şükela:  tümü | bugün
  • amerikalı yazar mark z danielewski'nin 2000 yılında yayılanan bir romanı. internetteki online macerasından sonra basılan roman, ergodik edebiyat alanında sayılı eserlerden birisidir.

alışılmışın dışında baskısı, sayfa düzeni, font ve renk kullanımı ve konusu ile sizi kendisine kısa sürede esir edebilir, bağımlılık yapma potansiyeli vardır.

daha da ayrıntılı bilgi için buyrunuz:

--- spoiler ---

http://en.wikipedia.org/wiki/house_of_leaves

--- spoiler ---
  • okumasi hem cok kolay hem de cok zor kitap. bir kere bu kitap turkiye'de yok. amerika'da da her yerde yok. cok zor bulunuyor. sonra, kitap cok agir ve cok kalin, birinin kafasina atsam kirilir. sayfalari cok ince. ama her seyi gecersek 3 tane cok onemli ozellige sahip.
    1- kitap tasarimi olarak essiz. hayatimda bu kadar enterasan ve ozenilerek yaradilmis kitap gormedim. font degisimleri, renk etkileri ve degisimleri, sayfa tasarimi, cift tarafli garip baskilari, ayna yardimiyla okunmasi gereken kisimlari vb. ama eger benim gibi aynaya ihtiyac duymadan tersten yazip okuyabilenlerdenseniz o zaman isiniz kolay. cok degisik bir kitap.(re-mastered olani en azindan boyle)
    2- konu, islenilmesi ve kurgusu acisindan cok dahice. cok urkunc, cok komik ve cok seksi. cok zekice. tuhaf, nostaljik ve artistik bir korku kitabi. benim gibi korku edebiyatindan gercekten korkanlardansaniz bile okunuyor bir sekilde, sanat eseri gozuyle bakarak, ilac niyetine.
    3- kitabi okurken (oldukca uzun bir zaman alabilir) mark danielewski kisisinin kardesi ann danielewski (nam-i diger poe) nin haunted albumunu dinlemeniz bir yerden sonra tuylerin diken diken olmasi (ozellikle kitapla ayni adi tasiyan house of leaves parcasinda ) ve kitabi daha hissederek hazmetmenizi saglayabilir.
  • şöyle nefis bir quote'una rastladım bugün:

"who has never killed an hour? not casually or without thought, but carefully: a premeditated murder of minutes. the violence comes from a combination of giving up, not caring, and a resignation that getting past it is all you can hope to accomplish. so you kill the hour. you do not work, you do not read, you do not daydream. if you sleep it is not because you need to sleep. and when at last it is over, there is no evidence: no weapon, no blood, and no body. the only clue might be the shadows beneath your eyes or a terribly thin line near the corner of your mouth indicating something has been suffered, that in the privacy of your life you have lost something and the loss is too empty to share."
  • katherine haylesın writing machines kitabında kendisiyle ilgili ilginç bir chapter bulunan çoklu hikaye anlatımı içeren bir tuhaf roman.
  • --- spoiler ---

kitabı ilk aldığımda çok sıradışı bir kitap olduğu belliydi. kapağın eksik olması, renkli sayfalar, üstü çizili yerler, ters yazılar, garip sayfa düzenleri...

hikaye güzel de başladı. five and a half minute hallway, kitapların düşmesi, hallways - always yankısı falan insanın kanını donduracak cinstendi hakikaten. fakat holloway ekibinin keşfinden sonra hikaye çok rölantiye alındı. tamam, konunun özünden uzaklaşmak postmodern edebiyatın olmazsa olmazı, ama zampano'nun uzun bir süre labirentlerden, minatourlardan, mimariden bahsetmesi, aynı şekilde truant'ın sürekli cinsel hayatını anlatması, alakasız yerlerde araya girip sayfalarca saçmalaması... hikayeden uzaklaştırdı. ki bu evre bittikten sonra hikaye nispeten çabuk sona erdi zaten. beklediğim gibi bitmedi, ama başka nasıl bitebilirdi ben de bilmiyorum. sonunda pek hayal kırıklığına uğramadım.

değişik sayfa düzenlerine gelecek olursak, kötü değildi, ama olmasa da olurmuş. bilhassa sonlarda navy daracık yerden ilerlerken yazıların da sürekli ufalması çok iyiydi.

ayrıca, bence kitabın en güzel kısımlarından biri ekteki the whalestoe letters idi. bir insanın adım adım paranyoklaşması, delirmesi daha güzel zor anlatılır. kısacası, yorucu, 10 farklı dilde alıntılar olmasına rağmen, okuduktan sonra okuyucuyu ödüllendiren bir kitaptı house of leaves.

wer jetzt kein haus hat, baut sich keines mehr.

rainer maria rilke

--- spoiler ---

kısacası; okuyun, okutun.
  • yapraklarevi.blogspot.com adresinde türkçe çevirisiyle ilgili gelişmeler takip edilebilmektedir.
  • dilimize çevrilmesini beklediğim, istediğim, umduğum kitap. coelho çevireceklerine şu kitabı aradan çıkarsalar bari. hele hele o kitabın kendine has tasarımıyla bu işi yaparlarsa tadından yenmez.
  • çevirisi bitmiş ve redaksiyona girmiştir. orijinal tasarım aynen korunacaktır. takipte kalınız.
  • şahsımca çevirisinin ne kadar kaliteli ellerde yapılırsa yapılsın orijinalinin yanından bile geçemeyeceği kitap, eser, mindfuck tufanı.
  • birkaç sene önce okuduğum ve çoğunlukla unuttuğum için şu sıralar yeniden girişmeyi planladığım ve fakat biraz ürktüğüm kitap. hikayeden çok tasarımı ürkütüyor tabii. ilk okuyuşumda dipnotlar yüzünden bolca kaybolduğumu, bazı noktalarından hiçbir şey anlamadığımı(birbirini zart diye bölüp içiçe geçerek konudan konuya atlayan felsefi bölümlere, ağır ve ağdalı metaforlara kapasitem yetmedi açıkçası), bir de kitabın boyutları ve ağırlığı yüzünden fıtık olduğumu hatırlıyorum. ancak hayatımda okuduğum en sıradışı şeydi ve daha iyi anlayabilmek için yeniden okuma ihtiyacı duyuyorum. ayrıca geçen sefer poe'nin albümüyle kitap arasındaki bağdan da haberim yoktu. bu kez kesinlikle arkada haunted'ı loop'a alarak okuyacağım. evet evet, okuyacağım. bir ara... hele bir cesaretimi toplayayım da...