şükela:  tümü | bugün
  • tipinden başka hiçbir özelliği insanı cezbetmeyen telefon. 2-3 yıllık samsung galaxy s4'üm bile daha performanslı çalışıyordu. htc bu gidişle batar, burdan yetkilileri uyarıyorum.
  • vodafone bu telefonu diğer operatörlerden geçenlere 24 ay kalma sözüne tarifeye ek 48 liraya veriyor.. cep telefonu bakmaya başladığım şu günlerde kafamı karıştırmadı değil..
  • htc one m8'in 2015 model, revize edilmiş versiyonu; yaklaşık iki haftalık kullanımda çok can sıkıcı bir sorun gözlemlemediğim modeli.

eksi olarak değerlendirilebilecek yönleri:

2840 mah kapasiteli batarya ile 3g ve pil tasarrufu aktif kullanımda bir günü ancak çıkarabilmesini, android 5.0'ın zaafiyeti olarak görmek mümkün. 5.1 veya olası 6.0 güncellemesi ile bu durumun daha kabul edilebilir bir seviyeye geleceğini düşünüyorum.

daha önce metal kasalı başka bir model kullanmadığım için kıyaslayamayacak olsam da işlemcinin sıcaklığını elinizde direkt olarak hissettiğinizi söyleyebilirim.

sayfa, ekran kaydırırken, parmağınız uygulama simgesinin üzerine denk geldiğinde, uygulamayı başlatabiliyor bazen. ekran hassasiyeti ile ilgili iyileştirme yapılması gerekli sanırım.

htc'nin, logosunu telefonun ön yüzüne yerleştirme takıntısı ise ekran/gövde oranını düşünüyor. sanal tuşlar ile de gövdenin alt kısmındaki önemli bir alan kullanım dışı kalıyor.

tüm bunların yanında; 1080p ekranı, radyo ve kalbosuz ağ bağlantı kalitesi, hoparlör ses seviyesi, ortalamanın gayet üzerinde kamerası, 64 bit sekiz çekirdekli ve çoklu uygulama kullanımına zorlandığında dahi performansından fazla bir şey kaybetmeyen qualcomm snapdragon 615 işlemcisi ve metal kasaya sahip şık tasarımı ile vodafone'dan red tarifelerine ek olarak yirmi dört ayda 1200-1300 tl civarında bir bedelle edinebiliyor olmak güzel bir fırsat.
  • bir çok yerde 1600 liranın altına satılmazken, vodafone ile ayda 60 tl taahütle toplamda 1440 liraya alınabilecek telefon. hazır elimdeki 2 yıllık g pro bozulmuşken benim için iyi bir alternatif oldu. m8 deki sağlam kasa ile aynı, ancak kamera megapikseli arttırılmış ve yeni nesil 64 bit işlemci 4/4 şeklinde çalışıyor ve daha iyi enerj tasarrufu sağlıyor(öyle diyolla). ve tabi en güzel noktası batarya kapasitesi 2840mah'e çıkartılmış. ayrıca htc'nin yeni sense 7 arayüzü ile geliyormuş. vodafone'un verdiği tekliflerle güzel bir fiyat/performans cihazı gibi duruyor. bakalım gelince görücez..

edit: cihaz kasa olarak zaten m8 ile aynı. içeriğine gelirsek temel değişiklikler kamera ve işlemci yönünde idi. özellikle ön kamerası m8e kıyasla kötü. m8 ile hiç alakası yok. arka kamerada çok bir fakrlılık yok yalnız 120fps video çekerken cihaz biraz zoom yapıyor ve dolayısıyla kalite de biraz düşüyor. performans olarak m8 den bir farkını göremedim. şarj için konuşmak şu an için erken. 1 ay sonra batarya iyice açıldıktan sonra net bir şey konuşabilirim tahminimce.

bir de cihaz ilk geldiğinde 5.0.1 olarak geldi, açtıktan sonra güncelleme varmış güncelleme sonrası 5.0.2 oluyor ve de sense yazılım versiyonu 7.2 oluyor(ancak ayarlarda telefon yazılım bilgilerinde sense sürümü 6 gösteriyor). bu da böyle biline..

