şükela:  tümü | bugün
 • tektaş yüzükle ilk defa yüzleşen yurdum delikanlılarının adını hemen öğrendiği, uluslararası geçerliliği olan sertifikalar düzenleyen bir elmas laboratuvarı.

  http://www.hrdantwerp.net/

  sitelerinde yer alan bazı bilgiler şöyle

  "bir elmas sertifikasının amacı size mümkün olan en yüksek düzeyde emniyeti ve güveni sunmaktır. elmasın gerçekliğini onaylar ve önemli karakteristiklerini yani ‘4c’ sini tanımlar: ‘4 c’:

  karat
  renk
  berraklık
  kesim

  bir elması herkes derecelendiremez. uzman gemologlar tarafından, sıkı düzenlemeler altında, özel ekipmanlar kullanarak incelenmelidir. hrd antwerp’in kurum içi uzmanları en sıkı sınıflandırma koşullarını uygularlar.

  sizin mutlak güveninizi garantiye almak için, hrd antwerp sadece bir mücevher parçasına yerleştirilmemiş işlenmiş elmasları sınıfandırır.

  hrd antwerp tüm müşterilerin aldıkları elmaslar hakkında doğru bilgilendirilmeleri gerektiğine inanır. bundan dolayı hrd antwerp’in elmas laboratuvarı, bir elmasın görüntüsünü değiştirmek için bildirilmemiş herhangi bir işleme maruz kalıp kalmadığını ya da sentetik olup olmadığını da inceler ki bu da elmasın doğada milyonlarca yıl once doğmadığını laboratuvarda doğduğunu gösterir."

  "hrd antwerp elmas sertifikası uluslararası anlamda bir güvenilirlik ve kalite garantisi olarak tanınmaktadır.
  uluslararası, anlaşılır bir standart elde etmek

  hrd antwerp’in elmas laboratuvarı, güvenilir elmas sertifikaları ya da dereceleme raporlarına karşı gittikçe büyüyen ihtiyacı karşılamak amacıyla 1976 da kurulmuştur. uluslararası elmas konseyi (ınternational diamond council) tarafından koyulan işlenmiş elmas derecelendirme kurallarını uygulayan dünyadaki en büyük elmas laboratuvarıdır. bu kurallar, endüstrinin iki lider temsilcisi dünya elmas borsası federasyonu ve uluslararası elmas üreticileri derneği tarafından kabul edilmiştir.

  ayrıca, 1996’da elmas laboratuvarı, uluslararası standardizasyon organizasyonu (ıso) tarafından özel olarak laboratuvarlar için tasarlanan nbn en ıso/ıec 17025 uluslararası bağlayıcı standartlarına göre dünya çapında resmen tanınmış ilk elmas derecelendirme tesisidir."
 • bugün tv reklamlarını görünce, uluslararası pırlanta sertifikası veren bir elmas laboratuvarı olduğunu öğrendiğim belçikalı marka.

  bir ara çok düşünmüştüm (bkz: her canlı tek taşı tadacak) ulan acaba bu pırlanta gerçekten pırlanta mı, yanındaki mağazanın kendi sertifikası ne kadar güvenli filan diye. sonuçta adam kendi malına sertifika verirken basıyordur iyi değerleri biz de saf saf inanıyoruz.

  işte bunları yok etmek için bu firma varmış. bir daha bunlu olandan alırım alacaksam içimiz rahat etsin,

  başkasından gelirse de*

  (bkz: evlilik teklifi sırasında hrd sertifikası sormak)