şükela:  tümü | bugün
 • ingiltere doğumlu, ingiliz filozofu. küçüklüğünde eğitimi için tutulan prusyalı öğretmenin etkisiyle almanya'ya ilgi duymaya başlamış, ilk ziyaretinden sonra ilgisi hayranlığa dönüşmüştür.eserlerini anti-semitizm,pan-germenizm,aşırı bir ırkçılık ve alman mitolojisi üzerine vermiştir.
  almanya'ya taşındıktan sonra kayzer wilhelm eserlerini beyenmiş, aralarında bir dostluk başlamıştır.kayzer'i tanrının gönderdiğine ve almanya'yı dünya'nın yeni hakimi yapmanın görevi olduğu yolunda inandırmıştır.bu arada alman vatandaşlığına geçmiştir.
  1.dünya savaşı'nın kaybedilmesi, hanedanlığın dağılması ve kayzer'in sürgün edilmesiyle tüm hayalleri yıkılmış, bir kaç yıllık inzivadan sonra hapse girmesine az bir zaman kalan hitler'le tanışmış, umutları yeniden yeşermiştir.hemen nazi partisine girmiş ve nasyonal-sosyalist hareketin yayın organları için yazılar yazmaya başlamıştır.bir yıla yakın bir süre partide çalıştıktan sonra ölmüştür.
  3.reich'ın yeni incili olarak ,bu ingiliz filozofun yazdığı ''temeller'' kitabı kabul edilmiştir.
 • alfred rosenberg'in coşmasına vesile olan çılgın abilerden biri. ne yazık ki.
 • yaşamış en enteresan adamlardan biri.

  ingiliz olmasına rağmen prusyalı bir öğretmen tarafından eğitilmiş, kendisi gibi sinir hastası prusyalı bir kadına aşık olmuş, ondan boşanıp richard wagner'in kızı eva wagner ile evlenmiş. sonra da kaynanası cosima wagner'in yanına yerleşip içgüveysi takılarak isa'nın ari ırktan olduğunı filan kanıtlamaya çalışmış.