şükela:  tümü | bugün
 • a song of ice and fire serisinin en önemli ailelerinden biridir. bununla birlikte bu ailenin karakterleri üçüncü kitap a storm of swords'e kadar sadece ismen anılır.

  edit: şimdi okuyunca fark ettim, aşağılara doğru biraz spoiler olmuş. işareti koyayım da günah benden gitsin.

  --- spoiler ---

  house martell westeros'un güneyinde dorne denen sıcak, hatta tropik diyebileceğimiz bir bölgede bulunan sunspear şehrindedir. amblemleri içinden altın mızrak geçen kırmızı bir güneş mottoları ise "unbowed, unbent, unbroken"dır. (eğilmemiş, bükülmemiş, kırılmamış)

  bu ailenin başında doran nymeros martell vardır. prens doran'ın kız kardeşi elia martell ya da elia of dorne, mad king aerys'in efsane oğlu rhaegar'la evlenmiş ancak king's landing'in the usurper robert baratheon'un orduları tarafından ele geçirilmesi sırasında tywin lannister'ın emriyle, gregor clegane tarafından hunharca öldürülmüş ve tecavüze uğramıştır. (bu sırayla hem de) daha sonra westeros ve dorne arasında bir barış sağlansa da martell'ler özellikle de a storm of swords'deki kısa varlığıyla saygımızı kazanan prens oberyn martell, nam-ı diğer red viper bunu hiç unutmamıştır ve hep intikamını alacağı günü beklemiştir. aslında bu ailenin lannister'lara biriktirdiği kinin tek sebebi bu da değildir. (detaylar a storm of swords'de oberyn'in ağzından anlatılacak)

  önümüzdeki kitaplarda kendilerinden daha sık bahsedilecek sanırım. özellikle de dorne tahtının varisi prens trystane martell'in myrcella baratheon'la nişanlı olduğunu düşünürsek...

  --- spoiler ---
 • westeros hanelerinde kadınların tahta geçebildiği yegane hane budur, hatta arya stark ın direwolfu nymeria adı bu hanenin kurucu anasıdır. dördüncü kitapta karşımıza çıkan, evin büyük kızı arianne martell hali hazırdaki varistir şimdilik. ileride neler olur bilinmez. biraz ortadoğu, biraz berberi ama en çok mısır havaları estirmektedir, yılandı, çöldü, esmerdi diye diye.
 • targaryen'lerin westeros'u ilk fetihlerinde ele geciremedigi tek krallik olan dorne'un liderleri, kanimca seven kingdoms daki en deliganli ev. gerci basindaki prens biraz yavsak ama oberyn reyis ve kizlari herkese yeter.
 • westeros'un en gizemli, en güneyindeki, en az nüfuslu bölgesinin (bkz: dorne) yöneticisi konumundaki hanedan.

  aegon targaryen tarafından fethedilemeyen tek krallık. tüm krallıkları teker teker ele geçiren aegon, dorne'luların vurkaç taktiğiyle başa çıkamayınca "eeeh sikerim böyle işi" deyip dorne'u oradaki yüzlerce küçük derebeyine bırakmıştır. bu derebeylerinin en güçlüsü olan mors martell, rhoyne prensesi nymeria ile birleşip diğer tüm küçük lordları alt ederek tüm dorne'u kendisine bağlamıştır. yüzyıllar sonra kral daeron ii targaryen, martell soylusu myriah martell ile evlenerek bu hanedanı barış yoluyla krallığa katmıştır. bu yüzden martell hanedanının sözleri "bükülmedik, eğilmedik, kırılmadık"*'tır.

  unvan olarak diğer westeros haneleri gibi lord değil prens payesini kullanırlar. şu anda hanenin başında bulunan doran martell, gut hastası, son derece zeki, kurnaz ama pasif bir adamdır. kızkardeşi elia martell rhaegar targaryen'le evlendiği için bu iki hanedan birbirine epey yakın sayılır.

