şükela:  tümü | bugün
 • william poundstone'un "fuji dağını nasıl taşırsınız" adıyla ülkemizde de yayınlanan kitabı. iş görüşmelerinde sorulan bilmece tarzı soruları konu edinen kitapta microsoft mülakat soruları ağırlıklı yer tutuyor. ayrıca kitabın mailbox'ınıza düşen pek çok microsoft hikayesine de kaynaklık ettiği anlaşılıyor.

  fuji dağını nasıl taşırsınız, tıpkı "dünyada kaç piyano akortçusu vardır" (ki orjinali şikago'da kaç piyano akortçusu vardır imiş) gibi microsoft mülakatlarında sorulan sorulardan biri. soruların bir kısmı mantık yürütmeyi gerektirirken (bir jet uçağının ağırlığını tartı kullanmadan hesaplayın) bir bölümü de hileli bir şekilde, verdiğiniz cevabın arkasında durup duramadığınızı anlamak için hazırlanmış. ki mike'la todd'un para sorusu bunlardan biri.

  mike'la todd'un 21 doları vardır. mike'ın parası todd'un parasından 20 dolar fazladır. kimin kaç doları vardır?

  kolay değil mi? ama microsoft soruya küçük bir ekleme yapmış: kesirli sayı kullanamazsınız. bu koşul karşısında, kimi görüşmeciler "20 buçuk" cevabının "aslında kesirli olmadığını" iddia etmiş ve mülakatı yapanları buna iknaya çalışmışlar. ben evde bu soruyu "20 ve 1; todd'un mike yarım dolar borcu vardır" diye cevapladım örneğin ve microsoft mülakatçısıyla "yarım" doların asıl cevapta yer alıp almadığı konusunda hararetli bir tartışmaya giriştim. her ne kadar haklı olduğa inansam da sonradan asp bilmediğim ortaya çıkınca işe alınmadım tabi ki*

  "45 pound ağırlığındaki su dolu bir kovaya 5 pound ağırlığında bir balık atılırsa kovanın ağırlığı ne olur" sorusuna 50 cevabını verenlere de "iyi ama su balığı kaldırmaz mı" denilerek cevaplarını değiştirip değiştirmeyecekleri gözlemlenmiş mesela.

  bir de anektod anlatıp bitireyim. "mikrodalga fırını bilgisayardan kontrol etme imkanı sağlayan bir program geliştiriyoruz. bilgisayarın fırına neler yaptırmasını istersiniz" sorusu sorulan görüşmeci "buzdolabından fırına gitmek varken neden arada fırını çalıştırmak için bilgisayarın başına geçeyim" deyince ve mikrodalga fırının bilgisayar tarafından kontrol edilmesinin mantıklı bir fikir olmadığı yönündeki görüşlerini sürdürünce kendisine "başarılar" dilenip gönderiliyor. bunu "korkunç" insanlar oldukları için yapmıyorlar elbette. istedikleri, önünüze koyulan projeye ne tür katkılar yapabileceğinizi görmek; projenin mantıklı olup olmadığını tartışmak değil. microsoft'la iş görüşmesine gidecekseniz kulağınıza küpe olsun.
 • birçogumuzun içindeki mülakat sorularinin bir kismiyla, özellikle kesin cevabi bulunanlarla* bir zamanlar bir yerlerde kesin karsilastigini düsündügüm, bunun yaninda "bir jet uçaginin agirligini tarti kullanmadan nasil ölçersiniz?" , "kanalizasyon kapaklari neden kare degil de yuvarlaktir?", "m&m drajeleri nasil üretilir?" gibi enteresan ve abuk sorular da barindiran microsoft yalakasi kitap.
 • sanal rus ruleti: wall street’in yatırım bankalarında kullanılan ilginç bir mülakata katılanlarla sanal rus ruleti oynanıyor. altı hazneli toplu tabancanın iki haznesine ardışık iki mermi yerleştirildiği, tetiğin bir kez çekildiği ve silahın patlamadığı belirtiliyor.

  soru: “ikinci kez tetiği basmadan önce topun bir kez daha döndürülmesi halinde mi, yoksa döndürülmemesi halinde mi silahın patlama olasılığı daha düşüktür?”

