şükela:  tümü | bugün
 • asoiaf'da seven kingdoms'da eski zamanlarda ki kuzeyin kralları, aegon reyiz dragonları saldıktan sonra ise kuzeyin "warden" ları olan aile. sembolleri "dire wolf", mottoları "the winter is coming" dir. sert(gerci ironborn yanında yumuşak kalırlar), eski tanrılara baglı, onurlu, mutevazi bir ailedir.
 • neredeyse tamamı orta veya düşük zekalı bireylerden oluşan aile. iki tatlı söze hemen kandıkları veya yersiz laf ettikleri için yemedikleri kazık yok.

  akılları yalana dolana ermez, ne yaparlarsa onurları veya sevdiklerini korkumak için yaparlar. herkesi de kendileri gibi sanırlar, güvenirler. biri bunları 2 gün kazıklamasın, her şeylerini emanet ederler ve 3.cü gün kazığı yedikten sonra intikam peşinde koşmaya başlarlar.

  bir tek o arya denen ufaklık akıllı. bu aileden böyle zeki bir velet nasıl çıkmış hayret, babası kesin stark değildir bunun. ben littlefinger'dan şüpheleniyorum.
 • bu enrty a storm of swordtan spoiler içermektedir.

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  sen tut ömrün boyunca onur onur diye ortalıkta gez ama sonra ailenin onurunun sikilmedik bir kulak arkası bile kalmasın. koskoca ilk insanların soyundan gelen, kuzeyin koruyucusu starkların başına gelmedik kalmadı; eddard ölü, catelyn ölü, robb ölü, bran ve rickon ölü sanılıyorlar ama evden çok uzaktalar, arya ortalıkta dolanıp duruyor meczup gibi gidecek yeri yok en son braavosa gitti, sansa cüceyle( tyrion reise laf yok) evlendi sonra manyak teyzesinin yanına gitti kim bilir littlefinger ne planlıyor, winterfell işgal edildi ve yandı ve en son da ailenin klıcı olan ice ertilip joffrey piçine ve jaime'ye yeni kılıçlar yapılmışki yok artık dedim, bir aile daha fazla aşağılanamaz. stannis'in jon snow'a yaptığı teklifle umutlandım, winterfell küllerinden yeniden doğacak dedim ama o da olmadı.

  umuyorum ki george r. r. martin aileyi böyle boktan bir hale düşürdükten sonra onları yeniden ayağı kaldıracak. 3. kitabın sonunda catelyn starkın halen hayatta olmasının (veya yeniden hayata döndürülmesinin) ortaya çıkmasının nedeninin bu olduğuna inanmak istiyorum. o freylerden, lannisterlardan, theon grevjoydan ve boltondan yaptıklarının hesabı sorulacak.

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---
 • nedense bana epeyce house atreides'i çağrıştıran familya.
 • westeros 'da bulunan en eski ailelerden biri. ejderha istilasına kadar kimseye boyun eğmemişler. kuzeyde kendi krallıklarını kurup oradan hükmetmişler topraklarına. ejderhayı görünce bi alta sıçma durumu olmuş haliyle de bildiğimiz formuna ulaşmış.

  --- spoiler ---

  dizideki son durumunda ise robb stark, atalarının yolundan gidip tekrar kuzeyde bağımsız bir krallık kurmaya hayalleniyor.

  (bkz: king in the north)

  --- spoiler ---
 • http://www.youtube.com/watch?v=ahbqhtor7r4

  gibi bir özeti olan aile.
 • görünürde george r. r. martin'in hikayede yerden yere vurduğu bir hane olarak gösterilse de, kuzey krallığı ünvanını elinde bulundurmaları sebebiyle bütün westeros aileleri içerisinde hikayenin en özel ailesi olma şerefine sahip olmuş hanedandır.