  --- spoiler ---

  hatta doran martell, en büyük kızı ve varisi olan arianne martell'i aslında daenerys targaryen'in ağabeyi viserys targaryen ile evlendirmek istemiştir ama viserys khal drogo tarafından erimiş altın kafasından aşağı boşaltılmak suretiyle öldürüldüğü için bu plan gerçekleşememiştir. bunun üzerine büyük oğlu quentyn martell'i, daenerys targaryen'in gönlünü kazansın diye dorne'dan sürmüştür.

  --- spoiler ---

  lannister ve özellikle tyrell haneleriyle hiç geçinemezler.

  edit stark: scannegro uyardı, eşit veraset hakkının olduğu tek hanedandır efendim. en büyük oğul değil, en büyük çocuk varis olur. bu nedenle şu anki varis arianne martell'dir.

  --- spoiler ---

  hatta aynı arianne, dorne yasalarındaki bu marjinalliği kullanarak dorne'da bulunan myrcella baratheon'u kraliçeliğe sokmaya çalışmıştır manitası kingsguard patentli arys oakheart ile birlikte. ebesinin amını tersten göreceğinden habersizdir kadıncağız. neyse.

  --- spoiler ---

  bir edit daha: ne ablası yahu. doran ve elia'nın arasında 9 yaş var. kızkardeş olacak o.
 • güneydeki stark'lardır...
 • westeros'un diğer hanedanlarından farklı olarak andal değil rhoynar kökenlidir. daha doğrusu andal-rhoynar karışımıdır. bu sebeple hem fiziksel görünüşleri hem de kültürleri itibariyle andal kökenli diğer hanedanlardan ayrılmaktadırlar.
 • --- 4x8 game of thrones spoiler ---

  eğer oberyn'in intikamını çatır çatır almazlarsa, reyisin gözünü açık bırakacak hanedir. hem elia, hem oberyn için ayaklanın la artık.

  --- spoiler ---
 • game of thrones'un en delikanlı yakışıklılarının ve en yakışıklı delikanlılarının bulunduğu house.

  (bkz: oberyn martell)
  (bkz: doran martell)
  (bkz: trystane martell)

  "çok yakışıklılık" değil bu. mesela jamie lannister, barbi bebeklerin güzel olduğu gibi yakışıklı. robb stark da eli yüzü çok düzgün adam, ama onda da en iyi kolejlerde okumuş terbiyeli efendi çocuk havası var. bunlar öyle değil.

  dorne'un oryantal dekorunun da etkisi var elbette, ama bu martell'lerin çok "ortadoğu yakışıklısı" bir halleri var. bak mesela tam ortadoğulu gibi değil ama şeyde de var o, ismini bilmiyorum, daenerys'in son gözdesi olan muhafız çocukta. o martell'ler gibi değil daha ama potansiyeli var, olur ondan.

  piç gibi ama bilge gibi de. orospu çocukluğunu bizden öğrenecek olmayan ağır abi. dalgalanmış da durulmuş. gayet rasyonel ve tamamen net.

  ayrıca da kaşı kaş gözü göz.

  zaten bir insanın gözü güzelse gerisi teferruat.

  e madem öyle neden bu kadar konuştum, hiçbir fikrim yok.

  o değil de, cersei lannister çok güzel olm. yani uğruna ölünecek bir güzellik değil çünkü saçma zihinli insanlar uğruna ölmek o zihinlerden daha saçma bir şey. ama o işleri bir kenara bırakırsak, hem sarışın hem bu kadar güzel insan çok fazla olmuyor.
 • derin bir tutkuyla bağlı olduğum game of thrones hanesi. ramin djawadi'nin bu hane için hazırladığı müzik de böyledir. umarım tez zamanda toparlandıklarını görürüz. bir spin off yapsalar da izlesek şunlara. hanenin simgesini dövme olarak bile planlamaktayım.

  "unbowed, unbent, unbroken"
 • sansa ben ayrı eve çıkacam dediğinde, bu arkadaşları temsilen oraya giden kamil'den bir cevap beklerdim ammavelakin yok tabi öyle bir cevap çünkü senaristler yazmamış. halbuki house martell targaryenlere teslim olmayan tek house'tur. ayrı krallık kuzey'in hakkı olduğu kadar dorne'un da hakkıdır.