şükela:  tümü | bugün
 • alfred rosenberg'in coşmasına vesile olan çılgın abilerden biri. ne yazık ki.
 • ingiltere doğumlu, ingiliz filozofu. küçüklüğünde eğitimi için tutulan prusyalı öğretmenin etkisiyle almanya'ya ilgi duymaya başlamış, ilk ziyaretinden sonra ilgisi hayranlığa dönüşmüştür.eserlerini anti-semitizm,pan-germenizm,aşırı bir ırkçılık ve alman mitolojisi üzerine vermiştir.
  almanya'ya taşındıktan sonra kayzer wilhelm eserlerini beyenmiş, aralarında bir dostluk başlamıştır.kayzer'i tanrının gönderdiğine ve almanya'yı dünya'nın yeni hakimi yapmanın görevi olduğu yolunda inandırmıştır.bu arada alman vatandaşlığına geçmiştir.
  1.dünya savaşı'nın kaybedilmesi, hanedanlığın dağılması ve kayzer'in sürgün edilmesiyle tüm hayalleri yıkılmış, bir kaç yıllık inzivadan sonra hapse girmesine az bir zaman kalan hitler'le tanışmış, umutları yeniden yeşermiştir.hemen nazi partisine girmiş ve nasyonal-sosyalist hareketin yayın organları için yazılar yazmaya başlamıştır.bir yıla yakın bir süre partide çalıştıktan sonra ölmüştür.
  3.reich'ın yeni incili olarak ,bu ingiliz filozofun yazdığı ''temeller'' kitabı kabul edilmiştir.
 • almanya'nın yeni bir devrime en çok ihtiyaç duyduğu 1923 yılında hitler'i cesaretlendiren bir mektup yazmış nazi entelektüeli.

  --- spoiler ---

  saygıdeğer ve sevgili herr hitler: benim için konuşmanın ne kadar zor olduğunu gördükten sonra, bu hamleye şaşırmanız son derece dogal. ama içimdeki, size birkaç kelime etme dürtüsüne engel olamıyorum. ağustos 1914'te bu sinsi hastalığın darbesini ilk yediğim o kader belirleyici günden bu yana uyumadığım kadar uzun ve dinlendirici hir uyku uyumama sebep olan sizin, halkı uykusundan ve yavan rutinlerinden uyandırmakta bu kadar olağanüstü bir başarıya sahip olmanızın nedenini merak ediyordum. şimdi varlığınızın tanımlayıcı özelliğinin tam da bu olduğuna inanıyorum; gerçek bir uyandırıcı aynı zamanda gerçek bir huzur vericidir ... bana huzur vermenizin gözleriniz ve el harekeilerinizle çok alakası var. gözünüz neredeyse bir el gibi hareket ediyor: insanı yakalıyor ve bir daha da bırakmıyor ve herhangi bir anda konuşmanızı tek bir kişiye odaklamak gibi özel bir niteliğe sahipsiniz. ellerinize gelince, öyle ifadeli hareket ediyorlar ki adeta gözlerinizle yarışıyorlar. böyle bir adam acı çeken zavallı bir ruha huzur verir! bilhassa da kendini anavatan'ın hizmetine adadığında.
  ümitlerim -itiraf etmeliyim ki- dibe vurmuş olsa da, almanlıga olan inancımda bir an olsun tereddüt etmedim. bir hamlede ruh halimi dönüştürdünüz. en yardıma muhtaç oldugu anda hitler'i dogurmuş olması almanya'nın canlılıgının kanıtıdır; eylemleriniz de bu kanıtı daha da güçlendiriyor zira bir insanın kişilik ve eylemleri birdir. rahatça uykuya daldım. bir daha da hiçbir şey uyandıramadı beni. tanrı sizi korusun!
  --- spoiler ---

  kaynak: the spinoza problem
 • biliyorsunuz isa bir yahudiydi. e almanlar hristiyan olduğuna göre yahudi bir çocuğun önderlik ettiği dine mensuptular.

  bu abimiz sırf bu sebeple isa'yı alman bir savaşçının gayri meşru çocuğudur diyerek nazi almanyası için alman yapmıştır.

  güzel kafalar.
hesabın var mı? giriş yap