şükela:  tümü | bugün
  • hewlett packardin hesap makinesi serisi. bir muhendisin olmazsa olmazlarindan. 32klik s-g modelleri, ve 128klik gx modellerinden olu$uyor. yakin zamanda hp 49 da cikti, ancak ula$mak olasi degil. amigadan sonra en sevdigim makinedir kendileri.
  • normal dort islemi ilkokul cocuklarinin yaptigi gibi alt alta yazip sonra yapilacak islemin tusunun girilmesi gibi ters bir ozellige sahip hesap makinasi. yeni alindiginda, "ben ne yaptim, bu boktan alete bir suru para verdim" dedirten, fakat alistiktan sonra normal hesap makinalarina aciyan gozlerle bakmayi saglayan, ayrica sahip olmayan hickimsenin soft veya hard olarak resetlemeyi basaramayacagi hesap makinasi.
    bu ozelligi sayesinde muhendislik fakultelerinde okuyan ve bu hesap makinalarina sahip genc dimaglar, doldurabildikleri kadar formulu makinaya doldururlar, ve asistan hesap makinasinin hafizasini kontrol icin geldiginde, cache'i bosaltmaya yarayan tus kombinasyonunu yapip "aha bak resetlendi makina, memori kıliır yaziyo" diyerek vizeyi ya da finali kurtarirlar.

(bkz: kendimden biliyorum)
  • gerek kullanımının sıradışı olması, gerek çok yetenekli olması sıradan hesap makinelerine gore birazcık fazla olan fiyatını katlanılır kılar. ayrıca ekip olarak sahipseniz infrared portu uzerinden veri ev formul aktarabilir, kasarsanız tüm tuşlarını kendiniz için programlayabilirsiniz. içinde pek hoş bir interpreter da gömülüdür. pilini inanılmaz ekonomik kullanır. cepte taşınamayacak kadar ağır sayılır, kadı kızı kusuru olarak söylenebilecek bir şey varsa o da budur.
    yine de belirtmek gerekir ki, kolay kullanım için öğrenme eğrisi gereksiz yere diktir, sürekli ağır hesap kitap yapmaya niyetiniz yoksa bulaşmamak tercih sebebi olabilir.
  • uzerinde cali$an bir street fighter 2 portu olan* ve iki hp 48'le kar$ilikli multiplayer oynanabilen "hesap makinesi".
  • üzerinde çalışan bir lemmings oyunu olan, hard resetlemek için arkasındaki lastiklerden sağ üsttekini çıkarak içine iğne sokmanız gereken, soft reset için de (yanılmıyorsam (ki olabilirim)) a, e ve f tuşlarına basmanız gereken, lab ve sınavlarda birinin ihtiyacı olur diye yanıma aldığım, ama isteyen herkesin birkaç bipten sonra geri verdiği caanım hesap makinem. çeşitli emülatörlerini http://www.hpcalc.org/hp49/pc/emulators/ sitesinden çekebilirsiniz.
    dört senede bir entry giricem seninle ilgili. söz.
  • bildiğin kitap kalınlığında** owner's manual ile gelen hesap makinesi.

gavur ellerde genellikle mühendislerin günlük hesaplamaları için kullanılırken bizde bilimum sınavda kopya çekimi için kullanılmıştır.

temiz bir tanesini dökümanlarıyla edinebilirsem, evin bir köşesinde saklamak istiyorum.