şükela:  tümü | bugün
  • asoiaf'da seven kingdoms'da eski zamanlarda ki kuzeyin kralları, aegon reyiz dragonları saldıktan sonra ise kuzeyin "warden" ları olan aile. sembolleri "dire wolf", mottoları "the winter is coming" dir. sert(gerci ironborn yanında yumuşak kalırlar), eski tanrılara baglı, onurlu, mutevazi bir ailedir.
  • neredeyse tamamı orta veya düşük zekalı bireylerden oluşan aile. iki tatlı söze hemen kandıkları veya yersiz laf ettikleri için yemedikleri kazık yok.

akılları yalana dolana ermez, ne yaparlarsa onurları veya sevdiklerini korkumak için yaparlar. herkesi de kendileri gibi sanırlar, güvenirler. biri bunları 2 gün kazıklamasın, her şeylerini emanet ederler ve 3.cü gün kazığı yedikten sonra intikam peşinde koşmaya başlarlar.

bir tek o arya denen ufaklık akıllı. bu aileden böyle zeki bir velet nasıl çıkmış hayret, babası kesin stark değildir bunun. ben littlefinger'dan şüpheleniyorum.
  • bu enrty a storm of swordtan spoiler içermektedir.

--- spoiler ---

--- spoiler ---

--- spoiler ---

sen tut ömrün boyunca onur onur diye ortalıkta gez ama sonra ailenin onurunun sikilmedik bir kulak arkası bile kalmasın. koskoca ilk insanların soyundan gelen, kuzeyin koruyucusu starkların başına gelmedik kalmadı; eddard ölü, catelyn ölü, robb ölü, bran ve rickon ölü sanılıyorlar ama evden çok uzaktalar, arya ortalıkta dolanıp duruyor meczup gibi gidecek yeri yok en son braavosa gitti, sansa cüceyle( tyrion reise laf yok) evlendi sonra manyak teyzesinin yanına gitti kim bilir littlefinger ne planlıyor, winterfell işgal edildi ve yandı ve en son da ailenin klıcı olan ice ertilip joffrey piçine ve jaime'ye yeni kılıçlar yapılmışki yok artık dedim, bir aile daha fazla aşağılanamaz. stannis'in jon snow'a yaptığı teklifle umutlandım, winterfell küllerinden yeniden doğacak dedim ama o da olmadı.

umuyorum ki george r. r. martin aileyi böyle boktan bir hale düşürdükten sonra onları yeniden ayağı kaldıracak. 3. kitabın sonunda catelyn starkın halen hayatta olmasının (veya yeniden hayata döndürülmesinin) ortaya çıkmasının nedeninin bu olduğuna inanmak istiyorum. o freylerden, lannisterlardan, theon grevjoydan ve boltondan yaptıklarının hesabı sorulacak.

--- spoiler ---

--- spoiler ---

--- spoiler ---
  • nedense bana epeyce house atreides'i çağrıştıran familya.
  • westeros 'da bulunan en eski ailelerden biri. ejderha istilasına kadar kimseye boyun eğmemişler. kuzeyde kendi krallıklarını kurup oradan hükmetmişler topraklarına. ejderhayı görünce bi alta sıçma durumu olmuş haliyle de bildiğimiz formuna ulaşmış.

--- spoiler ---

dizideki son durumunda ise robb stark, atalarının yolundan gidip tekrar kuzeyde bağımsız bir krallık kurmaya hayalleniyor.

(bkz: king in the north)

--- spoiler ---
  • http://www.youtube.com/watch?v=ahbqhtor7r4

gibi bir özeti olan aile.
  • görünürde george r. r. martin'in hikayede yerden yere vurduğu bir hane olarak gösterilse de, kuzey krallığı ünvanını elinde bulundurmaları sebebiyle bütün westeros aileleri içerisinde hikayenin en özel ailesi olma şerefine sahip olmuş hanedandır.

(bkz: arnor)
    (bkz: j. r. r. tolkien)
  • (bkz: rohan)