• köprüyü geçene kadar ayıya dayı demeyi öneriyor, kıç yalamanın inceliklerini bir bir anlatıyor. normal şartlarda yüzüne bile tükürmeyeceğin insanla dost olmanın yollarını öğretiyor. onu geçtim, haklı bile olsan hatalı gibi davran, boynunu bük, bak dostluk puanların nasıl kat kat artacak diyor.

eğer bu kitabı okuyup içinde geçenleri bir bir uygularsan, yüzlerce dostu olan bir karaktersizlik timsaline dönersin. ha ama eklemek lazım, hepsini uygulamayı başarabilirsen bonus olarak peygamber sabrı edinirsin.
  • dale carnegie'nin icinde aslinda bir cok dogru tavsiyesi bulunan kitabi. verdigi tavsiyelerden cogunu uygulayabiliyor olsam da, bir tanesini asla ogrenemedim, ogrenmek de istemiyorum. soyledigi seyin ozeti "insanlarla tartisma. bir argumanin olacaksa, bu onlarin hakli olduguna dair bir arguman olsun. bir insani dusundugunun aksine ikna etmek imkansiza yakinken, onlarla tartismak sadece aranin bozulmasina sebep olur" tarzi bir argumani var, ki adam aslinda hakli.

ama hayatta bana yanlis bildigi bir seyi savunan bir insani got etmek kadar keyif veren az sey var. boylece dunning-kruger etkisinden muzdarip insan sayisinda azalmaya sebep olarak topluma bir katkim oldugunu hissediyorum.
  • 1- kitabın yazarı dale carnegie'nin kursları vardır. bu kurslara, normal insanların haricinde liderler, patronlar, iş adamları ve zengin şahıslar gelir. kitapta anlatılar aslında bu kurslarda verilen eğitimin yazılı hali gibidir. fakat kitap yazılmadan evvel uzun yıllar boyunca analizler yapılmıştır. bütün teknikler, her tarz insan ve her türlü durum için test edildikten sonra kaleme alınmıştır.

2-kitabın yazarı dale carnegie; siyasi kişilerle, polis şefleriyle, para babalarıyla, suçlularla, karı-koca ve çocuklarla, akıl hastanesi çalışanlarıyla, psikologlarla bizzatihi görüşüp detaylı bilgiler elde etmiş ve bütün bunları, tarihi araştırmalarla da destekleyerek yazmıştır.

3- kitapta da bolca anlatılıyor; teknikleri uygulayan bir işverenin muazzam derecede artan kârından, sürekli kavga eden ailelerdeki değişimlerden, siyasette bir türlü başarılı olamayanların bir anda parlamasından bahsediliyor. yani tekniklerin, gerçek hayattaki yansımalarını da es geçmiyor.

4- zaten kitapta da denildiği üzere, bir kere gelinen şu hayatta kendisini ve başkalarını mutlu etmek isteyen kimseler içindir bu kitap. elbette ki, bir sürü arkadaşıyla sahilde gezen tiplerin olması normaldir fakat bu; herhangi üst-düzey bir ortamda hor görülmeyecekleri, dışlanmayacakları veyahut gelecekte bir iş arkadaşı tarafından öldürülmeyecekleri ya da bir ömür asgari ücretle çalışmayacakları manasına gelmiyor. modern zamanda 'doğal seçilim' bunlardan ibaret işte.

5- daha ilk sayfalarda, "bu kitaptaki her şey pratiktir" yazıyor. tekniklerin hepsi, günlük hayatta uygulanabilen şeyler. bazı alaycı ve inançsız kimseler sadece şu tekniği bir hafta denesin bakalım: "kişilere ismiyle hitap edin". kardeş, birader, kanka, abi falan değil; direkt ve sık sık ismiyle hitap edeceksiniz. bunu yapmanın hem ne kadar zor olduğunu görecek, hem de yaptıktan sonraki değişime kendiniz bile şaşıracaksınız.
  • zamanında hayatımı deği$tirmi$ti bu kitap..
    sırf "tra$a ba$lamadan önce yüzü sabunlamayı unutmayın" sözü için bile okunabilir.*
  • migros gibi marketlerin kitap satis bolumlerinde bulunabilesi ucuz kitaplardan birinin adi.hani "ogrenciyiz abi n'apalim" modundaki kisilerin*kitap okumak icin fazla comertlik gosteremeyenlerin edinebilecekleri bir kitap.odemesi yapilirken kasiyerin size "vah vah..!" seklinde aciyarak bakmasi engellenemez.
  • okuduğum kişisel gelişim kitabı sayısı bir elin parmaklarını geçmez. bu kitap hakkında çok fazla olumlu yorum olduğu için okudum. söylemesi kolay ancak özellikle türkiye'de uygulaması oldukça zor öneriler bütününden oluşuyor. kitabın tek kelimelik özeti "özveri" olabilir. egonuzu tamamen bir kenara bırakarak ve karşınızdaki kişinin psikolojisini düşünerek hareket ederseniz işin sonunda sizin karlı çıkacağınızı söylüyor.

