şükela:  tümü | bugün
 • pervaneler yardımıyla üzerinde bulunduğu yüzeye hava püskürterek bir hava yastığı yaratan ve bu şekilde yüzeye temas etmeden (kayarcasına) giden taşıt. bu sayede onu hem denizde hem karada kullanabilirsiniz.
 • günümüzde cep telefonlarının küçük boyutlara bürünmesinde sonra eski kocaman telefon kullanıcılarının telefonlarıyla dalga geçmekte kullanılan kelime

  - oo hovercraft mübarek. gemilere koyuyolarmış bunlardan 6 kişi taşıyomuş.
  - evet hoca aynı zamanda yakın dövüşte de iyi koydun mu kafaya indiriyo. çotank.
 • amfibik bir araç
 • (bkz: h p lovecraft)
 • '90li yillarin basinda beth liebling ve ryan chavez tarafindan kurulan, baslarda eddie vedder in davul caldigi lakin sonradan yerini , pearl jam in ten albumunden ve candle box tan tanidigimiz dave krusen in aldigi grup. 3 album cikartmislardir.
  sirasiyla ;

  '94 senesinde been brained
  '97 senesinde akathisia
  '98 senesinde experiment below
 • calisma prensibi ileri bir dehanin urunudur. arac ust tarafinda bulunan vantilatorlerden cektigi havayi etek adi verilen hava yastiklarina doldurur. etek ic kismindaki ince deliklerden yere dogru hava uflemeye baslar. boylece arac su yuzeyinden yukarida hareket edebilir. surtunme minimum oldugu icin yapabildigi hiz 100 km nin uzerine cikar ki bu buyuklukteki bir arac icin gercekten buyuk bir hizdir bu. uzerinde bulunan pervanelerin oldugu yerde donebilmesi sayesinde muthis bir manevra kabiliyeti vardir. bu araclar olduklari yerde 360 derece donebilirler. ancak bu fazla kullanilmayan oldukca pahali ve masrafli bir teknolojidir, yakit tuketimi de cok fazladir.

  en ileri ve buyuk modelleri mans denizi 'nde ingiltere fransa arasindaki seferlerde kullanilmaktadir. dunyadaki en buyuk hovercraft olan princess ann de burada kullanilir. arac yerden on tarafi 3.5 arkasi da yaklasik 2.7 metre yukarida seyahat eder. princess annin agirligi bos iken 250 tondur. her seferinde 50 araba ve 360 yolcu tasiyabilir. mans denizini gecme suresi ise bu buyuklukteki bir feribot icin rekor denebilecek 35 dakikadir. rekoru 22 dakikadir. hicbir yuk gemisi bu hiza ulasamaz. princess annin maksimum hizi 120 km dir. deniz seviyesinden yukarida yolculuk etmesi sayesinde pek cok deniz araci icin tehlike teskil eden 3 metre ve uzeri dalgalardan etkilenmez.
 • bu araci ilk olarak star wars filminde gormustum, luke skywalker kullaniyordu. o zamanlar cok fiyakali geliyordu bana, sonra teknoloji aldi basini yurudu, bu da oylesine bir arac olarak kaldi. pek adi sani duyulmadi, surati gorulmedi. ama her zaman bir karizmasi vardi.
 • 97 yılında çıkan kerouac kicks joy darknessadlı jack kerouac tribute albümünde eddie vedder'a eşlik eden grup. vedder bu albümde on the road'dan alınma kerouac şiiri hymn'i okumuştur.
 • türkçeye "hava yastıklı tekne" olarak çevrilmiş deniz aracıdır. alt bölümünde bulunan şişirilmiş bir hava yastığının üstünde kayar, denize değmeden ilerler. suyun içine batıp sürtünmeye maruz kalmadığı için gemilerden daha hızlı hareket eder. (iyi bir yolcu gemisi saatte 65 km hız yaparken 190 tonluk bir hovercraft max 150 km hız yapabilir)
 • su gibi benzin icen bir arac. bu yuzden cok tutulmamistir.

  (bkz: hovercraft a lpg taktirmak)