  cevap: genelde ilk akla gelen topun çevrilmesi; ancak bu durumda merminin patlama oranı 4/6 veya 2/3. doğru cevap topun çevrilmemesi. çünkü, mermiler ardışık yerleştirildiği için dört boş hazne arka arkaya, kalan üç boş haznenin üçü için, bir sonraki hazne de boş olacak. bir boş haznenin sonrasında ise iki mermiden biri var. yani topu çevirmezseniz hayatta kalma şansınız 3/4. 3/4 ihtimal, 2/3’ten daha büyük.

  soru: kanalizasyon kapağı niye yuvarlaktır?

  cevap: kare şeklindeki bir kanalizasyon kapağını düşeye yakın bir pozisyona getirip biraz döndürürseniz, deliğin içine kolaylıkla girer. bir yuvarlak ise aksine her yönden eşit bir çapa sahiptir. deliğin ağzının birazcık dar olması, nasıl tutulursa tutulsun kapağın içeri düşmesini kesin olarak engeller.

  soru: “bir koridorda, üç elektrik düğmesi var ve bunlardan birisi uzaktaki bir odanın ampulünü aydınlatıyor. odaya bir kez girerek doğru düğmeyi nasıl bulunuz?”

  cevap: düğmelere 1, 2 ve 3 diyelim. 1’i açın. 10 dakika bekleyin ve 1’i kapatıp 2’yi açın. hemen odaya gidin. eğer ampul yanıyorsa doğru düğme 2’dir. yanmıyorsa ama ısınmışsa 1’dir. yanmıyor ve soğuksa 3’tür.

  doğru kapı testi: bulunduğunuz odada iki kapı var ve birisi çıkış kapısı. çıkış kapısının hangisi olduğunu bilen görevlinin yalancı mı yoksa doğrucu mu olduğunu bilmiyorsunuz. buna rağmen hangi soruyu sorarsanız, her ihtimale rağmen doğru kapıyı bulursunuz?

  cevap: doğru soru, “eğer size görüşme odasına çıkan kapının bu olup olmadığını sorsam, evet der miydiniz?” eğer görevli yalancıysa, doğru kapının tam tersini söyleyecektir. eğer güvenilir bir görevliyse de doğru olanı söyleyecektir. böylece görevlinin doğrucu mu yoksa yalancı mı olduğunu bilmeseniz de doğru kapıyı bulursunuz.

  4 litre su: biri 3 litrelik, diğeri 5 litrelik iki kabınız ve sınırsız su kaynağınız var. bunları kullanarak tam 4 litre suyu nasıl elde edersiniz?

  cevap: 5 litrelik bir kabı doldurarak daha sonra bununla 3 litrelik kabı doldurursanız büyük kapta 2 litre kalır. daha sonra 3 litrelik kabı boşaltıp, kalan 2 litreyi küçük kapa aktarırsanız ve 5 litrelik kapı tekrar doldurup, küçük kabı 3 litreye tamamlarsanız büyük kapta tam 4 litre kalır.

  aykırı bilardo topu: sekiz bilardo topundan biri diğerlerinden daha ağır. terazi yardımıyla iki tartım yaparak ağır olan topu nasıl bulursunuz?

  cevap: teraziye üçer top konur. eğer dengede kalırsa, kalan iki top bir kez daha tartılır. eğer dengeli olmazsa, ağır gelen kefedeki herhangi iki top ölçülür. bu ölçümde denge bozulmazsa kalan top, bozulursa ağır gelen kefedeki top ağırdır.
 • cidden büyük ya da kendini büyük zanneden firmalarla iş görüşmesine gidilecekse önceden okumanın çok faydalı olduğunu geç de olsa öğrendiğim kitap. benzer soruları vestel üst düzey yönetici adaylarına da yöneltmektedir. örneğin ban sorulan new york city'de kaç berber vardır, ya da bir şişede 2 diğerinde 1 lt su vardır falan filan türü sorulara her ne kadar doğru, mantıklı ve hızlı cevap vermiş olsam da halaen kendilerinden ne olumlu ne de olumsuz bir cevap alabilmiş değilim.
  demek ki olay mülakat, sorular..vs değil nezaketmiş.
 • büyük firmaların işe alım süreçleri, mülakatları hakkında bilgiler veren, ayrıca karşınıza çıkabilecek mantık soruları sunan faydalı bir kitap. özellikle yazılım sektöründe işinize yarayacaktır. kitaptakine benzer bir mantıkta soru karşınıza çıkma ihtimali hayli yüksek.
 • - fuji dağı'nı nasıl taşırsınız?
  + nereye taşınacak?