şükela:  tümü | bugün
 • amerikanin ilk milyarderlerinden, insanlik tarihinin gordugu en acaip sahsiyetlerden birisi. babasinda miras kalan hughes tool company gibi bir kurumdan twa (trans world air), rko gibi sirketleri kurmus, sonra kendi alemine dalmis bir sahsiyet. 1966 senesi gibi tasindigi las vegas (ki yuzde 80 inden fazlasi onun olan, ona ait bir icad da diyebiliriz) daki desert inn hoteldeki kral dairesinden 1976 da olusu cikmistir. olu de oyle alistigimiz zengin olusune benzememktedir, ecis bucus olmus, acliktan susuzluktan kurumus bir junkie cesediyle dunyadan ayrilmis bir insandir. kral dairesinde capulcu gibi olmeyi basardigi icin tarafimdan kendisine fahri darwin odulu verilmistir.
 • james ellroy'un los angeles dörtlemesinde bir görünüp bir kaybolan, sik sik ismi duyulan milyarder.
 • leonardo di caprio'nun the aviator isimli filmde canlandiracagi howard hughes, ailesi petrol zengini ve petrol isi ile ugrasmis olmasina ragmen sirketi bir teknoloji sirketine donusturmus (bkz: www.hughes.com), havaciliga olan ilgisi de uydu yapimina yoneltmistir.sirket telekom ve uzay sektorunun devlerindendir, arastirma gelistirme merkezidir. vaktinde sirketi simdi ismini hatirlamadigim bir sirket almis, ve ceo "bu mit ve caltech i satin almak gibi bir hareket" demistir.
  aralarinda hollywood yildizlarida olan bir suru unlu hatun ile beraber olmus alemci bir adammis bu arada.
 • film işine de bulaşmış olay adam.. bir oscar kazanan two arabian nights filminin prodüktörü, zamanın (1930) 3.8 milyon dolarla en pahalı filmi olan hell's angelsın senarist-yönetmeni. 1.dünya savaşı havacılarını anlatan film, gişede hüsrana uğramış, ancak hughes'un havacılığı ciddi anlamda hayatına dahil etmesinin vesilesi olmuştur. nitekim, çekimler sırasında pilot lisansını almış.. daha sonra çektiği 2 film de toplumun ahlak değerlerini zorlayıcı filmler olmuş, scarface(1932), hughes'un filmin sansürlenmesine karşı açtığı dava onun lehine sonuçlanana kadar sansürlenmiş, the outlaw (1941), o zaman için fazla cesur bulunan erotik yaklaşımıyla tartışmalara sebep olmuştur.
  the outlaw'un etkisiyle diyorlar, yeni bir sütyen tasarlatmış ya da tasarlamış, bilmiyorum, onu pazarlamış ve sütyenin modeli de the outlaw'da oynayan, hughes'un hollywood keşfi jane russell.. sonra film çekmedi bildiğim kadarıyla ama 30ların sonlarından 50lere kadar bir film stüdyosunun sahibiydi.. dallas'da texas theatre adında bir sinema salonu yaptırdı ki salon, 1963de lee harvey oswald'ın yakalandığı salondur.
  başlı başına olay bir adam bu; tüm hayatını detaylı okursanız ilginç gelecektir..
  ben kısa ve zayıfça şöyle geçeyim; amerika nın en zengin adamlarından biri, pilot, amerikan havayolları co-pilotu(başka isimle lisans almış, anlaşılınca istifa etmiş)havacılık şirketi sahibi(askeri uçak-parça üretimi), h-1 uçağının yaratıcısı,ilk test uçuşunu yapan kişi, hız rekoru sahibi, sonraları casus uydular üretmeye başlamış, cia'yle derin ilişkisi bulunan, castro suikast planının dolaylı parçası(g.bush'da o periodda karşınıza çıkacak), oldum bittim nixon destekçisi (nixon'ın 60 seçimlerini kaybetmesinin sebeplerinden biri, hughes'dan aldığı para yüzünden çıkan skandal), hızlı çapkın, katharine hepburn, ava gardner, jean harlow gibi aktristlerin aşkı, üüüü bıdı bıdı, detaylara giriniz, oha diyiniz..
  martin scorsese nin, hughes'un hayatının belirli bir bölümünü konu alan son filmi the aviator yıl sonunda amerika da gösterime girecek. filmde hughes'un aşk ve havacılık hayatı üzerinde durulmuş..
 • yasadigi donemde krallar gibi yasamis, ozellikle hollywood yasadigi donemin yildizlariyla birer ikiser birlikte olmus playboy abi. titizlik hastasi. twa in kurucusu. dunya havaciliginin bugune gelmesinde buyuk emegi
  ve parasi gecmis saygideger bir insan...
 • ironik bir sekilde hayati son bulmustur...
 • (bkz: #7910962)

hesabın var mı? giriş yap