piyasada 1600 ve üzeri fiyat çekenler asla itibar etmeyin. en uygun vodafone kampanyası ile alınabilir ki anca ederini buluyor zaten.
  • vodafone'da red xsmall tarifeme aylık 55 lira ekstra ücret karşılığında 24 ay taahhütlü olarak aldığım cihazdır. iphone 5'imin bozulması sonucu elde nakdim olmadığı için mecburen uygun fiyatlı bir cihaz almam gerekti. daha önce kötü bir s4 tecrübem olduğu için de farklı bir marka kullanmak istedim. aynı fiyatlara j7 alabilirdim. fakat aklımda lg g3 varken vodafone'daki çalışanın "onda kit-kat yüklü geliyor bunda lollipop, bu özellik olarak da daha iyi bence" demesi ile kapıverdim telefonu. htc hakkında hiçbir bilgim olmamakla birlikte one serisinin ses kalitesinin iyi olduğunu biliyordum yalnızca. ilk günlerde "ben naptım abi, nasıl kullanacağım bunu? iki ay sonra çöpe atar yine apple'a dönerim derken 1 haftalık kullanımım sonrası yavaş yavaş alışmaya başladım hatta sevmeye başladım sanırım.

ilk izlenimlerime gelcek olursak ekranın boyutu kullanım için gayet ideal olmakla birlikte lg, samsung ve apple'daki dokunmatik hassasiyetini aramak yalan olur. ekranın hem alt tarafında hoparlör olması hem de tuşların dokunmatik olması ekran klavyesini baya yukarı taşımaya neden olmuş. alışmakta zorlanılıyor fakat çok rahatsız edici gözükse de alışınca alışılıyor işte. pili 2,840 mah olmasına rağmen çok hızlı tükendiğini gördüm. hatta iphone'dan bile hızlı gidebiliyor. kasası sağlam olsa da kasanın arkası dışa doğru oval olduğu için bir de üzerine kılıf kullanırsanız telefon birden kabalaşıyor. kamera olarak dual-cam ve 13 mpx olayına aldanmayın iphone 5'in 8 mpx'lik kamerasını mumla ararsınız. kamera biraz hantal ve netleme konusunda ciddi sorunları var. çekimleri çok yapay ve pixel doldurma ulguladığı için görüntülerde pastel boya ile çizilmiş bir efekt algısı yaratıyor.

gelelim olumlu eleştirilerime; ses sistemi harika. gerek kulaklık gerekse kendi hoparlörü sesin telefondan değil bilgisayardan surround bir ses geliyormuş hissi vermesini sağlıyor. gönül isterdi ki nexus gibi saf bir andorid arayüzüne sahip olsun. ama yine de touchwiz'den daha iyi bir arayüze sahip htc sense ile bir nebze olsa telafi ediyor gönlümüzü. 8 çekirdekli işlemcisi ve 2 gb'lık ram'i ile uygulama silmeden, hafıza kartı aramadan dahili sistemi ile gayet yeterli olabilecek bir kullanım sağlıyor. başka da bulamadım. klasik android bir cihaz işte.
  • yaklaşık 2 haftalık kullanım deneyimine istinaden;

cihaz + yazılım entegrasyonunda ufak tefek sıkıntılar var ama ciddi değil kafanıza takmanızı gerektirecek bir durum yok. ilerde 6.0 güncellemesiyle baya bi toparlanacak bir cihaz kendisi

telefonun 3g / hsdpa şebekelerine karşı acayip alerjisi var. 3g modunda standart beklemede bile bariz hızlı şarj tüketimi var. 2g moduna alırsanız acayip farkediyor. ayrıca 3g modunda internet kullanımı sırasında cihazda belirgin ısınma oluyor. ancak wifi den kullanımda böyle bir ısınma yok.

kamerası çok iyi değil. gündüz çekimlerinde sizi memnun eder. biraz ince ayar yaparsanız güzel ve tatminkar sonuçlar alabilirsiniz. onun haricinde duo kamera sayesinde focus efekleri, 3d efekleri sayesinde çok güzel resimler elde edebilmek mümkün. özellikle ufocus ile çektiğiniz resimleri başkalarına gösterdiğinizde telefonla çekildiğine zor ikna edersiniz.

ses konusunda diyecek kelime yok. herşeyini geçtim bu telefonla müzik dinlediğinizde kafanızdaki tüm olumsuzlukları siliyor. hafıza kartına attığınız filmleri hoparlörler sayesinde caha canlı izleyebiliyorsunuz.

