağa/tavşan öyküsü üzerine kurulu bir kitap. görünüşte sizi bütünüyle kavrayan edith hope’un iç dünyası ile, insanların düşünmek yerine hesap yaptığı, sevmek yerine oyunlar oynadığı ‘gerçek’ dış dünya romanda mükemmel bir şekilde iç içe geçer.”
  cumhuriyet kitap

  “bütün kaplumbağalara, derinlikli ruh çözümlemelerine dayanan, nüansları bol bir üslupla, zekice diyaloglarla örülü, ayakları yere basan, ‘ironik bir romantizmin’ başlıca temsilcisi sayılan anita brookner ile tanışma fırsatını bir an önce değerlendirmelerini öneririz.”
  nihal m. ün / nokta