  (bkz: arnor)
  (bkz: j. r. r. tolkien)
 • (bkz: rohan)
 • asoiafta sürekli sözü geçen 7 krallıktan biridir. eski krallık, yeni hanedanlık ya da hanesi, evi diyelim. kuzeyin yönetimi ve koruması ile görevlidirler. okurken dinleyelim:

  http://www.youtube.com/watch?v=pvvxh6nbcaa

  binlerce yıllık bu ailenin soyları ilk insanlara dayanır. kahramanlar çağında *, ailenin kurucularından brandon "the builder" stark, hem winterfell'i hem de kuzeydeki duvarı inşaa etmiştir. e tabii "şurada bir duvar varmış" gibi bob ross'layıp bırakmamış, nights watch'ın da temellerinin atılmasında yardımcı olmuştur (kurmamış, yardımcı olmuştur fark önemli). böylece ak gezenler/yürüyenler * tehlikesinden korunulacaktı. stark'lar da her zaman nöbet'e / duvar'a adam yollamışlardır.

  armaları dire wolf(ulu kurt) olup, bayraklarında beyaz zemin üzerine gri renkte yerini alır. sözleri ise "kış geliyor"'dur *. miras yoluyla geçen aile kılıçları valyria çeliğinden, büyük kılıç "ice"tır. eski tanrılara inanır, tanrı korusuna gidip kızıl yapraklı beyaz gövdeli ve gövdesine ormanın çocukları tarafından kan kırmızı yüzler kazınmış olan weirwood'lar aracılığı ile tanrılara dua ederler. andallar' gelip westeros'u işgal edip 7 tanrılı yeni inancı getirdiklerinde de bütün güney düşerken sadece kuzey krallığı andallara boyun eğmemiş, kendi tanrılarından da vazgeçmemişlerdir. öte yandan güneydeki hemen hemen bütün weirwood'lar ya kesilmiş ya da yakılmıştır andallar tarafından.

  7 krallıkta her krallığın - şimdiki hali ile büyük ailenin/hanenin - kendi derebeyleri arasında, kendi pozisyonuna göz dikip açığını kollayan aile vardır. örneğin tully'lerin frey'leri, lannister'ların reyne'leri ... stark'ların ise bolton'lardır. yıllarca stark'lar ile savaşan, kuzey'i kendilerine kazanmaya çalışan bolton'lar, yakaladıkları stark'ların derilerini yüzüyorlardı. hatta bazı bolton lord'ları bu yüzülen derilerden pelerin de yapıp giymiştir. zaten muhtmelemen boltonlar ve deri yüzme olayı bu dönemlerde ünlü olmuş ve asıl aile sözleri olan our blades are sharp (kılıçlarımız keskindir) yerine, a flayed man holds no secrets ( tamamı: soyulan bir insan hala birkaç sır saklayabilir fakat derisi yüzülen adamda hiçbir şey saklı kalmaz ) sözü ailenin sözü gibi düşünülmeye başlamıştır. 1000 yıl kadar önce bolton'lar stark'lara boyun eğip, deri yüzmekten de vazgeçmişlerdir. fakat yaklaşık 300 yıl önce tekrar stark'lara baş kaldırıp kuzeyi ele geçirmek istemişlerdi. bunun karşılığında stark'lar bolton'ların evi olan dehşet kalesi'ni * 4 yıl boyunca kuşatıp, bolton'lara diz çöktürmüşlerdir.

  aegon "the conquerer" targaryen westeros'u fethedene kadar kuzey krallığı, kuzey'in kralları olarak hüküm sürmüşler. aegon ve kız kardeşleri/eşleri (rhaenys ve visenya) ejderhaları ile (ve tabii ki orduları) westeros'u işgal ederken reach ve rock krallıklarının birleşerek oluşturdukları devasa orduyu çok kısa bir sürede (ejderhalar sayesinde) mağlup etmişlerdi. kuzey ordusu ile güneye ilerleyen fakat hem bu haberi alıp, hem de targaryen ordusunu ve ejderhaları gören kral torrhen, aegon'a hiç savaşmadan teslim olmuş ve o günden sonra "diz çöken kral" olarak anılmıştır. aegon, torrhen'in teslim olması karşılığında kuzeyi stark'lara vermiş ve torrhen'i kuzey'in koruyucusu ve winterfell'in lordu ilan etmiştir.

