şükela:  tümü | bugün
 • japon elekronik ve optik üreticisi firma.

  http://www.hoya.co.jp/
 • organik cam adi altinda satilan polikarbonat optik lenslerin, simdiye dek kullandiklarim icinde, en iyisi, en incesi ve en cizilmezi...

  (bkz: japon yapmis)
 • boksun yakışıklı mızmızı.
  (bkz: oscar de la hoya)
 • kaliteli filtreler üreten, kalitesi gereği pahalı olduğundan yurdumuzda göremediğimiz optik cam üreticisi japon firma, tokina, kenko ve slik de aynı üretici grubun markalarıdır.

  http://www.hoyafilter.com/
 • dijital ve slr fotoğraf makinalarında kullanılan bir filtre markası.
 • kızılderili dilinde at pisliği.

  şöyle ki:

  amerika’da, senatör adaylarından biri, kızılderililer’in yaşadığı geri kalmış yöreye seçim konuşması yapmaya gitmiş.
  senatör adayı, daha ilk gittiği köyde hevese gelip kızılderililer’i çevresine toplamış, başlamış bol keseden vaatlerde bulunmaya...
  “görüyorum ki burada çok ilkel koşullarda yaşıyorsunuz” demiş. “bizim partimize oy verirseniz, sizleri en kısa zamanda kalkındırırız!”
  kızılderililer’in asık suratlarında hiçbir heyecan belirtisi görülmemiş. yalnız hep bir ağızdan, “hoya!” diye homurdanmakla yetinmişler.
  senatör adayı devam etmiş:
  “sizleri en kısa zamanda çadırlarda yaşamaktan kurtaracağız! hepiniz ev sahibi olacaksınız! köyünüze hastane, okul yapacağız!”
  kızılderililer yi- ne, “hoya!..” diye homurdanmışlar.
  bizimki biraz daha cesaret alarak vaatlerde bulunmayı sürdürmüş:
  “sizlere iş bulacağız! bol para kazandıracağız!”
  “hoya!”
  “köyünüzü, demiryoluyla kente bağlayacağız!”
  “hoya!”
  “hepinize uçsuz bucaksız tarlalar vereceğiz!”
  “hoya!”
  bizimki seçim konuşmasını bir süre daha sürdürmüş. her seferinde de kızılderililer’den “hoya!” karşılığını almış.
  konuşma sona erince kızılderililer’in reisi, senatör adayına, “beyaz adam! madem ki bizlerle bu kadar yakından ilgileniyorsunuz, size teşekkür etmek isteriz” demiş. “bizim öyle büyük fabrikalarımız, zengin iş yerlerimiz filan yok ki, sizi gezdirip gösterelim... tek varlığımız, atlarımızı besleyip barındırdığımız ahırımız... arzu ederseniz ben öne geçeyim, sizi atlarımızı göstermeye götüreyim.”
  sonra durmuş, “ama dikkat edin” demiş, “yerdeki ‘hoya’lara basmamaya dikkat edin!”

  eser tutel - bütün dünya
 • şu ana kadar kullandığım en iyi gözlük camını üreten firma. emektar zeiss'ten nasıl vazgeçeceğimi bir süre düşündüysem de kendisi kısa sürede gerekli cevabı sahada vermiştir.
 • üniversitede iken çok değerli bir hocamın bana hediye ettiği skylight 1b filtre'nin markası.
 • acayip kaliteli gözlük camları üreten japon firması. gözlerdeki miyopi ileri numaralarda olunca camın ağırlığı, inceltilme ölçüsü, çizilme kolaylığı, odakların tam oturtulması gibi etkenler de son derece önemli olmaya başlıyor. organik inceltilmiş camlar çıktıktan sonra epey rahat etmiştim ama yine de 6.5 numara miyop olunca, en hafif gözlük bile burunda çökmeye yol açıyor, ama az, ama çok. bir de camlar çizilince görüntü kalitesi düşüyor, bir süre sonra değiştirmek zorunda kalıyorsunuz.

  bu defa paraya kıydım. ama resmen kıydım, afedersiniz b.k gibi para verdim ama gözlüğümü takıp da dakikalar içinde uyum sağladığımda "ulen değmiş be!.." demeye başladım. üç haftadır pırıl pırıl görüyorum dünyayı, uzun zamandır görme kalitemin bozulmuş olduğunun farkında değilmişim meğer. evet, her cam eninde sonunda çiziliyor ama son 27 yıldır sürekli gözlük takan biri olarak (pardon, toplamda bir 3 yıl kadar lens kullanmışlığım da var) bu camların daha uzun zaman dayanacağını hissediyorum.