şükela:  tümü | bugün
  • ing. evren nasıl işliyor*?
  • toplam 8 bölümden oluşan belgeselin bölümleri sırasıyla söyledir:

1 big bang
    2 black holes
    3 alien galaxies
    4 extreme stars
    5 supernovas
    6 extreme planets
    7 alien solar systems
    8 alien moons

http://dsc.discovery.com/…iverse-works-black-holes/
  • (bkz: 42)

heralde bir işe yarıyordur.
  • anlatımını mike rowe'un yaptığı, sorgulayıcı ve felsefi bir üslubun hakim olduğu, michio kaku ve lawrance krauss gibi fizikçilerin yorumlarıyla katıldığı bir evren belgeseli.
  • şimdi solid works diyeeğim de bir bölüm anlayacak bir bölüm afallayacak. neyse lan ben güldüm kendi yaptığım espriye. (bkz: swh)
  • son derece yalın bir dile sahip olan, mükemmel ötesi illüstrasyonlara sahip belgesel serisi.

michio kaku' nun heyecanlı ve bir o kadar seyirciye sempati kazandıran anlatımı, lawrence krauss' etkileyici uslubu ile birlikte ilk bölümlerden itibaren belgeselin içine doğru çekiliyorsunuz. anlatılan her şeyin müthiş bir şekilde görselleştirilmesi ise sizi evrene aşık ediyor. supernovalar, solucanlar, beyaz cüceler, kara delikler, siyah madde, galaksiler derken teorik fizik hayranı olup çıkıveriyorsunuz aniden. kısacası daha ilk seriyi bitirir bitmez gök yüzüne baktığınızda bambaşka şeyler görmeye başladığınız, sorgulatıcı ve son derece leziz bir belgesel serisi. şiddetle tavsiye edilir!
  • 2015 bölümleri şurdan izlenebilir
  • birinci sezonu icin konusacak olursam, efektleri guzel ancak anlatimi beni yer yer cok baydi.

sadeligi guzeldi, dil ise daha anlasilabilir olabilirdi.
    bir de mesela saturn de kaydedilen sesi veriyorlar ancak ayni anda arka plan muzigi de devam ediyor. ne anladim o isten ben.

bir diger olay ise, mesela gunesi diyelim 5 milyon yil once kesfettik. ama abiler belgeselin yarisina kadar sanki 3 yil milyon yil once kesfedilmis gibi anlatiyor, daha sonra "ama aslinda su olay gunesi ilk kesfettigimiz olaydir" diyerek 20 dakikadir verdikleri bilgiyi ters dondurerek beynimi de allak bullak ediyorlar. her gelen bilgiyi "aa bu yeni" diye almaya sartlanmisim zaten. cok sinir bozuyor.
  • çok güzel uzay görselleri var, belki de şimdiye kadar gördüklerimin en iyisi... ancak belgeselin anlatımı ve içeriği biraz sönük kalmış.

neyseki görüntüleri izlemekten, ne anlatıldığına pek odaklanamıyorsunuz zaten.

o değil de gerçekten çok güzel bir evrende yaşıyoruz.