şükela:  tümü | bugün
 • california'da hrant dink vakfı kuruldu

  abd'deki ermeni cemaati örgütleri, "dink'in adını ve ideallerini yaşatmaya söz veriyoruz. amacımız agos'u desteklemek" diyerek hrant dink vakfı'nı kurdu. vakfın kurucuları "onun düşü ermenilerle türkler arasında daha iyi bir anlayış yaratmaktı" diyor.
  __________________________________

  bia haber merkezi
  30/01/2007 kumru bilici kumru@sympatico.ca
  __________________________________

  bia (los angeles) - abd'nin california eyaletinde bir araya gelen ermeni cemaati dernekleri, "hrant dink'in adını ve ideallerini yaşatmak" için hrant dink vakfı'nı kurdu.

  los angeles'taki istanbullu ermeniler organizasyonu'nun (oia) öncülük ettiği ermeni cemaati dernekleri, vakfın kuruluşunu 25 ocak'ta gerçekleştirdi.

  "bütün dünyadaki ermeniler olarak, gazeteci hrant dink'in duygusuzca katledilmesinin yasını tutarken, cemiyet liderleri olarak, hrant dink vakfı çatısı altında onun adını ve ideallerini yaşatmaya söz veriyoruz" diyen vakıf kurucuları, temel kuruluş amacınıysa "hrant dink'in mesaj ve görüşlerini yaymak ve onun kurucusu ve genel yayın yönetmeni olduğu agos gazetesinin devam eden çabalarını desteklemek" diye özetliyor.

  tokat: dink'in mücadelesini sürdürmek görevimiz

  "biz, hrant dink'in ifade özgürlüğü mücadelesini devam ettirmenin görevimiz olduğunu hissediyoruz" diyen vakfın kurucu üyesi hovsep tokat "onun tek suçu turkiye'de yaşayan bir ermeni olmaktı. dünya çapında yüz binlerce insanın tepkisi, onun ideallerine destek verme sözüdür" sözleriyle düşüncelerini ifade ediyor.

  vakıf kurucuları, dink'le ilgili "onun düşü türklerle ermeniler arasında daha iyi bir anlayış yaratmaktı" diyor.

  tokat, "ifade özgürlüğü için ilkeli duruşunun yanı sıra, dink türkiyelileri kendi tarihleriyle ilgili eğitmenin de savunucusuydu. soykırımın inkarıyla halkı suçlamıyordu; bunun yerine hükümeti geçmişin gerçekleriyle ilgili yurttaşlarını eğitmediği için eleştiriyordu. vakıf, onun ilerici düşüncelerini ve görüşlerini yaşatmayı umuyor" diye konuşuyor.

  vakfın http://www.hrantdinkfoundation.com/ adresindeki internet sayfasında, dink'in öldürülmeden önce yazdığı "ruh halimin güvercin tedirginliği" başlıklı yazısının ingilizce çevirisine ve agos gazetesine abone olma koşullarına ait bilgiye yer veriliyor; agos'un "şimdi hiç olmadığı kadar çok desteğe ihtiyaç duyduğu" ifade ediliyor. (kb/tk)

  http://www.bianet.org/2007/01/30/90942.htm
 • çok süper bir kuruluş: "onun tek suçu turkiye'de yaşayan bir ermeni olmaktı."
 • eger, hrant dink uzerinden fasizm'i degil de, hrant dink'in humanizmini esin alsalar idi, gidip uye olabilirdim.

  yazik..
 • kaliforniyada kurulan vakifla alakasi olmayan, istanbul merkezli vakiftir, mutevellisini dink ailesi olusturmaktadir.
 • 15 nisan'a kadar 2011 yılı uluslararası hrant dink ödülü için aday tekliflerini bekleyen vakıf. zamanlama ilginç gibi, 2010 "performans"ları değerlendiriliyorsa biraz geç kalınmadı mı? tam tersi, 2011 değerlendiriliyorsa nisan'a kadar aday belirlemek erken ve dolayısıyla gayri-adilane değil mi? ayrıca jüride hasan cemal pek güzel durmamış. neyse, ilan burada:

  --- spoiler ---
  uluslararası hrant dink ödülü aday önerilerinizi bekliyor
  uluslararası hrant dink ödülü, 15 eylül 2011 günü üçüncü kez sahiplerini bulacak.
  ödül her yıl ayrımcılıktan, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışan, bu idealler uğruna bireysel risk alan, ezber bozan, barışın dilini kullanan, bunları yaparken, insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren kişi, kurum veya gruplara verilecek. hrant dink vakfı, ödülle, bu yönde çaba gösterenlere, seslerinin duyulduğunu, yaptıklarının görüldüğünü ve yalnız olmadıklarını hatırlatmayı, onlara manen destek olmayı, tüm insanları idealleri uğruna mücadeleye teşvik etmeyi amaçlıyor.
  bu yılın ödülleri için aday önerileri, 15 ekim - 15 nisan 2011 tarihleri arasında kabul edilecek.
  nasıl aday gösterebilirim?
  aday önerilerinizi, 15 nisan 2011 tarihine kadar, www.hrantdinkodulu.org adresinde bulunan formu doldurarak, ya da aşağıdaki adrese postalayarak bize ulaştırabilirsiniz:
  hrant dink vakfı
  halaskargazi cad. sebat apt. no: 74/1
  osmanbey, şişli 34371
  istanbul, türkiye
  aday gösterdiğiniz kişiyle ilgili ayrıntılı bilgi göndermeniz, uluslararası jüri’nin karar verme sürecine yardımcı olacaktır.
  uluslararası jüri
  2011 yılı uluslararası hrant dink ödülü jürisi’nde,
  adalet ağaoğlu (yazar),
  türkiye vicdani ret hareketi temsilcileri (2010 ulusalararası hrant dink ödülü sahibi),
  baltasar garzon real (yargıç ve 2010 ulusalararası hrant dink ödülü sahibi),
  boris navasardian (erivan basın kulübü başkanı),
  daniel cohn-bendit (avrupa parlamentosu üyesi),
  hasan cemal (gazeteci), ırene khan (uluslararası af örgütü eski başkanı),
  judith butler (feminist düşünür)
  rakel dink (hrant dink vakfı yönetim kurulu başkanı) yer almaktadır.

  --- spoiler ---
 • ahmet altan'a verdiği ödülle kolay kolay unutulamayacak bir rezalete imza atmış, ismini taşıdığı sosyalist devrimcinin kemiklerini sızlatmış, kendini bir an önce lağvetmesi gereken ne idüğü belirsiz vakıf.

  (bkz: #25387179)
 • ahmet altan'a verdiği ödülle epey konuşulacak vakıf. vakfın içişlerine karışmak haddim değil. ama nacizane kanaatim bu son ödül, kenan evren'e demokrasi ödülü vermek gibi bir şey olmuş.
 • vakfın medyada nefret söylemi ve ayrımcı dil:ocak-nisan 2013 raporu yayımlandı. ayrıntılar da şahane,bir bakın derim..