şükela:  tümü | bugün
  • hpv ile ilgili o kadar yanlış bilgi var ki internette... araştırdım ve bulduklarımı sizlerle paylaşmak istiyorum:

hpv bir virüstür.

hpv her ne kadar cinsel yoldan bulaşan bir virüs olsa da, ten temasıyla da bulaşan bir virüstür, genital bölgesini karıştırmış biriyle tokalaşırsanız size de bulaşma riski vardır. dünyada en yaygın olan virüslerden biridir.

hpv ölüme sebebiyet vermez.

erkeklerde genital bölgede siğil/ben çıkmasına sebebiyet verebilir.

kadınlarda ise rahim ağzı kanserinin tetiklenmesine sebep olabilir.

dünyadaki insanların 80%'i hpv oluyormuş ve vücut kendi kendine bu virüsü yenebiliyormuş, farkında olmadan virüsü kapmış ve iyileşmiş olabilirsiniz.

tedavisi yok. yalnızca yan etkilerinin tedavisi var, ben/siğil çıkınca bunları yok eden ilaçlar mevcut. ancak tekrar çıkabiliyorlar, zira virüsü değil virüsün yol açtıklarını temizlediniz.

hpv'niz varsa endişelenmeyin. her ihtimalde, prezervatifsiz sevişmemeye özen gösterin.
  • hpv yani human papilloma virüs / insan papillom virüsü, cinsel olarak aktif kişilerin hayatlarının bir noktasında mutlaka karşılaşacağı düşünülen ve bu sebeple en yaygın olarak kabul edilen, cinsel yolla bulaşan ve daha az önemli olarak siğillere, kronik ve ciddi olarak ise rahim ağzı kanseri ve anal kansere sebep olabilen bir virüstür.

pek çok farklı türü bulunmaktadır, bunlardan 4 ve 6 sıklıkla siğillere sebep olurken, 16 ve 18 kadınlar için en öldürücü kanserlerden biri olan serviks kanserine sebep olmaktadır.

deri temasıyla bulaşabildiği için prezervatif yeterli koruyuculuğu sağlamamaktadır, korunmalı vajinal veya anal ilişki ile bulaşabilir fakat prezervatif kullanımı bulaş riskini önemli oranda azaltmaktadır. oral ilişki sonucu ise orofarinks kanserine sebep olabilir, fakat bunun görülme sıklığı nispeten düşüktür.

bulaştıktan sonra yıllarca herhangi bir semptom vermeyebilirsiniz, vücudunuzun zayıfladığı bir anda kendini gösterebilir.

en faydalı yaklaşım, henüz cinsel aktiviteleri olmayan, ortaokul çağındaki çocuklara aşısının yapılmasıdır. böylece komplikasyonlar oluşmadan problemin önüne geçmiş olabiliriz.

erkeklerde genellikle sessiz taşıyıcılık görülmektedir, yani virüs vücutta olsa da herhangi bir belirti vermemektedir. fakat bu taşıyıcı kişiler yine de partnerlerine virüsü bulaştırabilirler ve onlarda hastalıklar görülebilir. erkeklerde de anal kanser ve orofarinks kanseri görülebilir.

eğer genital bölgenizde siğil olduğunu farkettiyseniz, mutlaka bir doktora görülmelisiniz. siğil yapan hpv tipleri kanser yapmıyor, fakat aynı anda birden fazla hpv tipini taşıyor olabilirsiniz.

cryoterapi adı verilen bir soğuk tedavisi ile siğilleri yok edebiliyoruz, çoğalmalarını önlemiş oluyoruz.

ayrıca siğil ile gelen kadınlara, olası bir rahim ağzı kanserini erken farketmek adına, pap smear dediğimiz bir test uyguluyoruz. böylece rahim ağızlarındaki değişiklikleri takip edebiliyoruz.

