aynı isimdeki diğer başlıklar:
şükela:  tümü | bugün
  • müzik türü olan house var bi, bi de bu var, başka. 4-5 kişi evin çeşitli bölümlerine giderek allah kendilerine o odada ses çıkaracak ne verdiyse onlarla müzik yapıyorlar. mutfakta çatal-bıçak, bardak, mutfak robotu, elektrikli ufak süpürge, aspiratör ile örneğin şahane tekno bir ürün ortaya koyarken yatak odasında yastık-yorgan, tiktak saat, gardrop kapağı, terlik hışırtısı, ışığı açma-kapama düğmesi vs ile güzel chill-out, banyoda musluk şıpırtısı, diş fırçalama sesi, duş ahizesi, traş makinası, saç kurutma aleti, deodorant, vaporizatör parfüm şişesi ile drum'n base çıkıyor ortaya. fiat stilo reklamında arabanın içinde yapıyorlar mesela..
  • deep dish ve danny tenaglia bu turu en iyi icra edenlerdendir.
    (ara: house)
  • (bkz: acid house)
  • (bkz: dip tis)*
  • 20nci yüzyılın ba$larında görsel sanatlar alanında, düz bakı$ acılı sanat ele$timenleri tarafından "aykırı" olarak tanımlanan sanatcıların, eserleri yapım a$amasında algıda degi$iklik etkisi olan maddeler* kullanmaya ba$laması ile geli$en soyut kavramının kabul sürecinde ya$anan olayların bir benzeri olarak, belkide müzik alanında ya$anan bazı acı farklılıklarından dolayı sanat olarak görülemeyen elektronik müzik türevi. basit ve aciz bilgime dayanarak yaptigim sanat tanımı[hislerini çeşitli şekillerde izleyiciye aktarabilme, seyirciye bu hislerin benzerini ya$atabilme durumu]na en cok uyan muzik turudur ayrıca house.
  • 80lerin ortalarina yakin ortaya cikan elektronik müzik türü. ismi 1977'de acilan chicago'nun efsanevi club'i the warehouse'dan gelir. ilk house plaklari (örn: jesse saunders*, frankie knuckles*, marshall jefferson*) 84-85 yillari arasinda, frankie knuckles'in djliginde bu club*da donmeye basladi. 85'den itibaren ucuzlayan ve yayginlasan sequencerlar ve drum machineler (en bilineni roland tb 303) ile yapilan plaklar sayesinde iyice populerlesti ve chicago clublarinin cogunda calinmaya basladi. ayni yillarda igiltere'de de coktan kesfedilmis, fakat genelde gay clublar'da calindigi icin gay muzigi damgasi yemis ve bi sure underground kalmistir. bu yillarda dj international tour adi altinda ingiltere'ye gelen amerikali house djleri*** sayesinde scene hareketlenmeye basladi. 86'da steve hurley'in jack your body parcasiyla uk'de bir numara olmasi ve ingiliz djlerin house'a yonelmesiyle iyice yayginlasti. ayni yil ingiltere'den ilk house plagi cikti ve 88'de summer of love ile birlikte patlama yasadi. 88 yazinda duzenlenen raveler ve sonraki yillarda duzenlenen partiler ile ingiltere'yi aşıp avrupa'ya yayildi. gunumuze kadar iyice gelisip populerleserek, en cok calinan ve dinlenen dans muzigi türevlerinden oldu. deep, tech, progressive, funky, tribal gibi alt türleri var. ciddi fanatikleri olan bi müzik türü ayrica.