• - houston we have a problem
    - noldu lan yine?
    - tacettin abiyle hüseyin kitlendiler yine ya
    - sıcak su dökün kodumun topları
    - ne kızıyosun ya zaman geçmio napalım. ay yazdım 2222ye yolladım, aya benzer yüreğim melodisi de gelmedi zaten, kafam bozuk gitti 32000 kontör...
  • -houston we have a problem!
    -aramayın lan bi daha, dakka başı hüstın hüstın ne bu be!
    -dur lan gapatma, lütfü de konuşacak!
    -ne söyleyecekseniz söyleyin be manyaklar meşgul etmeyin!
    -houston we have a problem! eheheh,içimden geldi canım abim..
    -ağzınıza...
  • (bkz: son sözler)
  • t-mac sakatlandığı zaman houston taraftarının dilinden düşürmediği replik.
  • apollo 13 filminin cekimlerinin henuz surdugu siralarda meraktan nasa arsivlerinden telemetre verilerini indirdigim malum uzay ucusunun houston - apollo arasinda gecen telsiz diyaloglarindaki en "hassiktir, adamdaki sogukkanliliga bak, ay yolunun yarisindalar, uc kisi sey kadar bir kapsulun icindeler, patlama olmus, telemetre verileri kendini kaybetmis, etraf 'hede exploded, hodo pressure failing, takunya missing, takim taklavat uzaya dagiliyor" alertleri ile dolu, konsolda ne kadar kirmizi isik var ise yanip sonmekte ve adamin kurdugu cumleye bak kardesim, way way way, bu ne damardir ne kandir" dedirten cumledir. soz konusu cumle o kadar rahat bir sekilde soylenmistir ki houston yer ekibinde ilk 15 saniye (telemetre verilerini okuyana kadar gecen sure) "ne oldu guzelim ? gene eleman saka mi yapti elindeki kurbagacigi kupesteye vurup patlama sesi cikartarak korkuttu mu abi sizi ?" havasi yaratmistir. orjinal girisi su sekildedir :

"uh, houston ?"
    "this is houston, go ahead eagle"
    "houston, we have a problem..."

bu sirada bir yandan kahve icerken bir yandan da ayaklarini telemetre verilerinin gectigi ekrana dayayan muhendis sandalyesinde kaykilmakta ve o an kontol odasinda 4 kisi olmalarinin keyfini surmektedir. ilk 15 saniye olayi kavrayamayan eleman 16. saniyede kahveyi telemetre ekranina puskurtmus, sandalyeden dusmus ve yara almadan dunyaya donen apollo 13 murettebatinin aksine 3. derece yaniklardan houston sigorta hastanesinde ayakta tedavi gorerek apollo 13 macerasinda yaralanan tek kisi olarak tarihe gecmistir.
  • -houston we have a problem
    -buyur?
    -ya hoca simdi yercekimi yok ya ortamda..
    -ee?
    -ya simdi ben de johnnye onu anlatmaya calisiyorum..
    -olm ne oldu adam gibi soylesene?
    -ya oldugu su, vermisiniz yanima angutu, vidi vidi sabahtan beri yok tam gaz verecekmisiz, yok isiklari kapayacak misiz uykusu varmis, sikti kafami ya! yercekimi diyor simdi de..
  • -houston you have a problem..
    -bismillah.. noluyo lan.. hep sizin bi derdiniz, probleminiz olurdu
    -hustin uzerinize kocaman bi kasirga geliyo, canini seven kacsin
    -ulan apollo kirk yilin basi bi ise yaradin.. neyse ben gachayim..
  • amerika'da uzun yillar yasamis ve bir serin durus yakalamis, bir "ben bu dili cozdum abi, atasozleri deyimler viz gelir tiris gidercilik"e varmis insanlarin karsilarina bir sorun, bir dilemma (bir conundrum anliyomisaaan) ciktiklarinda verdikleri istem disi tepkidir.

uzun yillar turkiye'de yasamis muadiller ise "hasktir", "sictik", "mina koyim bu ne lan" seklinde tepkiler verirler. biz de gokmenlerimize yerli mali yurdun mali kullanmalarini tavsiye ediyoruz.
  • yalnız astronotun efkar mottosudur kimi zaman.

- houstan we have problem.
    - dinliyorum apollo 404
    - aslında we değil, i ama pek kalıbın dışına çıkmak istemedim anlarsın ya kuralcı bir insanım.
    - tam olarak anlayamadım. ne oldu oksijen sıkıntısı mı çekiyorsunuz?
    - yok ya öyle teknik bi mesele değil. aslında bakarsan herşey tıkırında burda. allah'a şükür, yani aç değiliz açıkta değiliz.
    - peki sorun nedir apollo, idrak edemedim olayı.
    - çok yalnızım be houstan, burda dört tane sap bi tane maymun akşama kadar badak muhabbeti. öggg geldi artık.
    - apollo hatırlatmak isterim orda şen kardeşler kıraathanesinde değilsiniz! insanlık için çok önemli bilimsel veriler topluyorsunuz. lütfen kendinize gelin.
    - işte senin sorunun bu houstan. bilime çok nesnel yaklaşıyorsun, oysa hayatta daha önemli şeyler var.
    - lahavlevela... döncem apollo ben sana, hatta kal sen.
    - taşa geçer, kendime geçmez sözüm... ben yalnızım ben yalnızım yalnızımmmmm......
  • tarihin en stilize "abi sıçtık" cümlesidir.
hesabın var mı? giriş yap