şükela:  tümü | bugün
  • bu sene çıkması beklenen ev yenileme simülasyonu, bok gibi durumda olan evi alıp bütün duvarları yıkıp, böcekleri temizleyip, tesisatı yenileyip, boyayıp dayayıp döşeyip, satarak para kazanmanızı sağlayacak olan bir oyun. oldukça keyifli duruyor, bir nevi idris usta simülatörü. *

yapımcının fb,ig vs sayfalarında beta key giveaway'i oluyor zaman zaman.
  • car mechanic simulator serisinin yapımcısı polonyalı red dot games'in bugün steam üzerinden yayınlanan yeni oyunu. bu defa olay zombie house flipping'deki gibi yıkık dökük, virane bir evi alıp parçalayıp, temizleyerek, tamir edip, boyayarak vs. karlı bir fiyattan satma üzerine. benim gibi simülasyon severlerin hoşuna gidebilecek bir oyun, şu an ilk incelemelerde grafik ve animasyonların çok ham olduğundan bahsediliyor ancak bir 4-5 yama sonrasında oturacağını sanıyorum. car mechanic simulator 2018'de de benzer bir durum olmuş ama sonrasında epey toparlamışlardı. bu arada en az 5-6 dlc paketi de gelir buna.

incelemek için şurdan buyurun.
  • 12 saat önce aldım ve şu an oynama sürem 11 saati geçti. çok uzun zamandır bu kadar keyif aldığım bir oyun olmamıştı. mekanikleri pc building simulator oyununa çok benziyor. tek farkı, pc yerine ev toparlıyorsunuz veya onarıyorsunuz.

size tavsiyem, 250k (tl olarak ayarladım ben) paranız olmadan yeni ev alıp satma işine girmemeniz. mümkün olduğunca çok mail ile gelen işleri yapın. iş yaptıkça skill points kazanıyorsunuz.

skill puanı vermek istediğiniz zaman sağ üstte kaç tane daha aynı işten yapmanız gerektiği yazıyor (ben çok sonra fark ettim) ona dikkat edin ve üzerine gidin.

hala aynı anda 3 blok duvar nasıl örülüyor keşfedemedim ancak zaten şu an işin keyfi de orada. zira internette oyun ile ilgili çok az ipucu mevcut. hatta şu an bazı kişilerin sorularını ben yanıtladım reddit ve steam üzerinde*

işin özeti, eğer pc building simulator tarzı oyunları seviyorsanız 30 lira değil 300 lira bile verilebilecek muhteşem bir oyun. uykum geldiği için üzüldüm. eğer uykum gelmeseydi 40 saat aralıksız oynayabilirdim.

en son factorio oyununda bunları hissettiğimi hatırlıyorum. pc building simulator oyununda bile bir yerden sonra ara verme ihtiyacı hissettim.

herkese iyi oyunlar.

edit: önceki entrylerde bahsedildiği gibi grafik ve mekanikler henüz yüzde yüz oturmuş değil ama kesinlikle oyun zevkinizi baltalamayacaktır.
  • resmen benim için yapılmış oyun. çıkalı 2 hafta oldu, oyunda bazı eksiklikler olsa da aldığım zaman sabaha kadar oynadım. zamanla daha da geliştireceklerdir.
    hele o yerlerdeki çöpleri tık tık atıyorsunuz ya, aşırı rahatlıyorum.
    oynadıkça editleyeceğim.
    edit: öncelikle oyuna başladığınızda gelen maillerdeki işleri yapmak oldukça önemli hem böylelikle becerilerinizde sürekli güncelleniyor. ben mail ile gelen tüm işleri yaptıktan sonra ev almaya geçtim. yaklaşık 120bin dolarım vardı. ilk önce küçük ev aldım tecrübesizdim saçma saçma dekorasyonlar yaptım 5bin dolar kar edebildim. siz ev aldığınızda ekranın solunda insanlar sizden ev ile ilgili yapmanızı istedikleri şeyleri söylüyor onları dikkate alırsanız karınız daha iyi olacaktır. ben en son 132bin dolar kar ederek bütçemi 358bin dolara kadar çıkarttım. oyun kolay, başlarda sürekli oynamak istiyorsunuz fakat ben çabuk tükettim sanırım. şuan yapılabilecekleri yaptım kısır döngüye girdi. oyun yeni olduğu için elbet geliştireceklerdir. takipteyiz.
  • oyun en başta çok zevkli geliyor, gelen maillerdeki görevleri yaptıkça hem para kazanıyor hem de yetenek geliştirmeleri alabiliyorsunuz.

benim 16 saat olmuş, maille gelen görevler bitmiş gözüküyor, ev alıp düzenleyip satıyorum ama bir süre sonra sıkacak gibi, bakalım nasıl olacak.
  • önümüzdeki hafta gelecek olan güncelleme ile geliştiricilerin duvar karoları için pek çok yeni çeşit ekleneceğini duyurduğu oyun. steam workshop entegrasyonu üzerinde de çalışıyorlarmış ama sanırım ona bir kaç ay zaman var.
  • bahçeye de biraz bakım yapılabilmesini sağlayan güncelleme gelse iyi olacak oyun.