özetlemek gerekirse;

* ortaokul çağında çocuklarınıza hpv aşısını yaptırın.
    * küçükken aşı olmamışsanız bile, doktora gidip test yaptırabilir, aşılarınızı olabilirsiniz.
    * cinsel ilişkileriniz sırasında mutlaka korunun.
    * cinsel geçmişi hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadığınız insanlarla seks yapmaktan kaçının.
  • girilen entrylere göz atınca bile ne kadar bilinçsiz bir toplum olduğumuz anbean suratımıza çarpılıyor.

adama gidip desen erken boşalmayı önleme yöntemleri ya da kız kaldırma teoremi neler diye, sana sağ eli doluyken cilt cilt makale yazacak kıvamda. fakat gel gelelim böyle bir mühim konu üzerine tek bir mütalaada dahi bulunmuyor. üstelik bu konuda yalnız olmadıklarını görüp sevinecek kadar da trajikomik durumdalar.

ben istemiyorum böyle bir toplumda bu tür ikili ilişkiler yaşamak. kendi vücudunu tanımayıp, salt uçkurunun peşinde olan tonlarca erkek var. üstelik böyle bir virüsün taşıyıcısı da onlar. kendi bilinçsizlikleri yüzünden birlikte oldukları birçok kadına zarar veriyorlar.

adama penisinin kaç cm ya da ne kadar sürede boşaldığı konusuna açınca destan yazar edalarıyla bize o devasa mübalağaları sıralarken, keşke birazcık da olsa bu konuya eğilmeyi bilseler. jinekolojik muayene kadınlar için varken, erkekler için de androlojik muayene olduğunu unutmasalar. bunun ayıp bir şey olmadığını bilseler. gururlandıkları, böbürlendikleri konunun aslında ciddi bir sağlık problemi olabileceğine kendilerini inandırsalar. keşke dünyaya daha objektif açıdan bakabilseler.

acaba ben çok mu optimist bakıyorum yoksa gerçekten bu kadar kör müyüz?

(bkz: human papilloma virus)

edit: hpv'nin erkeklerde gözle görülür siğil şeklinde olmaması, kişinin hpv taşımadığı anlamına gelmemektedir. ayrıca muayene durumunda da virüs kendini belli etmez. erkekler için bu virüsün henüz belli bir testi yok. kadınlarda kan tahlillerinden ya da vücutta bulunan reaksiyonlardan anlaşılır.

bu virüsün şöyle de bir sinsiliği var; örneğin sizin içinizde bulunur ama kendisini çok sonra da gün yüzüne çıkartabilir. virüsle baş etmenin en iyi yolu ise düzenli bir hayat. özellikle bağışıklık sisteminin rolü çok büyük bu noktada. sağlıklı beslenmeye, düzenli spor yapmaya ve uyku saatlerinize dikkat etmelisiniz.

burayı okuyorsanız zaten muhtemelen virüs bulaşmıştır bile. şimdiden geçmiş olsun. tedavinizi ertelemeyin. günden güne büyüyen ve yayılan bir virüs, sizi uğraştırmaması için erken teşhis ve tedavi mutlak.
  • şu öldü,bu ölecek diye yazıp insanları korkutmanın hiç gerekli olmadığı virüs türü.asıl tehlikeli olduğu kadınlarda bile spontan remisyonu(kendi kendine iyileşmesi) %90 olan bir virüs.kolposkopi sonucunuz cin1 cin2 gelirse bile tedirgin olmayın gençler tedavinizi olun ve merak etmeyin %95 kanserden bağımsız bir tablo o.gelelim şu öldü bu nefes alamıyor kısmına.bu durum tamamen bağışıklık sistemiyle alakalı.senede 12 kez hasta oluyorsanız bu virüs sizde çok kolay kansere neden olabilir.
  • lezyonlarini cocuklarin, zihinsel engelli bireylerin genital bolge muayenesinde gorecegim diye aklim cikiyor. henuz seksuel aktif olmayan bireylerde bulunmasi cinsel istismar dusundurur cunku.
  • dünyadaki en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalık. insanların %80'i hayatlarının bir döneminde bu virüsle temas eder çünkü prezervatif kullanımı bu virüse karşı güvence değildir ve çoğu insan belirtileri göstermediğinden taşıyıcı olduğunun farkında olmaz.

