• tek kelimeyle etkileyici ve üzerinizde etki birakan filmlerden.

--- spoiler ---
    behrani nin eski zenginligini kazanma hirsi konusunda karisi nadi yi suclamaktan alikoyamadim. tasiniyoruz dedigi zaman, nadinin verdigi cevap bu kaniya bir neden olusturmakta bende.
    ama filmin en masum gözüken karakterinin icindeki bu hirs, ihtiras, ailenin aci sonuna neden oluyor.

ayrica film hafiften hafife, iranlilarin, sövenist taraflarini, amerikalilari asagilamalarini, inatciliklarini ve ---olumlu anlamda da-- misafirperverliklerini öne cikarmakta.
    --- spoiler ---
  • bu filmi kesin olarak ifade edersem hoşlanmadım.evet görünürde güzel bir film gibi görünüyor,oyuncular mükemmel,atmosfer yerinde…hatta ben dahil olmak üzere izleyenleri ağlatma ihtimali %80..fakaaat filmden öyle bir samimiyetsizlik ve yapmacıklık akıyor ki;-yönetmen yada senarist artık kim yapmış bilmiyorum- olayı dramatikleştirmek için yırtmış kendini…yani evet temelde hikaye güzel,göndermeleri –gerek siyasi,gerek toplumsal eleştiri olsun- başarılı…ama yetmemiş bunlar filme…çok zorlama her şey..sanırım fazla piyasalaştırmışlar??
    bilmiyorum ama ikinci kez izleyebileceğim bir film değil
  • insan oğlunun en önemli yaşam alanını teşkil eden "ev" olgusu ve bunun üzerine dönen olaylar marifetiyle insanların verdiği olağan tepkiler, psikolojik durumları; dini, dili, ülkesi vs.leri de işin içine katılarak bir bütün halinde gayet başarılı bir biçimde aktarılmış.
    ne amerikalılar göklere çıkartılmış, ne de ortadoğulu aile yerden yere vurulmuş. ne amerikalılar "tü kaka" olmuş, ne de ortadoğulu aile için "haklı olan bunlar abicim" mesajı verilmiş.
    haklı haksız ayrımından çok mevcut durum neyi gerektiriyorsa ona göre akıp giden bir hikaye var house of sand and fog'ta; galibi olmayan...
  • insanin vicdanini allak pullak eden film..

--- spoiler ---
    her iki tarafin da saglam dayanaklari var ev konusunda.. iranli aile, daha da ozelde ailenin reisi, gelecegini amerika'da kurabilmek icin bu evi istiyor.. universiteye gidecek ogullari var.. diger taraftan amerikali kizin babasi o ev icin 30 yilini vermis, ve o kizin da bu evden baska tutunanacak bir dali yok.. burada film, vicadaninizi sorguya yatiriyor.. iki taraf da kendince hakli.. peki siz kimin tarafindasiniz?

film bununla birlikte baska bir karakter/olay orgusu ile de vicdaninizla oynuyor.. polis memuru ve onun mutsuz evliligini terk etmesi.. terk edip amerikali kizla iliskisi.. polis memuru, esini terk ediyor cunku mutsuz.. aski jennifer connely'nin oynadigi karakterde buluyor.. diger taraftan, polisin esi onu cokca seviyor.. cocuklari var, 2 tane.. peki siz kimin tarafindasiniz?
    --- spoiler ---
  • sonlara doğru olan kopartıcı sahnesinden sonra depresyona sokmuş, hastane sahnesinde imdat nidasıyla banyoya yüz yıkamaya koşturmuştur...
    neyse ki(!) kanal d bol ve uzun reklamlar verdi de, gerçekliğe dönebildik...
  • ben kingsleyin muhtesem oyununun tadina daha iyi varmak icin kesinlikle orijinal dilinde seyretmeyi tercih edecegim filmdi ama kanal d'de seyretmek nasip oldu. ikinci kere seyretmeyi ise yuregim kaldirir mi supheliyim.

