şükela:  tümü | bugün
 • şeyh sait isyanı ndan sonra fransızların yardımı ile suriye'ye kaçan kürtlerin , 1927 yılında dr. mehmet şükrü sekban başkanlığında topladıkları kürt milli genel kurultayında , kürt teali cemiyeti , kürt teşkilatı içtimaiye , kürt millet fırkası , kürt ulusal birliği adlarında dört kürt örgütünün birleşerek , türkiye cumhuriyeti ne karşı kurdukları terör örgütü .
  bu örgütün kuruluşu ile dersim de , kürt , ermeni , fransız , ingilizlerin işbirliği gerçekleştirilmiş ve türkiye cumhuriyeti ne karşı planlı ayaklanmalar başlatılmıştır.
  bu örgüt , dersim i türkiye cumhuriyeti ne karşı eylemlerin merkezi haline getirmiştir.
  (bkz: kime ne faydası olur bilinmeyen entry'ler)
 • ... ermeni davasını kürtlerle kazanmak taşnak siyasetine pek uygun geliyordu, teşekkül edecek büyük büyük ermenistan'ın içinde kalacak olan kürtler şimdiden ne kadar kırılır ve ne kadar zayıflarsa ermeniler için o kadar faydalı idi, bir taşla birkaç kuş vuracaklarını anlayan taşnaklar, ingiliz davetini büyük bir heyecanla kabul ettiler.
  kurulacak olan cemiyetin isminin kürtçe olması hem kürtleri okşamak ve hemde asıl maksadı saklamak noktai nazarından muvafık görülmüştü, taşnaklar ilk teşekkül zamanından beri aralarında milli bir tabir gibi hoybun yani ermeni yurdu tabirini aldılar.

  kürtçe istiklal manasında bir kelime olmadığından benlik manasına gelen hoybun'u tevil ederek ve hoybon'un imlasını hafifçe değiştirerek kabul ettiler.

  (bkz: taşnak hoybun anlaşması)