  ~~ spoiler içerebilir ~~

  yakın tarihe gelecek olursak baratheon isyanında önemli pay ve rol sahipleridirler. o dönem kuzeyin lordu olan rickard stark oğlu brandon stark'ı, nehirova lordu'nun kızı catelyn tully ile, kızı lyanna stark'ı da robert baratheon ile evlendirmek istedi. bu yönde de anlaşmalar yapıldı. fakat bütün planlar rhaegar, harrenhall'daki turnuvadan sonra güzellik ve aşk kraliçesi olarak tacı lyanna'ya verip kısa bir süre sonra da lyanna ile birlikte ortalıktan kaybolunca bozuldu [ lyanna rhaegar ile kaçtı mı yoksa kaçırıldı mı henüz belli değil, olayda yer alanların arasında sadece howland reed yaşıyor. ]. rickard stark ve haberi aldığında catelyn ile evlenmeye doğru yolda olan bradon, lyanna'yı almak ve adalet için king's landing 'e gittiler. mad king aerys kendisinden istenilen adaleti vermedi. bunun üzerine rickard stark, aerys'i ölümüne düelloya davet etti. bunun üzerine aerys, rickard'a "ateş'in targaryen'in savaşçısı" olduğunu söyleyip (ya da bunun gibi bir sözdü), zırhı içinde rickard'ı ateşe verdi. bir makineye bağlı olan brandon'da babasını kurtarmaya çalışırken (makinenin olayından dolayı) uğraştıkça kendini boğdu. aerys bununla da yetinmeyip robert baratheon ve eddard stark'ı da istedi. o sıralar bu ikisi jon arryn'in yaveriydiler (çeviri yanlış olabilir). jon arryn ikisini, artık zıvanadan çıkmış ve bu son olaydan önce de vakaları olan aerys'e vermedi. böylece robert baratheon önderliğinde "baratheon isyanı" başladı. ona hemen eddard stark ve jon arryn katıldı. ned babasının yaptığı anlaşmada abisinin yerini alarak catelyn tully ile evlendi ve tully'ler de bu anlaşma ile savaşa katıldı. ned evlilikten hemen sonra savaşa geri döndü.

  isyan başarıyla sonuçlandı. ned stark savaşın sonunda tahtı robert adına ele geçirmek için king's landing 'e döndü. burada lannister'ların şehre çoktan girmiş olduğunu ve tahtta o sırada kralı henüz öldürmüş (kral katili lakabını da o olaydan sonra kazanmış ) olan jaime lannister'ı otururken gördü. jaime, ned stark'ı görünce tahttan kalktı oraya hak iddia etmediğini göstermek amacıyla. bundan sonra ned stark 6 silah arkadaşıyla güney'e dönerek kardeşi lyanna'yı rhaegar'ın götürdüğü yerden kurtarmaya gitti. kale kingsguard'ın en güçlü (gerçi o dönemin kings guard'ı diyarın en güçlü şövalyelerinden oluşmaktaydı ama bu 3'ü onlar arasında da en iyilerindendi) 3 üyesini kuleyi korurken buldular*. çarpışma sonucunda eddard stark ve howland reed dışındakiler öldü. ned, lyanna'yı bir yatakta kanlar içinde buldu ve ned'den söz vermesini istedi**. daha sonra ned lyanna, brandon ve babası rickard'ın naaşları ile kuzeye döndü.

  serinin ilk kitabı ile baratheon isyanı arasında kalan bir olay daha var. o da bastırılan greyjoy isyanı. balon greyjoy eski yöntemleri geri getirip, kendini kral ilan ederek robert baratheon'a karşı ayaklandığında, eddard stark yine arkadaşı ve kralı robert'ın yanına ilk koşan oldu. bastırılan isyan sonunda balon greyjoy'un yaşayan tek oğlu olan theon greyjoy, eddard stark'ın himayesine verildi.

  * evet insan kıllanıyor kralı ve ailesini korumakla görevli bu 3 şövalye neden savaşta değil de, rheagar'ın emriyle lyanna'yı koruyorlar?