amme hizmeti olarak özet maddeleri;

1. eleştirmeyin, kınamayın ve şikayet etmeyin.
    2. dürüst ve içten övgüyü esirgemeyin.
    3. karşınızdaki kişide istek uyandırın.
    4. başkalarıyla içtenlikle ilgilenin.
    5. gülümseyin.
    6. kullanılan dil ne olursa olsun, kişi için en önemli ve kulağa en hoş gelen söz kendi ismidir. (insanlara ismiyle hitap edin ve isimlerini unutmayın)
    7. iyi bir dinleyici olun. diğer insanlara kendilerinden söz etmeleri için cesaret verin.
    8. karşınızdaki kişinin ilgilendiği konulardan söz edin.
    9. karşınızdaki kişiye önemli biri olduğunu hissettirin ve bunu içtenlikle yapın.
    10. bir tartışmadan en iyi sonucu almanın tek yolu bu tartışmadan kaçınmaktır. (yeri geldiğinde doğru bildiğinizi bile söylemeyip karşıdaki kişinin gönlünü hoş tutun minvalinde bir örnek de veriyor kitapta.)
    11. başkalarının görüşlerine saygı duyun. asla "yanılıyorsun!" demeyin.
    12. eğer hatalıysanız, bunu hemen içtenlikle kabul edin.
    13. daima dostça yaklaşın.
    14. karşınızdaki kişiye "evet,evet" dedirtin. (kafanızdakini direkt savunmak yerine soru sorarak kabul ettirmeye çalışın.)
    15. bırakın karşınızdaki kişi daha çok konuşsun. (dinleyin.)
    16. bırakın karşınızdaki kişi fikirlerin kendisinden çıktığını sansın.
    17. olayları karşınızdaki kişinin bakış açısından görmeye çalışın. (empati)
    18. karşınızdaki insanın fikir ve arzularına anlayış gösterin.
    19. daima kişilerin hassas oldukları konulara değinin.
    20. fikirlerinizi dramatize edin.
    21. meydan okuyun.
    22. konuşmaya içten bir övgü ve iltifatla başlayın.
    23. insanlara hatalarını dolaylı yollardan anlatarak gösterin.
    24. karşınızdaki insanı eleştirmeden önce kendi yanlışlarınızdan söz edin.
    25. gerçek bir liderseniz kimsenin hatasını yüzüne vurmayın.
    26. en küçük bir gelişmeyi bile övün. beğenilerinizde içten, övgülerinizde cömert olun.
    27. karşınızdaki kişiye korumak isteyeceği bir özellik yakıştırın.
    28. insanları yüreklendirin.
    29. insanların isteklerinizi seve seve yerine getirmelerini sağlayın.
  • gerçekten faydalı bir kitap ama insanın belli bi noktadan sonra yeter ulan hep ben hep ben diyerek bu kitabı çevresindeki insanlara dağıtıp "bunları uygularsanız benim gibi mükemmel bi insan kazanabilirsiniz" diyesi geliyor. tamam ben seni dinleyeyim, haksızsan bile tartışmamak adına susayım, senden daha üstün olan özelliklerimi belli etmeyeyim, hep senin ilgilendiğin konularda bahsedeyim, önemli biri olduğunu hissettiriyim... iyi hoş, muazzam sonuçları var, test ettim onayladım. (aurama kapılanlardan tek tek bahsetmek istemiyorum) ama bi insan burdaki tavsiyeleri uygularsa içinde biriktirdikleri birikir dağ olur. patlamazsa da nirvanaya ulaşır zaten. ama yine de insanların okumasında fayda görüyorum. hepsine uymadın %70 ine uydun diyelim, bizim için yine olumlu.
  • --- spoiler ---

bir gülümsemede, azardan çok daha fazla bilgi gizlidir.

--- spoiler ---
  • insan ilişkilerinin temellerinin anlatıldığı kitap. okudukça günlük hayatımızda ne yanlışlar yaptığınızı, aldığınız reaksiyonların sebeplerini keşfediyorsunuz. yöneticilerin ve yönetici adaylarının mutlaka okuması gereken bir kitap. içindeki tavsiyeler kitap 1930'larda yazılmasına rağmen hala geçerliliğini koruyor.
hesabın var mı? giriş yap