htc 5.1 güncellemesinden vazgeçip direk 6.0 a zıplatacak cihazlarını(m8s de dahil). m8s için ise 2016 ilk çeyrek olarak tarih verilmiş.

kaynak: http://htc.youmobile.org/
  • iki aydır kullandığım alet. akıllı telefonu deli gibi kullanan biri değilim, benim için bir kaç temel avantajı olmalıydı. öncelikle bu aletlere sık sık binlerce lira harcamayı aptalca bulan birisiyim. güzeller, kullanışlılar ama her sene bir iki yeni zımbırtıyla gözümüzü boyayıp bizi soyuyorlar, bu yüzden uzun bir süre kullanacağım bir şey alma niyetindeyim ve burada tasarım çok önemli hale geliyor benim için. malzeme kalitesi ve görünüm olarak iyi bir şey olması gerekti ki kolayca sıkılmayayım. metal kasanın güzel görünmek dışında bir avantajı yok hatta plastik kasaya oranla daha çok ısınma, kolay çizilme ve yamulma gibi bariz dezavantajları var. ama benim gibi elektronik cihazlarına insan gibi davranan birisi iseniz çok sorun olmaz.tasarım konusunda kişisel bir şey ama ben bayılıyorum bu alete müthiş görünüyor. daha güzel görünen bir cihaz yoktu uzun süredir ama nexus 6p de müthiş olmuş gerçekten. diğer önemli nokta ses kalitesi. pahalı bir dac alacak param yok, zaten memlekette satılmıyor neredeyse hiç biri. bu yüzden iyi bir ses çıkışı olan bir telefon alıp, kaliteli kulaklıklar ve flac dosyalarla gerçekten iyi bir ses deneyimi elde edebilirim diye düşündüm ve bu konuda da htc modelleri en öne çıkanlar. bu iki temel özellik dışında herkesin aradığı düzgün bir yazılım, iyi kamera, iyi pil ömrü gibi şeyler benim için de geçerliydi. yazılım konusunda istediğimi aldım, samsungun ve lgnin karman çorman ve çirkin arayüzlerinden daha iyi sense arayüzü, derli toplu, ışık hızında olmasa da kötü de çalışmıyor. pil ömrü pek parlayan yıldız değil ben sosyal medya ıvır zıvır kullanmadığım için bana çok sıkıntı çıkarmıyor ama daha aktif kullanan insanlar pil ömründen şikayet edecektir. kamera yine parlayan yıldız değil, iyi ışık altında güzel çekiyor ama odaklama işinde pek başarılı değil, bu yüzden anlık çekimleriniz pek sanat eseri gibi görünmeyecektir. ön kamera ise bariz kötü. neredeyse hiç kullanmadığım için yine beni etkilemiyor ama özçekim yapan insanlar hayalkırıklığına uğrayacaktır.kamera konusunda en iyisini isterim diyenler lg v10a göz atsın.
    genel olarak böyle, ne istediğinizden emin olup öyle alın, yoksa pişman olursunuz.
  • 40 yıllık malzeme muhendisiyim, bunun kasasında kullanılan kadar dandik bir metal gormedim!! telefonunu özenli kullanamayanlar almasin, net.
  • htc facebook sayfası m8s için marshmallow zamanı diyor. kullanıcılarının gözü aydın.
  • marshmallow ve sense 7 güncellemesinden sonra şöyle değişen telefon:
    android 6'ya bir itirazım yok sistem performansında iyileşme var mı pek sezmedim ama arkaplanda iyi şeyler olmuştur diye düşünüyorum. fakat pil performansında bir iyileşme var bariz, bunu hissettim, öyle uçuk kaçık değil ama iyi.
    gelelim ömür törpüsü sense 7'ye, lanet flat design akımına kaptırmış kendini yeni arayüz, halbuki modası geçiyordu ufaktan, ee güncelleme geç gelince yapacak bir şey yok. hadi simgeler falan neyse de yeni renk temaları çok kötü, hepsi cırtlak insanın gözünü yoran, uyumsuz pastel renkler. iki gündür eski renk düzenimi yakalamak için tema düzenliyorum ya hadi bakalım.