  ** lyanna, ned stark'tan ne hakkında söz vermesini istedi?

  bu ikisi jon snow ile ilgili teoriler arasında yer alan bir tanesine yöneltiyor. rhaegar'ın ejderhanın 3 başı var kehanetine bağlılığı, rhaenys ve argon'dan sonra 3. çocuğunun jon olduğu, kingsguard'ın o yüzden aslında bir şekilde kraliyet soyundan gelen birini koruyor olduğu düşüncesi var. hatta daha öteye gidip serinin adı olan buz (stark, lyanna) ve ateş (targaryen, rhaegar)'in şarkısı olayını jon snow'un olduğunu düşünenler de var.

  buradan sonrası hikayenin zaman dilimine denk geliyor. kitaplardan veya diziden takip edilen zamana eriştim. sonrası ile ilgili de yazarım da hem çok uzun oldu zaten. hem de bir üşendim. devam ederim bir ara. - dedim ve yaptım. devam edelim o zaman -

  serinin ilk kitabı "a game of thrones" sırasında stark ailesi;

  benjen stark; eddard stark'ın kardeşi. stark hanesinden duvar'daki nöbetçilerde olanı. korucuların başı.

  eddard "ned" stark; stark hanesinin başındaki kişi, kuzeyin koruyucusu, winterfell'in lordu ve ilk kitap itibarı ile kralın eli ilan edilir. kitap bitmeden de joffrey baratheon tarafından idam ettirilir.

  catelyn "cat" (tully) stark; tully hanesinin büyük kızı. eddard stark'ın eşi.

  robb stark; eddard ve catelyn'in en büyük oğlu. ned stark güneye kral topraklarına inince winterfell kendisine emanet edilir. ulu kurdunun adı boz rüzgar

  sansa stark; eddard ve catelyn'in en büyük kızı. ned stark ile birlikte güneye gider. robert baratheon'un oğlu (yersen) joffrey baratheon ile evlenip, stark - baratheon ailelerini birleştirecek ve gelecekte kraliçe olacaktır. ulu kurdunun adı lady

  arya stark; eddard ve catelyn'in 2. kızı. sansa'nın aksine daha erkeksi ve daha sert yapıya sahip. nakış ile uğraşıp, dans edip şarkı söylemek yerine kılıç ile savaşmayı hayal eder ve sever. babası ile birlikte kral toprakları'na gider. ulu kurdunun adı nymeria

  brandon "bran" stark; eddard ve catelyn'in 2. oğlu. babası ile kral toprakları'na gidecekken, bir kuleden düştüğü(!) ve komaya girdiği için winterfell'de kalır. yeşil rüyalar görmeye başlar. ulu kurdunun adı yaz

  rickon stark; eddard ve catelyn'in en küçük oğlu. ulu kurdunun adı tüylü köpek.

  jon snow; eddard stark'ın baratheon isyanından birlikte döndüğü küçük oğlu. robb ile aynı yaştadır. annesi eddard'ın evli olduğu catelyn olmadığı için piç olan ve kuzeyli olduğu için, kuzeyin piçlerinin soyadı olan snow soyadına sahiptir. babası eddard güneye kral toprakları'na giderken o da siyahlara bürünüp duvar'a gider. ulu kurdunun adı hayalet.

  --- serinin 3. kitabı "a storm of swords" sırasında stark ailesi;

  catelyn stark; 3. kitabın ortalarına doğru red wedding'de oğlunun ölümünü izledikten sonra boğazı kesilere ölür, daha sonra nehirova topraklarında bulunur. beric dondarion tarafından ateş öpücüğü ile hayata döndürülür. beric bu noktada hayatını kaybede ve brotherhood without banners'ın başına intikam ateşi ile yanıp tutuşan catelyn stark yeni halikle lady stoneheart geçer. boğazındaki kesikten dolayı konuşmakta zorlandığı için, eli ile kesiği bastırıp kapatarak hırıltıya benzer sesler ile konuşabilir. gördüğü yerde frey'leri avlayarak intikamını almaktadır.

