şükela:  tümü | bugün
  • diana wynne jones'un yazdığı ve hayao miyazaki tarafından da hauru no ugoku shiro adıyla animeye uyarlanmış kitap. 15 gün önce ithaki yayınları tarafından yürüyen şato adıyla türkçesi yayımlanmıştır. merak edenlere duyurulur. animeyle olan farklılıklar epey olduğundan ve okuması çok çok keyifli bir kitap olduğundan çocuk mocuk demeyiniz alınız okuyunuz.

ayrıca castle serisi olarak da bilinir.

howl's moving castle
    castle in the air
    house of many ways
  • [(bkz: #29596839) ]
  • animesi kadar çok sevdiğim kitaplardan. animede ayrı bir masalsılık var miyazaki'nin eklediği, kitap ise daha mizahi yaklaşıyor masallar ve masallardan öğrenilen bütün ufak tefek derslere. anime'yi gerçekten çok sevsem de bir dağınıklık hissi var gerçeküstü havayla giden kitap bunun yanında hikayeyi ve karakterleri kuruyor tanıtıyor ilk animeyi izlerken aklınıza bir şey takıldıysa hemen cevaplıyor daha geniş bir bakış açısı sunuyor. hikayeler aynı değil ki öyle beklenmemeli ama iki versiyon da kendince güzel, takdir edilir.

canım sıkılınca alıp tekrar okuduğum kitaplardan biridir bir de bu, mutlu eder gülümsetir hemen.
  • en sevdiğim anime filmdir.film baştan sona kadar çok şaşırtıcı bazı yerleri de çok komiktir.filmin konusu kadar müziği de beni çok etkilemistir.
  • bir miyazaki hayranı olarak bu filmin spirited away den daha iyi olduğu kanaatindeyim. film öyle sarar ki ne zaman başladı ne zaman bitti anlaşılmaz. mutlaka izlenmeli..
  • diana wynne jones'un yazdığı kitaplardan en çok bilineni. hayao miyazaki üstad bunu hauru no ugoku shiro adıyla anime olarak uyarladığı için kitabı okumayan anime manyaklarına ulaşmış. soundtrack'i mükemmeldir, soğuk kış günlerinde insanın içini ısıtır.

(bkz: joe hisaishi)
    (bkz: hayao miyazaki)
  • bir sahnede howl ile sophie gökyüzünde yürürler. öyle ki, insanın zamanı orada durdurası gelir.

muhteşem bir miyazaki filmidir.
  • animesini izlemediğim fakat tekrar tekrar okuduğum kitap.

hayran olunası çok fazla karakter bulundurması howlcalcifersophie, sophie'nin aşık olduğunun farkına kitabın sonuna kadar varamaması , bizim dünyamızın fantastik bir dünya olarak harika bir şekilde betimlenmesi gallerkitabı benim için özel kılan özelliklerinden birkaçı.
    animesinin biraz farklı olduğunu okudum/duydum o yüzden izlemedim. sanki izlersem büyüyü bozacakmış gibi geliyor.
  • yapilan yorumlara bakarak izledigim; ancak bekledigimi bulamadigim anime.bu animenin izleyicilere hissettirdigi saf ve naif aşk, masumiyet ve onun getirdiği tatlilik gibi duygulari ve hatta daha fazlasini daha önce defalarca kore dizilerinden aldiğimdan dolayı sanirim.