şükela:  tümü | bugün
  • voodoo rahiplerine verilen ad.
  • çeşitli kaynaklarda "houngon" olarak da bahsedilir bunlardan.
    bu voodoo rahipleri "iyi" karakterli olurlar.
    (bunların bir de kara büyüyle uğraşan kötüleri vardır, onların adı başkaydı ama hatırlamıyorum.)

"çeşitli görevleri ve sorumlulukları olan" insanlardır. bunlardan kaçmaya kalktıklarında bunalıma girer, ağlayıp sızlanırlar.
    hiç yakışmaz tabi koskoca rahibe.
  • dişi versiyonuna mambo denir. dendiği gibi kötü versiyonu da vardır ve o 'bokor'dur(dişiyse caplata). ama bokor'lar illaki kötü amaçlar gütmezler; sadece, houngan'ın biraz daha özgür versiyonudurlar ve kara büyü yaptıkları gibi ak büyü de yapabilirler.

houngan'ların belirli bölgeleri vardır, bir bakıma "buranın imamı benim" anlayışı. o bölgeye 'hounfo' denir. bu hounfo'larda saçma sapan işler yaparlar, topluma materyal bir faydaları yoktur. voodoo inancında bir asıl yaratıcı vardır, 'bondye' adı verilir. bir de konsept olarak melek-tanrı karması ruhlar vardır, 'loa' adında; kutsaldırlar ama bondye kadar değil, bondye'den aşağıdırlar ama islam'daki melekler kadar değil, zira islam'da sadece tanrıya dua edilirken voodoo'da loa'lara da dua edilir.

bir bakıma, loa'lar kendi otoritelerine sahiptirler. ama sadece 'bir bakıma', zira temelinde bondye'nin iradesine bağlıdırlar. dörde ayrılırlar ama oraya şimdi girmeyelim, sadece diyelim ki bondye'nin iradesine bağlı olmalarına karşın birbirlerinden farklı karaktere ve zıt fonksiyonlara sahip olabilirler. kimisi iyidir, kimisi kötü.

loa'lara değinmemin sebebi, loa'ların bondye ve insanlar arasında kanal olduğunu söylemek istemem. bunu söylemek istememin sebebi ise, houngan'ın da insanlar ile loa'lar arasındaki kanal olduğunu söylemek istememdir. bunu da söylüyorum çünkü houngan'dan bahsediyoruz mk.

özetle, sıradan insanlar houngan aracılığıyla loa'lara ulaşır, loa'lar da bondye'ye gider. houngan böylece sıradan insanların rüyalarını yorumlar, geleceği görür, hastalıkları iyileştirir, büyü yapar, büyülere karşı büyü yapar. dişi mambo'lar da aynı, bunlar ayrıca taci'yi köpeğe çevirme yeteneğine de sahipler.