--- spoiler ---
    evet dedik ya, ben kingsley superdi her zamanki gibi. karakteri de filmin en derin karakterlerinden biriydi. albayligi, asilligi, prensipleri ve kulturu ile kendi icinde tutarli, neyi neden yaptigini anlayabilecegimiz bir karakterdi kanaatimce. lakin bu tutarliligi diger karakterlerde ozellikle jennifer connelly'nin kate'inde goremedik sanki. filmin daha ilk sahnesinde depresifligi verilen kate (yikanmamis bulasiklar, acilmamis mektuplar, daginik ev, anneyle konusurken gozyaslari...), son kareye kadar bu halini surdurdu. bu anlamda tutarli olmakla birlikte, filmin basindan itibaren neden bu kadar depresif ve kayip oldugu pek acik degildi sanki. sapasaglam genc bir kadinin issizligini belgelemek durumunda olmasi, mektuplarini dahi acmaya tenezzul etmemesi.... ne bileyim, kocasi tarafindan 8 ay once terk edilmis olmasi aciklamasi tum bu bunalimin aciklamasi olarak pek kesmedi beni herhalde.
    bu nedenlerle, polis memurunun bu ezik, bu mutsuz, bu pasif kadina neden bu kadar kapildigini da anlayamadim onceleri. lakin sonra bir isik yandi ve kadinin cok temel bir erkek gudusune hizmet ettigini fark ettim. guzel, aglamakli mavi gozleriyle kurtarilmayi bekleyen, adam gelmedi sandi diye intiharlara kalkisan bu kadin, polis memurunun koruma istegini yani egosunu en guzel sekilde tatmin ediyordu. hayatini adama endeskleyerek, siradan bir adamin kendisini bir sovalye gibi hissetmesini sagliyordu. delikanlilik, evet. belki de adamin askinin nedeni buydu. ote yandan belki de ben fazla dusunuyordum, belki de bu ask tamamen bir senaryo sorunuydu.
    --- spoiler ---

sonuc olarak, evet etkileyici bir dramaydi. ama bence tum etkileyici dramalar gibi biraz "fazla" idi. fazla agir, fazla nasil derler... tearjerker, fazla trajik. ama hakkini vermek lazim, o hastane sahnesi seyrettigim en can acitici sahnelerden biridir sanirim.

boyle insanin icini kiyim kiyim kiyan, bir daha seyretmesi zor filmler listemde bulunan diger filmler ise soyle:
    (bkz: requiem for a dream)
    (bkz: dogville)
    (bkz: in the bedroom)
    (bkz: 21 grams)
  • nice filmler seyrettim de ağlamadım, amma ve lakin bu film öyle bir oturuyor ki insanın içine, gözyaşı dökmek yetmiyor, insanın ağlamaktan gözleri şişebiliyor. saygı duyulası karakterlerle bezenmiş, saygı duyulası bir film.
  • her karakterin "hakli" ve "haksiz" oldugu ve bu yonuyle epik metinlere saygilarini sunan, yonetmenin hikaye anlatmadaki ustaligina sapka cikarilan, inanilmaz film. ben methini duymus idim ama bu kadarina pes. ben kingsley filmografisine bagli kalalim, sinemadan istedigimiz her sey orada galiba
  • --- spoiler ---
    babalık, oğulluk, babalık, kızlık, eski evimiz, anılar, depresyon, aile sorunu sendromu, alkol problemim vardı, ülkemi terk ettim geldim, babam evi terk etti, ben hayatı beceremedim, ben bir başkasının hakkını yedim, onun gözünden de bakmayı becermeliymişim, şehirde terör, keşke bir şansım daha olsaydı...

...bu kavramlar kilit alındığında bu film sizi açar. yoksa başka bir filme yelken açabilirsiniz.

--- spoiler ---
  • aglatan yesilcam hollywood ekvatoru.
hesabın var mı? giriş yap