  robb stark; çocuk olmasının getirdiği hatalardan dolayı yaptığı çocukça hareketlerden biri olan frey'lere verdiği sözü bozup gidip bir westerling ile evlenmesi ile hem frey'leri hem de adamlarının bazılarının inancını kaybeden robb stark, tywin lannister'ın walder frey ve roose bolton ile düzenlediği komplo sonucu dayısı edmure tully'nin düğününde (red wedding) öldürülür. öldüren roose bolton'dur. daha sonra robb'u aşağılamak amacıyla kafası kesilir ve ulu kurdunun kesilen kafası bedenine dikilir.

  sansa stark; renly'nin ölümüyle lannister'ların tarafına geçen tyrell'ler margaery ile joffrey'in evliliği ile birleştiğinde margaery yeni kraliçe adayı olur. sansa hain(!) bir babaya ve abiye sahip olan, hain kanı taşıyan biri olduğu için evlilik bozulmuştur. robb'un hain ilan edilmesinden ve haklarından mahrum edilmesinden sonra kuzey'in tek varisi olarak kalan yaşayan en büyük stark olan sansa çok değer kazanır (sonra da red wedding olayı var zaten). tyrell'ler bunu bir fırsat olarak görüp sansa'yı highgarden'ın lordu willas ile evlendirmek isterler. tabii tywin her zamanki gibi hızlı davranarak, sansa'yı tyrion lannister ile evlendirir. sansa, joffrey'in margaery ile evlendiği (ve öldüğü) düğün sırasında petyr baelish tarafından kaçırılır (kral toprakları'ndan kurtarılır demek daha doğru) ve arryn'lerin evi olan eyrie'ye doğru yol alır. burada petyr'in piç kızı olarak (alayne stone) tanıtılır.

  arya stark; harrenhall'dan kaçan arya, gendry ve turta nehirova topraklarında gezinir. brotherhood without banner'a denk gelirler. onlarla birlikte bir süre yol alırlar. burada sandor "the hound" clegane'e denk gelirler. clegane dövüş ile yargılama sonucunda galip ayrıldığı için gitmekte özgür bırakılır. arya, evine dönmek içi kardeşlikten kaçar, gendry ve turta orada kardeşlik ile kalırlar. hound, arya'yı tek başına gezerken bulur ve iki kule'ye dayısının düğününe götürüp orada robb'a teslim ederek hem ödül kazanmak hem de yaranmak ister. düğüne geç gelmeleri sayesinde içerideki katliama giremeden kurtulurlar. ondan sonra sandor fidye için arya'yı teyzesine götürmeye karar verir. bu yolda devam ederlerken eyrie'ye varamayacaklarına karar verip riverrun'a dönmeye brynden tully'den fidye istemeye karar verir sandor. yol üzerinde konakladıkları bir handa harrenhall'daki lannister askerlerinden tickler, polliver ve yanlarında başka bir gence denk gelirler. onları öldürüp yola devam ederler. ağır yaralı olan sandor bir yerde yığılır ve arya ondan kaçarak saltpants'a oradan da braavos'a jaqen h'ghar 'ın aldığı eğitimi almaya yol alır.

  brandon "bran" stark; bran artık kurdu yaz'ın postuna bürünmeyi çocuk oyunu gibi halleden bir warg olmuştur. kardeşi rickon'dan ayrılır. rickon osha ve tüylü köpek başka yöne giderken, bran, jojen, meera, hodor, yaz kuzeye, duvarın ötesine, bran'ın üç gözlü karga'dan eğitim alacağı yöne doğru yol alırlar. bran yolculukları sırasında abisi jon snow ve yabanıllar ile duvarın güney tarafında görür, kurdunun postundayken. sam duvar yakınlarındaki bir kalede (nightfort) bran ile karşılaşır ve ikna edilerek jon'a söylemeyeceğine söz verir.

  rickon stark; osha ve tüylü köpek ile birlikte bran'den ayrılır, başka yöne devam eder.

  ~~ spoiler ~~

  3. kitap bu kadar. bir ara da yayınlanan son kitaba kadar gelirim.