şükela:  tümü | bugün
  • halkoyunlarına ilgisi olan herkesin kurs kayıt tarihlerini takip ederek katılabileceği topluluk... kayıtlar bekleneninde aksine cabuk doluyor ilginiz varsa zaman kaybetmeyin derim
  • ciddi ve disiplinli halk oyunları derneği arayışı içerisindeyken sevgili dolphingirl'in tavsiyesi üzerine tanıştığım, yaklaşık üç aydır devam ettiğim, kazandığı başarıları sonuna kadar hak eden ve yalnızca eğlence ve hobi için bile olsa tatmin edici sonuçlar almak için disiplinin önemini ve gerekliliğini bana bir kez daha göstermiş köklü topluluk.
  • çankaya belediyesi halk oyunları topluluğu.

kendilerini web sayfalarında şöyle tanıtmışlar:

"sekiz yıl üst üste türkiye ve 3 kez dünya birinciliği kazanan topluluk 1970 yılında kuruldu. kurulduğundan bu yana binlerce insana halk danslarımızı ve kültürümüzü öğretmiş ve bu konuda türkiye'de her zaman ilklerden biri olmuştur. yıllardır tv programlarını sürdürmekte olan çankaya belediyesi hoy-tur her hafta sayısal gece ve her ay bir dilden bir telden programlarına katılarak halk danslarımızın ülke genelinde sevilmesini sağlamaktadır.

her yıl ekim ayında gençlere yönelik halk dansı kursu düzenleyerek en az 100 gence halk danslarımızı öğreterek, halk kültürümüzün öğretilmesinde etkin rol oynamaktadır.

çankaya belediyesi hoy-tur, bugüne kadar, almanya, yunanistan, italya, macaristan, kktc, polonya, fransa, hollanda, avusturya, ispanya, monako, danimarka, azerbaycan, çin, japonya, avustralya, singapur ve abd'de gerçekleştirilen 40'a yakın festival, turne ve fuarlarda 1000'in üzerinde temsil gerçekleştirdi.

1987 yılında fransa'da dijon kentinde yapılan yarışmada 40 ülke arasından birinci olarak altın madalya kazanmış ve stilize dalda altın madalya kazanan ilk türk grubu unvanını da böylelikle almıştır.

hoy-tur böyle uluslararası organizasyonlara katılarak ülkemizin ve kültürümüzün dünyaya tanıtılmasında büyük rol oynamaktadır."

hoy-tur

ben ne gördüm? mükemmel dans ettiklerini. çok seri, çok akıcı, çok uyumlu, çok ritmik, harika dans ediyorlar.

başka ne gördüm? ya bu hoytur erkek dansçılarının hepsi mi erkek güzeli olur?! neredeyse hepsinin vücudu bir erkek bedeninin erişebileceği en mükemmel formda. body'ci vücudu filan geçiniz bunları, bu adamların böyle kasları uzun ve belirgin, şişkin ve güdük gibi değiller, heykel gibiler. dedim cennetteki nuriler böyle şeyler mi? hoytur dansçıları gibi erkek melekler kadınlara hizmet ediyormuş mesela... vay arkadaş... böyle bir din olsa ya! şahsen ben gerekli nuri'ler için hemen yarın ilahiyat'a dilekçe sunacağım.

bir organizasyon için bu dansçıların bir yerden alınıp bir yere bırakılmaları gerekiyordu, aramızda "hangisini götürsek?", "ben birini kesin götüreceğim de..." şeklinde espri malzemesi oldular. neyse kimseyi zan altında bırakmayayım, kimse kimseyi götürmedi.*
  • kayıt zamanını yine kaçırdığım topluluktur.

senede sadece bir kere kayıt açtığı için genelde tarihleri unutuyorum.
  • bu hafta cumaya kadar halk danslari kursuna kayit olunabilecek topluluk.