rahim ağzı kanserinin başlıca nedenidir. tabii ki bu hpv virüsü taşıyan her kadın rahim ağzı kanseri olacak demek değildir ama mümkündür. aktif cinsel hayat başlamadan önce uygulanması gereken hpv aşısı, rahim ağzı kanserine neden olabilen hpv türlerinin yalnızca %70'ine karşı koruma sağlar, %30'una karşı hala korunmasızsınızdır ve yıllık pap smear testi hala gereklidir.

bu bilgilerin ışığında kişisel tanım: korkusundan seks yapamadığımdır. durumun vahametini açıklamak için şöyle anlatayım; olası partnerinizin ve sizin geçmişte üç farklı partneri olmuştur, o üçer eski partnerlerin her biri de üç kişiyle sevişmiş olsun, sonra onlar da üç, ve o üçler de üçlere... ne oldu? şehrin yarısıyla yatağa girmiş kadar oldunuz.

yaa pelin kardeş çok rahat konuşuyordun. :(
  • genital bölgede siğillerle kendisini gösteren bir tür cinsel hastalıktır. erkeklerde sadece görüntü açısından sorun yaratsa da, kadınlarda rahim ağzı kanseri yapar. kondom kullanmak çare değildir... bu hastalıktan korunmanın tek yolu tanıdıgınız ve güvendiğiniz partnerinizle tek eşli yaşamanızdır. ayrıca erkekler bu hastalıgı eşlerine cok cabuk bulastırabilirler. eşinizin doğumu sırasında ise çocugunuza aktarmış olursunuz.
  • meksikalı bilim insanı eva ramon gallegos'un 20 yıldır sürdürdüğü çalışmalar sonucu, fotodinamik tedavi yöntemiyle 29 kişiden hpv virüsünü yok etmeyi başardığı açıklandı. güzel bir gelişme ama dünyada yeteri kadar yer bulmadığını düşünüyorum. mutlaka üzerinde daha çok çalışılacak bir durumdur ama daha çok üzerine düşülmesi gerekiyor bence.
    kaynak
  • henüz tamamen yok etmeye yönelik kesin bir tedavisi olmadığını bildiğim, genellikle cinsel yolla bulaşan erkeklerde ve kadınlarda genital bölgede siğil şeklinde ortaya çıkarak kendini ifşa eden virüs türüdür.
    asitli ilaçlarla eritme, dondurma, koterle yakma, lazerle yakma gibi işlemlerle siğiller halledilse bile virüs olduğu için vücutta yaşamaya devam eden belirli kuluçka dönemlerinin ardından tekrar ortaya çıkma ihtimali olan gıcık bir hastalıktır.

yazar tavsiyesi:
    -bağışıklık sisteminizi güçlendirin. (maydonoz candır.)
    bağışıklık sistemi virüslerle savaşmanın en etkili yoludur. hpv yenilmeyecek kadar güçlü bir virüs değildir.

-genital bölgenizi günde 1 kez sirkeli pamukla silin.
  • bu virusun bu kadar yaygin olmasin en buyuk sebebi korunmadan sevismek ve duzenli test yaptirmamak. sex hayati olan her kadin bu virusu kapar. bagisikligina gore ilerler ya da kendi kedine gecer. tedavisi yoktur. bu nedenle pliizz prezervatif kullanin ve duzenli iliskiniz varsa senede bir kez eger takiliyorsaniz bence ve gittigim cogu doktorun tavsiyesi uzerine 4-5 ayda bir mutlaka jinekologa gidin. smear testi ve ozellikle smearde hpv calisilmasini isteyin. bu cok onemli cunku cogu kadin sadece smear testi yaptiriyor ama hpv'den haberi yok. ee doktorda demezse hpv baktirdin mi diye hpv pozitif olarak yasar. farkina bile varmaz. genelde smearde anormel hucre degisikligi diye cikar ama cikamama olasiligi da var.

korunun diyorum cunku prezervatif bile yuzde 60 koruyor. hpv sigil olarak da kendini gosterebilir. bence bu en cirkini, hem de iyilesmesi zor. sigil cikmayadabilir, sigil yok diye bende bir sey yok demeyin.

