şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ing. ev kadini
 • (bkz: homemaker)
 • geleneksel anlamdaki yeri bağlamında erkekler için karşılığı "breadwinner" olan tabir.
 • can evrenol'un baskın'dan sonra çektiği ikinci filmi.
 • trailer'ı şuradan izlenebilir
 • can evrenol'un ikinci uzun metrajlı filmi. tür sineması sevenler için güzel haber ama önceden uyarayım; herkes gidip izlemesin. sonra "ayyyyy midem bulandı, bu ne biçim film" diyen recep ivedik seyircisinin saçmalamalarıyla filmden kopuyorum. herkes gitmesin!
 • film tum hikayenin en onemli kismi diyebilecegimiz ama bir o kadar kotu basit acemice cekilmis giris sekansiyla aciliyor ve olabildigince vasat yer yer vasat altı bir 50 60 dk devam ediyor. kurgusal zaafiyetler zayif diyaloglar derinliksiz senaryo ve toplamda kötü çekilmiş bir film. can evronol ne kadar sinema klişesi varsa kullanmış, birçok filmden izler var; ama her detayin egreti durdugu vasat alti bir calismaya imza atmis. sayamayacağım kadar çok klişe kullanmış. son 15 20 dk hareketlenen atmosfer kimseyi yanıltmasın epey acemi bir kurgu ve vasat altı bir calisma.
 • yönetmen can evrenol’un instagram hesabından duyurduğuna göre ilk 3 günde 2.7milyonluk seyirciyle rekor kırmış film ve fakat sözlükte tık yok. normalde bu kadar izlenen filmlere yığınla entry girilirdi oysa ki. ilginç. kimler izledi lan bu filmi??
  ben de henüz izlemedim salı günü izleyip bu entryi editleyeceğim. içimden bir ses koskoca bir balon olduğunu söylüyor bakalım yanılacak mıyım... umarım yanılırım.

  edit: rekor seyirci muhabbetiyle ilgili “çok az sinemada gösterildiği için espri yapmış can evrenol” diye bi mesaj aldım. doğrudur herhalde.

  2. edit: box office sitesinde 1738 seyirci izledi yazıyor sjjskjlsl sağlık olsun.

  3. edit: nihayet izleyebildim.

  --- spoiler ---

  başlangıçta bazı açılardan sevdim hatta aa güzel lan dedim ama konu ilerledikçe mega klişe çıkınca o kadar da sevemedim ne yazık ki. yeni bi şeyler bulun artık lütfen. bazı kısımlar aşırı derecede çakma duruyordu. potansiyel var ama. misal baskın karabasan filminin son kısımları baya şok etkisi yaratmıştı bende hatta daha önce hiç öyle bi şey izlememiştim herhalde dedim en azından türk filmi olarak. cin min beklemiyordum tabii ki ama o tip rezilliklere girmeden film çektiğiniz için her şeye rağmen teşekkürler.

  --- spoiler ---
 • can evrenol'un baskın'ın üzerine koyduğu ve kendi sinema lisanını oluşturduğunun işaretlerini verdiği filmi.

  slasher ve gore öğelerinin yoğunlukta olduğu b movielere ilgili olsam da tam olarak tutkun olduğum yada türe hakim olduğum söylenemez lakin içerisinde gore öğeler bulunan housewife'ı sıkılmadan izledim diyebilirim. görüntü yönetimi ve sanat yönetimi en az baskın kadar başarılıydı. ancak filmdeki karakterler dolayısıyla baskın filmindeki kadar bir özdeşlik kuramadım elbette. bunun yanı sıra baskın'ın en göze batan eksisi olan finale doğru hızlanan düşüşün bu filmde nispeten çözüldüğünü ve filmin seyirciye de çıkarımlar yapma imkanı sağlayan şekilde iyi bir final sekansıyla bitirildiğini düşünüyorum.

  yer yer amenabar ve aronofsky'yi hatırlatan sahnelerin olduğu güzel bir korku - gerilim denemesi olmuş. iyi de olmuş.