şükela:  tümü | bugün soru sor
 • agos'ta 18 aralık günü yayınlanan bir habere göre büyükşehir belediyesi tarafından konulması reddedilen sokak ismidir.

  ret gerekçesi olarak verilen cevapta şöyle buyurulmuş: ilçe belediyelerinden gelen meydan, bulvar, cadde, sokak, park vb. isim değişikliğiyle ilgili taleplerin, şehrin kültürel değerlerinin ve mevcut adres sisteminin bozulmasına neden olduğu, belediye birimlerinde, resmi kurumlarda ve özel sektörde adres kargaşasına yol açtığı, maddi ve manevi kayıplara sebebiyet verdiği, emniyet açısından sakıncalar oluşturduğu, adrese dayalı nüfus kayıt sistemi çalışmalarının amacına ulaşabilmesi için, isim değişikliğinin uygun görülmediği, sadece isimsiz meydan, bulvar, cadde, sokak, park vb. isimlendirilmelerinin yapılması hususu ifade edilmiş olup, talep değerlendirmeye alınamamaktadır.

  karşılarındaki osman baydemir olsa, onun buna ne cevap verebileceği ortada*. biz bir de makul bir 'halk çözümü' önerisine bakalım:
  sevan nişanyan kelimebaz'daki bir yazısında halaskargazi sözünün etimolojik incelemesini yaparken şöyle bir pratik çözüm sunmuştur: "aklı başında insanlar bir yıldan beri bu caddeye hrant dink caddesi adını veriyor. size de tavsiye ederim, öyle deyin. mektup gönderecekseniz öyle gönderin; birkaç kez geri gelir sonra alışırlar. taksiciye öyle söyleyin. anlamazsa hayret edin, “karşının şoförü müsün” diye kılçık yapın... bir-iki yıla tutmazsa şaşarım."
 • büyükşehir belediyesi de onaylarsa şişli'deki samanyolu sokağı'na verilecek yeni ad.

  agos'un haberi şöyle:

  şişli belediyesi, 19 mayıs ve meşrutiyet mahallelerinde bulunan samanyolu sokağı’nın isminin ‘hrant dink sokağı’, gülbahar mahallesi’ndeki ışık sokağı’nın isminin ise ‘uğur mumcu sokağı’ olarak değiştirilmesine karar verdi.

  istanbul büyükşehir belediyesi, ilçe belediyelerine yazı göndererek, terör örgütlerini çağrıştıracak sokak isimlerinin değiştirilmesini istemişti. bunun üzerine şişli belediyesi çalışma yaparak ilçede bulunan ışık sokak ve samanyolu sokak isimlerinin “fetö’yü çağrıştırdığı” gerekçesiyle değiştirilmesi için çalışma yaptı. 8 mart’ta toplanan şişli belediye meclisi, gülbahar mahallesi’ndeki ışık sokağı’nın isminin uğur mumcu sokağı, 19 mayıs ve meşrutiyet mahallelerindeki samanyolu sokağı’nın isminin ise hrant dink sokağı olarak değiştirilmesine karar verdi. sokak isimlerinin değiştirilmesi için istanbul büyükşehir belediyesi’nin de değişikliklere onay vermesi gerekiyor.

  http://www.agos.com.tr/…ak-hrant-dink-sokagi-oluyor
 • malatya'da, zamanında ailesiyle birlikte yaşadığı sokağa da verilmesi son derece uygun düşecek isim.