şükela:  tümü | bugün soru sor
  • asoiaf serisinde; house martell e bağlı, dorne bölgesindeki soylu hanelerden biridir. hanenin arması lavanta zemin üzerine bir kılıç ve kayan yıldızdır. hanenin yerleşkesi kayan yıldız kalesidir.* hanenin silahı ünlü şafak* kılıcıdır. kılıç diğer soylu hanelerde olduğu gibi babadan oğula geçmez, ancak house dayne den ona layık olan şövalyeler tarafından kullanılabilir. bu şövalyeler sabahın kılıcı* ünvanına sahip olur. kılıcın bilinen son sahibi neşe kulesinde* ölen ser arthur dayne dir.
    hanenin hikayesi ise şöyle; dayne lerin ilki kayan bir yıldızı izlemiş, onun düştüğü yere bir kale inşa etmiştir. yıldızın düştüğü yerde bulunan sihirli taştan da hanenin ünlü kılıcı şafak yapılmıştır. kılıç valyrian çeliği değildir ancak en az onun gibi keskin ve hafiftir. süt beyazı renktedir. dayne hanesi nin ünü büyük ölçüde bu kılıca ve kılıcı kullanan şövalyelere dayanmaktadır.
    hanenin şövalyeler tarafından kurulan yüksek inziva* adlı bir kolu bulunmaktadır.
  • bilinen en iyi şövalyesi ser arthur dayne olan aile. westeros tarihinde görülmüş en efsane adamdır bu. kılıç dövüşü konusunda yanına yaklaşabilen yoktur.

    (bkz: sword of the morning)

    tabii ki bu kahpe westeros evreninde kendilerini onurlu zanneden düşmanları tarafından arkadan hançerlenerek öldürülmüştür.