tuhaf bir virus soyle ki; iki sene once bende cin1 cikti, sigil vs baska bir sikayetim yoktu. duzenli kontrollerim sirasinda hpv testinde cikti ve smear testi normaldi (bu yuzden kesinlikle smear+hpv testi yaptirin). bunun uzerine 4 ayda bir test yaptirdim. sonra cin2 oldu. bi 4 ay daha beklemek ıstedim cunku tedavisi yok. kesin tani ve ayni zamanda tedavi yontemi olarak rahim agzindaki hasarli bolge kurete edilir, yani alinir.

4 ay sonraki testim negatif cikti. bi onceki high grade'ken bi anda yok oldu. sonra tekrar yaptirdim yine low grade yani cin1 cikti. cok can sikici bir surec. bazi doktorlar orayi hemen kurete edelim temizleyelim dediler. bazilari ise biopsi yapalim, kendi kendine gecebilir dediler. ben de biopsi yaptirmaya karar verdim. cunku zaten bi kere gecti. -bu arada cok fazla doktora gittim onerecegim ve kesinlikle gitmeyin diyecegim kisiler var. isteyen yazabilir.-

biopsi sonucu low grade cikti, brn de bi test daha yaptirmak icin yine bekledim ama sonuc high grade cikti. bunun uzerine artik leep olmaya karar verdim. leep yaptirmadan bir ay onceki test sonucu high grade'ken leep patoloji sonucu low grade bicaklamalik gercekten. bosuna mi aldirdim diyorsunuz ama sonra cok uzun sure hatta belki bi daha hic boyle bir derdim olmayacak. tuhaf bir virus derken bundan bahsediyorum. bagisiklik sisteminiz ne durumdaysa virus ona gore gelisiyor galiba. kesin bir bilgi hala yok.

cok fazla arastirdim ama bu kisiden kisiye gore farklilik gosteren bir virus. bu nedenle lutfen doktora gidin ve test yaptirin. bende bir sey cikmiyor diye birakmayin ve tabii ki prezervatif kullanin.

edit seysi: heyecanla yazarken imla falan dikkat etmemisim son an da fark ettigimi duzelttim.

edit 2: cok fazla mesaj aldim. su kismi eklemek istedim. smear testi her zaman dogru sonucu vermeyebiliyormus. dogru kisinin almasi bu nedenle cok onemli. gorustugum doktorlarin dedigi uzere biopsi de bile dogru yerden alinmasi cok ama cok onemli. hpv rahim agzina yayilirken ayni derecede yayilmayabiliyormus. bir kisim low grade'ken bir kisim high grade ve baska kisimlar temiz olabiliyormus. bu yuzden duzenli test yaptirmak ve dogru kisiye yaptirmak cok onemli. bir de zaten benim hpv tipim riskli grupta degil diye bosverip buyuk bir hata yapmayin. doktorlarin hepsi bunu ozellikle belirtiyor. gecmezse ilerledigi icin sonrasinda daha buyuk sorunlar olusabilir.

etrafinizdaki herkesi bu konuda bilgilendirin. ozellikle erkekler bu konuda bana zaten bir sey olmuyor diyip korunma taraftari olmayabiliyor, benim esas sasirdigim kisim aslinda bircok kadinin da boyle dusunmesi. atin olumu arpadan olsun demeyin. sonra ugur dundarlik olursunuz.

edit 3: hpv tekrar tekrar bulasan bir virus degil. bir kez size bulastiysa artik o virus sizde vardir. bagisikliginiz dustugu anda ortaya cikar, yuksekse hastalik gecebilir. bu nedenle bagisikliginizi yuksek tutmalisiniz. ben piyasada olan ilaclari tercih etmiyorum acikcasi. dogru beslenmeyi ve keyifli seyler yapmayi tercih ediyorum. depresyon bagisikligi dusurdugu icin bu konuda destek almak daha dogru geliyor. bagisikliginizi yuksek tutun, kotu duygulari uzaklastirin, guzel seylere ilgi duyun, dogru beslenin.